zimowe zabawy scenariusz.docx

(17 KB) Pobierz

 

TEMAT „ZIMOWE ZABAWY”

(wg. Metody W. Sherborne) – grupa dzieci 6-letnich.

 

1. Cel nadrzędny

 

              Celem nadrzędnym   poniższych zestawów jest: przygotowanie dzieci

i ułatwienie im kontaktów międzyludzkich oraz wprowadzenie ich na ścieżkę życia bez porażek.

 

 

2. Cele szczegółowe

 

·        doświadczanie przez dzieci ruchu, kontaktów emocjonalnych, fizycznych

     i społecznych, jak i poznanie własnego ciała

·        uświadamianie dzieciom schematu własnego ciała

·        kształtowanie orientacji w czasie i w przestrzeni w środowisku zewnętrznym

·        wyrabianie poczucia bezpieczeństwa, zaufania do siebie i do partnera, współdziałania i partnerstwa

·        wyrażanie emocji i umiejętne ich opanowywani

·        rozwijanie własnej inwencji, pewności siebie, inicjatywy

·        rozbudzanie spontaniczności ruchu i zachowań

·        kształtowanie sprawności ruchowej, wyobraźni, pojęć

·        rozwijanie umiejętności koncentracji uwagi i sposobu komunikowania się

·        integrowanie ze środowiskiem

·        wyrabianie umiejętności rozluźniania się po okresie napięcia i koncentracji.

 

Przebieg zajęć:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

 

ĆWICZEINA

 

 

1.POWITANIE

 

 

Dzieci stojąc w kole witają się ze sobą plecami ze słowami „cześć” lub „witaj”.

 

 

2.SCHEMAT CIAŁA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyczuwanie kończyn.

„ROZGRZEWAMY NOGI” dzieci w siadzie podpartym

uderzają o podłogę piętami, palcami stóp, całą stopą.

 

Wyczuwanie pośladków i pleców.

„NA ŚLIZGAWCE” - dzieci siedząc kręcą się w kółko na pośladkach, po zatoczeniu koła przewracają się na plecy.

 

Wyczuwanie pleców.

„ORŁY NA ŚNIEGU” – dzieci układają się na plecach, poruszają rękoma i nogami w płaszczyźnie poziomej.

 

 

3.PRZESTRZEŃ

 

 

„NA ŁYŻWACH” – dzieci poruszają się swobodnie po sali naśladując jazdę na łyżwach, pozdrawiają się, wymieniają uściski dłoni.

 

 

4. ĆWICZENIA OPARTE NA RELACJI „Z”

 

Prowadzący kieruje podziałem na pary.

„LEPIENIE BAŁWANA” - dziecko „aktywne” turla po dywanie leżące dziecko „bierne”.

Uwaga: po wykonaniu ćwiczeń następuje zmiana ról w parach.

„CIĄGNIĘCIE SANEK” - dziecko „aktywne” ciągnie leżące na dywanie dziecko „bierne” trzymając je za nadgarstki.

Uwaga: po wykonaniu ćwiczeń następuje zmiana ról w parach.

 

 

5.ĆWICZENIA OPARTE NA RELACJI  „PRZECIWKO”

 

Prowadzący kieruje podziałem na grupy

„LODOWA GROTA” dzieci stojąc tworzą zwarty krąg. Wewnątrz koła znajdują się cztery osoby próbujące wydostać się na zewnątrz..

 

„PRZYMARZNIĘTY”- dziecko „aktywne” próbuje oderwać od podłoża kończyny dziecka „biernego” będącego w siadzie prostym podpartym.

Uwaga: po wykonaniu ćwiczeń następuje zmiana ról w parach.

 

Prowadzący kieruje podziałem na pary.

„PRZEPYCHANKI” – dzieci w parach, w siadzie podpartym ze zgiętymi kolanami, łączą się stopami w powietrzu próbując przepchnąć współćwiczącego prostując nogi.

Uwaga: po wykonaniu ćwiczeń następuje zmiana ról w parach.

 

 

6.ĆWICZENIA OPARTE NA RELACJI „RAZEM”

Prowadzący kieruje podziałem na grupy.

„PRZEZ ZASPY” – dwoje dzieci tworzy z dłoni krzesełko i przenosi trzecie dziecko usadowione na tym krzesełku.

Uwaga: po wykonaniu ćwiczenia następuje zmiana ról w parach.

 

 

6.ĆWICZENIA RELAKSACYJNE

 

 

 

 

Zakończenie

 

Dzieci tworzą koło

„ŚNIEŻNE GWIAZDKI”- dzieci leżą na plecach w kole, zwrócone stopami do środka koła. Na prośbę prowadzącego łączą się stopami i dłońmi tworząc śnieżną gwiazdkę

 

Dzieci leżą na dywanie na dowolnie wybranym boku i słuchają muzyki odpoczywając.

 

 

 

 

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin