Bezpieceństwo wewnetrne w UE na egzmain.doc

(133 KB) Pobierz
Bezpieceństwo wewnetrne w UE

Bezpieceństwo wewnetrne w UE

 

BEZPIECZEŃSTWO - stan, który daje poczucie pewności i gwarancje jego zachowania, oraz szansę na doskonalenie. Jedna z podstawowych potrzeb człowieka to sytuacja odznaczająca się brakiem ryzyka utraty czegoś co człowiek szczególnie ceni, na przykład zdrowia, pracy, szacunku, uczuć, dóbr materialnych. Wyróżnia się między innymi: bezpieczeństwo globalne, regionalne, narodowe; bezpieczeństwo militarne, polityczne, społeczne; bezpieczeństwo fizyczne, psychiczne, socjalne; bezpieczeństwo strukturalne i personalne 
Bezpieczeństwo wewnętrzne państwa to stan i proces osiągnięty w rezultacie działań organów państwa zmierzających do zapienienia jego stabilności wewnętrznej i odporności na możliwe zagrożenia wywołane przez przyrodę lub człowieka.

 

 

Funkcje organizacji międzynarodowych

- regulacyjna( tworzenie norm, wzorów o charakterze politycznym, chodzi tu o działania kodyfikacyjne tzn stworzenie  z kilku praw jednego prawa o charakterze politycznym i prawnym)

- kontrolna (ustalenie stanu faktycznego i konfrontowanie go z  normami)

  * kontrole polityczne

  * kontrole szczególne (parlamentu europejskiego)

- organizacyjna ( świadczenie usług  na podstawie podjętych decyzji)

 

 

Suwerenność  podstawowy status państwa który w ramach swojej jurysdykcji nie podlega innemy państwu

·         terytorium( inne państwo nie mogą sprowadzać władzy w państwie)

·         ustawowa (własny parlament)

·         sądowniczy

Suwerennośc wewnętrzna-  uprawnia do normowania wszelkich stosunków w państwie. Suewrennośc jest ograniczna dobrowolnie poprzez  wyrażanie opini, zdania czy też referendum

 

Prawo pierwotne-  decyzje podejmuje państwo

Prawo wtórne-  zrzeczenie się pewnych kompetencji i prawo tworzone jest pry pomocy współpracy. Organem ustawodawczym jest Rada Europejska

 

Kompetencjami UE w zakresie  bezpieczeństwa  wewnętrznego są  działania  podejmowane  na rzecz stworzenia struktur i mechanizmów obromy bezp. Wew.

 

Zagrożenia:

              - nielegalna produkcja i handel lekami i narkotykami

              - nielegalna emigracja

 

Instytucje mające wpływ na dziłanie bep Ue

- Europejska Współpraca polityczna (raport luxembyrski)

              * wola zbudowania uni politycznej

              * skorelowanie polityk wspólnotowych w jedną politykę

              * zwiększenie odpowiedzialności (wpływu) UE na działania na Swiećie

Kwestie struktur bezp. Pojawiły się  w raporcie Tinderdermorsa (1976) uzgodniono ze  kwestiebezpie.  Wchodzić będą w skład współpracy  politycznej państw.

 

Interpol  międzynarodowa organizacja policji, pomagająca organom ścigania w walce z wszelkimi formami przestępczości. Działa ona w 188 krajach. Kieruje się czterema podstawowymi funkcjami, które zapewniają zaawansowaną technologicznie infrastrukturę wsparcia technicznego i operacyjnego w celu umożliwienia policji na całym świecie sprostać wyzwaniom przestępczości XXI wieku. Sekretariat generalny, działający w Lyonie pracuje 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu zapewniając centralny punkt kontaktowy dla National Central Bureau (NCB) w każdym kraju członkowskim w celu uzyskania pomocy lub informacji na temat dochodzeń transgranicznych.

Interpol został powołany do walki z przestępczością międzynarodową. Obecnie działalność Interpolu koncentruje się na następujących obszarach:

§                      zwalczanie przestępczości narkotykowej i zorganizowanej,

§                      zwalczanie przestępczości ekonomicznej,

§                      poszukiwanie zbiegłych przestępców,

§                      zwalczanie terroryzmu i zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego,

§                      zwalczanie handlu ludźmi.

Grupa TREVI  powstałą  gdyż  powstały grupy terrorystyczne i ekstremistyczne w europie.

Decyzje były podejmowane na drodze konsensusu

Trevi1 miała za zadanie zwalczanie terroryzmu(1978)

Trevi2 miała za zadanie  wyłącznie wymiane informacji o doświadczeniach innych policji (wyposażenie , taktyka itp.)

