Świat trójwymiarowy - "Martwa natura z kwiatkiem". Scenariusz lekcji z plastyki dla klasy V szkoły podstawowej
SCENARIUSZ LEKCJI Z PLASTYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJDZIAŁ PROGRAMU: DZIAŁALNOŚĆ PLASTYCZNA. Światło w dziele sztuki.CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut.ZAGADNIENIA PROGRAMOWE: - ilustrowanie w szkicach rysunkowych martwej natury z wykorzystaniem poznanych środków wyrazu plastycznego- obserwowanie i przedstawianie na płaszczyźnie kilku przedmiotów z natury- ilustrowanie iluzji przestrzeni - kreska jako środek wyrazu plastycznegoCELE LEKCJI: Wiadomości.Uczeń: - wie co to jest walor- zna i rozumie pojęcie - światłocień- potrafi wyjaśnić znaczenie zjawisk: miękki modelunek światłocieniowy, twardy modelunek światłocieniowyUmiejętności.Uczeń:- poprawnie komponuje swoją pracę.- wnikliwie obserwuje otaczającą rzeczywistość- właściwie posługuje się znanymi mu środkami wyrazu plastycznego- umiejętnie przedstawia zaobserwowane rzeczy i zjawiska- w sposób twórczy komponuje swoją pracę- potrafi zastosować zjawisko światłocienia w celu pokazania wrażenia przestrzenności świata i trójwymiarowości przedstawianych przedmiotówPostawy.Uczeń:- doskonali poczucie smaku plastycznego- doskonali umiejętność pracy indywidualnej- rozwija wrażliwość estetyczną- dba o porządek warsztatu pracy- doskonali dyscyplinę pracyMETODA PRACY: praca z tekstem przewodnim, pogadanka, pokaz, ćwiczenia plastyczne z korektą nauczyciela. FORMA PRACY: indywidualna praca uczniówTECHNIKA: rysunek miękkim ołówkiem.POMOCE : Podręcznik ss. 21-22, prezentacja czarno-białych reprodukcji obrazów: Josep Mampou Dencause- "Dalie", Joan Barbeta- "Kompozycja z ptakami i owocami", José M. Parramón- "Owoce, dzban i wino", Rafael Durancamps- "Martwa natura z fajką", Felipe Checa- "Martwa natura", Feliu Elias- "Niebieski dzban".PRZEBIEG LEKCJI: 1. Wprowadzenie: przywitanie uczniów, prośba o pozytywne nastawienie do zajęć i efektywne wykorzystanie czasu.2. Nawiązanie do lekcji: przedstawienie tematu, zapoznanie z terminami: walor, światłocień, modelunek światłocieniowy twardy, modelunek światłocieniowy miękki, wytłumaczenie na czym polega cieniowanie, wyjaśnienie sposobów pokazania przestrzeni na płaszczyźnie. 3. Zapis tematu na tablicy.4. Określenie celów, zagadnień i zadań lekcji.5. Pokaz materiału poglądowego: demonstracja wybranych czarno-białych reprodukcji obrazów przedstawiające martwe natury, omówienie kompozycji, wskazanie zjawiska waloru i światłocienia.6. Zastanowienie się uczniów nad sposobem pokazania martwej natury. 7. Praca indywidualna uczniów: - próba pokazania przestrzeni za pomocą kreski i światłocienia.- cicha korekta nauczyciela.8. Prezentacja najlepszych prac uczniów- wystawa.9. Omówienie i ocena prac.10. Zakończenie zajęć.
gulon