Trevi3 miała za zadanie zajmować  się przestępczościa zorganizowaną (1983).Współpraca dotyczyła: kradzieży samochodów,  przeciwdziałanie rozbojom

Trevi 92 zajmowałą się  stworzeniam systemu komputerowego które mogły by współpracować

 


Europejski Urząd Policji , czyli Europol (European Police Office) to europejska agencja policyjna z siedzibą w Hadze. Europol rozpoczął pracę 1 lipca 1999 r.

Ustanowienie Europolu zostało przewidziane w Traktacie z Maastricht. Agencja rozpoczęła ograniczone działania 3 stycznia 1994 r., jako Europol Drugs Unit (EDU). W 1998 została ratyfikowana konwencja Europolu, wchodząc w życie w październiku tego samego roku.

Europol zatrudnia 590 osób i 90 oficerów łącznikowych. Wielkość agencji wynika z faktu, że jest w stałym kontakcie z setkami organizacji zajmujących się egzekwowaniem prawa, z których każda ma swoją komórkę wspierającą działania Europolu. Obecnie agencja współpracuje ze wszystkimi 27 państwami członkowskimi.

Celem Europolu jest poprawienie efektywności działania i współpracy między kompetentnymi władzami krajów członkowskich w zakresie zapobiegania i zwalczania zorganizowanej przestepczości o międzynarodowym charakterze. Misją agencji jest wniesienie wkładu w sferze egzekwowania prawa w Unii Europejskiej odnośnie tej formy przestępczości. Możliwe są trzy poziomy współpracy: pierwszy to współpraca techniczna i szkolenia; kolejny to współpraca strategiczna polegająca na wymianie informacji i doświadczeń w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej; najwyższy szczebel to współpraca w zakresie wymiany danych osobowych i spełnianie wymagań Europolu co do ochrony i bezpieczeństwa danych.

 

System Schengen:

1974 spotkanie szefów Europejskiej  wspólnoty Gospodarczej( Paryż)

1976  szefowie państw EWG  ustalili ze musi powstać unia paszportowa

1982 powstał projekt w ramach EWG by złagodzić reżim kontroli do kontroli losowych

1984 Rada Europejska zezwolił na podjęcie kroków do przygotowania formy koncepcji obywatelstwa europejskiego (złagorzenie reżimu paszportowego i granicznego)

1984 Między rządwa grupa Francusko Niemiecka która zniesła kontrole na granicy

14.06.1985  podpisano układ o stopniowym zmiejszaniu kontroli na granicy

              * tzw. Dziłania krótko terminowe obowiązywały do końca 85 celem było uproszczenie kontroli

              * tzw dziłąnia terminowe 1990. (całkowicie zniesionie kontroli ruchu osobowego)

 

Europejskie kolegoum bezp i obrony – zrzesza instytucje które  zawodowo zajmują się bezpieczeństwem. Zadaniem jej jest prowadzenie szkoleń w dziedzinie strategicznej kreując współprace; kompetencjami.::: wspieranie lepszego rozumienia polityki bezp, zapewnienie personelu bedący w stanie  prawidłowo pracować, kontakty, szkolenia międzynarodowe.

 

Centrum satelitarne powołane w 2001, podstawowy element wczesnego ostrzegania i monitorowania. Jest to centrum wywiadu UE ltóre monitoruje różne instytucje. Mieści się w Hiszpanii Cele:

Wspieranie procesu decyzyjnego UE po przez analizy zdjęć i danych

Operacje: misje w byłej republice Macedonii, Bośni i hercego winie, Gruzja, Irak, republika Konga.

 

Europejska Strategia Bezpieczeństwa została przyjęta 12 grudnia 2003 roku przez Radę Europejską w wyniku inicjatywy Prezydencji greckiej, nieformalnej Rady Ministrów Spraw Zagranicznych (Kastellorizon, maj 2003 r.) i konkluzji ze szczytu Rady Europejskiej w Salonikach (19-20 czerwca 2003 r.), w celu przeciwdziałania i zwalczania nowych zagrożeń, które są bardziej zróżnicowane, mniej widoczEuropejska Strategia Bezpieczeństwa została stworzona by bronić kontynent europejski przed czynnikami destabilizującymi. Są to przede wszystkim:

1. Terroryzm:

§                      zagraża życiu ludzi

§                      powoduje wzrost wydatków

§                      prowadzi do osłabienia otwartości i tolerancji naszych społeczeństw

§                      oraz stanowi coraz większe zagrożenie strategiczne dla całej Europy

ne i mniej przewidywalne.

2. Rozprzestrzenianie broni masowego rażenia

3. Konflikty regionalne

4. Rozpad państwa

5. Przestępczość zorganizowana

mierzając do obrony europejskiego bezpieczeństwa i wspierania jego wartości, Unie Europejska stawia przed sobą trzy cele strategiczne:

1. Odpowiedź na zagrożenia
Unia Europejska aktywnie przeciwdziała głównym zagrożeniom:

§                      W odpowiedzi na wydarzenia z 11 września 2001 r. wprowadziła środki, które obejmują: przyjęcie europejskiego nakazu aresztowania, przeciwdziałanie finansowaniu terrorystów oraz porozumienie w sprawie wzajemnej pomocy prawnej z USA. UE wciąż rozwija współpracę w tej dziedzinie i ulepsza środki obrony.

§                      UE prowadziła politykę przeciwdziałania rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia. Unia uzgodniła program działań, który zakłada podjęcie kroków mających na celu wzmocnienie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, środków zaostrzających kontrolę eksportu oraz zwalczających nielegalne przewozy i niedozwolone zaopatrzenie. UE chce doprowadzić do przestrzegania zapisów traktatów wielostronnych oraz wzmocnienia traktatów i postanowień dotyczących weryfikacji ich przestrzegania.

§                      Unia Europejska i państwa członkowskie podjęły kroki zmierzające do zapewnienia pomocy w zakresie rozwiązywania konfliktów regionalnych oraz przywrócenia równowagi w państwach, które uległy rozpadowi, w tym na Bałkanach, w Afganistanie i w Demokratycznej Republice Konga. Przywrócenie dobrego rządu, wspierającego demokrację i umożliwiającego organom państwa zwalczanie przestępczości zorganizowanej, jest jednym z najbardziej skutecznych środków walki z przestępczością zorganizowaną w UE.

Komentarz Rady Europejskiej:

W erze globalizacji odległe zagrożenia mogą być w równym stopniu źródłem obaw, co zagrożenia czyhające w pobliżu. Aktywność jądrowa w Korei Północnej, zagrożenie jądrowe w Azji Południowej oraz rozprzestrzenianie broni na Bliskim Wschodzie są źródłem zagrożeń dla Europy. Terroryści i przestępcy mogą teraz działać na całym świecie: ich działalność w środkowej lub południowo-wschodniej Azji może być zagrożeniem dla krajów europejskich lub ich obywateli. Jednocześnie globalna komunikacja zwiększa świadomość społeczeństw w Europie dotyczącą konfliktów regionalnych lub tragedii humanitarnych w różnych miejscach świata.

2. Budowanie bezpieczeństwa w naszym sąsiedztwie

Komentarz Rady Europejskiej:

Nawet w erze globalizacji geografia zachowuje swoje znaczenie. W interesie europejskim jest, aby kraje leżące za naszymi granicami były dobrze rządzone. Sąsiedzi zaangażowani w gwałtowne konflikty, słabe państwa, w których na dużą skalę występuje przestępczość zorganizowana, wzrost zaburzeń w funkcjonowaniu społeczeństw lub gwałtowny wzrost populacji w pobliżu europejskich granic — wszystko to powoduje problemy dla Europy.

3. Porządek międzynarodowy oparty na skutecznym multilateralizmie

Komentarz Rady Europejskiej:

W świecie globalnych zagrożeń, globalnych rynków i globalnych mediów europejskie bezpieczeństwo w coraz większym stopniu zależy od skutecznego systemu wielostronnego. Celem UE jest rozwój silniejszego społeczeństwa międzynarodowego, dobrze działających instytucji międzynarodowych oraz prawnego porządku międzynarodowego.

 

 

Misje UE na Bałkanach

Zaangażowanie UE na Bałkanach wynika z tragicznych doświadczeń lat 90. Jedną z głównych

przyczyn aktywnej obecności UE na tym obszarze na pewno jest bliskość geograficzna.

Destabilizacja tego regionu lub wybuch tam poważnego kryzysu mógłby zagrozić wszystkim

krajom członkowskim. Ważnym czynnikiem są też aspiracje krajów tego regionu do

członkostwa w UE. Dlatego też misje UE na Bałkanach należą do jednych z największych i

najdłużej prowadzonych w jej historii. Powołanie nowej misji stabilizacyjnej EULEX jest

potwierdzeniem aktywnej polityki UE w tym regionie.

Na Bałkanach obecnie UE posiada trzy misje, z czego dwie: policyjna (EUMP) i wojskowa

(EUFOR) działają na terenie Bośni i Hercegowiny. Trzecia, najmłodsza misja stabilizacyjna UE,

obejmuje teren Kosowa (EULEX).

EUMP - Misja policyjna w Bośni i Hercegowinie

Misja policyjna w Bośni i Hercegowinie rozpoczęła się 1 stycznia 2003 roku. Miała zastąpić

stacjonujące tam siły policyjne ONZ - IPTF. Celem EUMP jest monitorowanie oraz kontrola

wdrażanych programów odbudowy państwa oraz szkolenie policji. Duży nacisk położony jest

na wsparcie lokalnej policji, nie tylko poprzez szkolenie, ale też w zwalczaniu przestępczości

zorganizowanej, ochronie granic oraz pomoc w dostosowaniu się do unijnych standardów.

Swoją działalność misja opiera na 11 aneksie do porozumieniu Dayton/Paryż. Porozumienie to

kończyło wojnę w Bośni, zostało wynegocjonowane w roku 1995 w Dayton i podpisane w

Paryżu. Zakładało pokojowe zakończenie konfliktu, ale poza tym znalazły się tam zapisy

dotyczące stacjonowania międzynarodowych sił w regionie. Zarówno siły ONZ jak i obecna

misja policyjna UE opierają swoją działalność na tym dokumencie. 11 marca 2002 Rada UE

przyjęła wspólne działanie w sprawie powołania EUMP. 4 października 2002 r. została

podpisana umowa pomiędzy UE a Bośnią i Hercegowiną, w której Bośnia i Hercegowina zgadza

się na rozpoczęcie misji.

Szefem misji jest Włoch, generał brygady Vincenzo Coppola, główna kwatera znajduje się w

Sarajewie. EUMP była pierwszą misją Unii zorganizowaną przez ESDP. Początkowo misja

przewidziana była na okres trzech lat. 18 lipca 2005 roku Rada Unii Europejskiej podjęła

decyzją o kontynuowaniu misji przez rok 2006 i 2007, pod koniec roku 2007 przedłużono

działanie misji po raz kolejny na 2 dwa następne lata.

Liczebność misji to obecnie 195 osób, z czego przeważającą część stanowią funkcjonariusze

policyjni, poza nimi w skład misji wchodzi międzynarodowy personel cywilny. Spoza Unii

Europejskiej w misji uczestniczy Kanada, Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Turcja i Ukraina.

EUFOR ,,ALTHEA'' - Misja wojskowa w Bośni i Hercegowinie

Misja EUFOR zastąpiła działającą na tym terenie misję NATO - SFOR. UE działa w Bośni i

Hercegowinie od 2 grudnia 2004. Jest to trzecia misja wojskowa Unii Europejskiej i obecnie

największa.

psz.pl - Portal Spraw Zagranicznych

content/view/10439/ Utworzono 24 May, 2011, 11:40Nazwa misji ALTHEA nawiązuje do greckiego mitu. Althea (po polsku Altea), matka Meleagera

dowiedziała się od bogów, że jej syn będzie żył dopóki nie spłonie pochodnia paląca się

podczas jego narodzin. Altea ugasiła ją więc zaraz po urodzeniu syna i ukryła w bezpiecznym

miejscu by chronić jego życie. Podobnie jak w micie operacja ,,Althea'' ma na celu uchronienie

Bośni i Hercegowiny od śmierci w ogniu.

Decyzja o rozpoczęciu tej misji została powzięta 12 lipca 2004 roku przez Radę Europejską.

Jej głównym celem jest zapewnienie stabilizacji w Bośni i Hercegowinie, ze szczególnym

uwzględnieniem ewentualnego członkostwa tego kraju w strukturach UE w przyszłości. Misja

ma zapewnić bezpieczeństwo ludności BiH i chronić granice kraju. Jednym z pobocznych celów

jest też wspieranie Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Jugosławii w poszukiwaniu

zbrodniarzy wojennych

Podstawy prawne działania misji EUFOR to przede wszystkim rezolucja Rady Bezpieczeństwa

ONZ numer 1551 z 9 lipca 2004 oraz rezolucji nr 1575 z 22 listopada 2004. Rok wcześniej

Deklaracja z Tesalonik potwierdziła, że przyszłość Zachodnich Bałkanów, których ważną i

centralną częścią jest Bośnia i Hercegowina, leży w Unii Europejskiej. 12 lipca 2004 roku Rada

Unii Europejskiej podjęła wspólne działanie w sprawie powołania EUFOR.

Szefem misji jest obecnie od 4 grudnia 2007 roku Hiszpan major generał Ignacio Martin

Villalain. Jest on już czwartym dowódcą tej misji. Zastąpił na tym stanowisku Niemca

kontradmirała Hansa-Jochena Witthauera, który pełnił tę funkcję od 5 grudnia 2006.

Wcześniej od 6 grudnia 2005 sprawował ją Włoch major generał Gian Marco Chiarini.

Pierwszym szefem misji był zaś Brytyjczyk major generał David Leakey.

Działający w ramach tej misji żołnierze pochodzą z 23 krajów UE oraz sześciu krajów

nieczłonkowskich (1 899 żołnierzy pochodzi z  krajów członkowskich UE, zaś 329 spoza).

Największą grupą są Hiszpanie, zaś wśród żołnierzy spoza UE - Turcy.

Trzeba zauważyć, że operacja ta była możliwa dzięki współdziałaniu z NATO (tzw. formuła

Berlin Plus). Jak tłumaczy prof. Zięba: ,,Polega to na wykorzystaniu zasobów oraz środków,

które są w dyspozycji NATO, a których Unia nie ma. Unia musiała się porozumieć o ich

użyczeniu, by skutecznie prowadzić swoje działania. No i widać, że ta misja w Bośni i

Hercegowinie jest skuteczna - zmniejsza się liczba żołnierzy z ponad 6 tys. do 2,2 tys.

obecnie. Sytuacja się stabilizuje''.

EULEX Kosovo - misja stabilizacyjna

Misja UE w Kosowie jest obecnie najmłodszą operacją, działa zaledwie od 16 lutego 2008.

Decyzja o jej powołaniu została podjęta jeszcze przed ogłoszeniem niepodległości Kosowa,

sama misja rozpoczęła zaś swoją działalność na dzień przed deklaracją niepodległości.

Cywilna misja UE ma działać obok misji ONZ - UNMIK, która administruje Kosowem od 9 lat.

EULEX Kosovo nie ma na celu zastąpienie UNMIKu ale jego wsparcie w aspekcie cywilnym.

Główne cele tej misji to: wsparcie lokalnych autorytetów, instytucji prawnych i lokalnej

administracji w ich wysiłkach w zbudowaniu multietnicznego systemu prawa, policji i systemu

usług, a także zapewnienie tym instytucjom niezależności od politycznych wpływów, tak aby

spełniały standardy europejskie.

Pierwsze 120 dni trwania EULEX mają być okresem budowania struktur misji i zdolności do

wypełniania swoich zadań. Przez ten czas EULEX będzie funkcjonował pod patronatem EUPTunijnej Grupa Planowania (EU Planning Team). Powstała ona 10 kwietnia 2006, na mocy

decyzji Komisji Europejskiej. Jej celem było przygotowanie się UE do możliwej w przyszłości

sytuacji kryzysowej w Kosowie. W chwili obecnej EUPT składa się z 70 międzynarodowych i 50

psz.pl - Portal Spraw Zagranicznych

content/view/10439/ Utworzono 24 May, 2011, 11:40lokalnych struktur. Działają one podzielone na 4 grupy: planowania, policyjna, sprawiedliwości

oraz administracyjna.

Szefem misji został 7 lutego Francuz, generał Yves de Kermabon. Misja liczy ok. 1,8 tys.

policjantów i prawników, z których część jest już w Kosowie w ramach misji ONZ- UNMIK.

Budżet misji na pierwsze 16 miesięcy wynosi 205 milionów euro. Poza państwami

członkowskimi UE, biorą w niej udział jeszcze Chorwacja, Szwajcaria, Turcja, USA i Norwegia.

EULEX opiera swoje funkcjonowanie na rezolucji nr 1244  RB ONZ z 1999 r. Artykuł 10 tej

rezolucji daje Sekretarzowi Generalnemu uprawnienie do powołania przy pomocy

odpowiednich międzynarodowych organizacji międzynarodowej obecności w prowincji. Unia

Europejska podjęła decyzje o wysłaniu misji 4 lutego, w ramach instrumentu WPZiB- wspólne

działanie. 7 lutego Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa mianował generał Yves de Kermabon

szefem misji.  Te trzy dokumenty stanowią prawna podstawę działania misji. Natomiast

polityczna decyzja o jej przedsięwzięciu została pojęta na szczycie w Brukseli 14 grudnia 2007

roku.

Czy ta misja ma szans powodzenia? Niedawno proeuropejski prezydent...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin