ghost.doc

(533 KB) Pobierz
Zastanawiałeś się czasami, dlaczego niektórzy mówią: „Poczekaj, przeinstaluję Windowsa” i za 5 minut są gotowi do pracy

Instalujemy system, sterowniki, wszystkie potrzebne aplikacje i tworzymy obraz partycji systemowej. Później wystarczy ten obraz przywrócić na partycji i mamy gotowy do pracy, w pełni skonfigurowany system. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Mimo tego, są tacy, który nie chcieliby zepsuć tego „pierwszego razu” (bez skojarzeń proszę). To właśnie dla nich jest ten poradnik, jak krok po kroku stworzyć obraz oraz jak go przywrócić.

Przygotowania i tworzenie obrazu:

Podstawową zaletą przywracania systemu z obrazu jest to, że dzięki temu zabiegowi bardzo szybko uzyskujemy „czysty” system operacyjny. Jednak żeby nasze nadrzędne oprogramowanie po przywróceniu z obrazu nie zawierało żadnych zbędnych elementów, najlepiej zainstalować go od nowa przy pomocy wbudowanego instalatora (Opis instalacji systemu Windows). Gdy już zainstalujemy system, wszystkie sterowniki i programy, z których zwykle korzystamy, możemy przejść do kroku drugiego.

Uruchamiamy komputer z dyskietki startowej programu Ghost. Jeżeli jej nie mamy, możemy ściągnąć jej obraz stąd.Gdy komputer się uruchomi, wpisujemy „ghost”. Ujrzymy taki oto widok:

Zakładając, że będziemy tworzyli obraz partycji a nie całego dysku, wybieramy z menu Local > Partition > To image.

W następnym kroku wybieramy dysk, na którym znajduje się partycja, której obraz chcemy przygotować.

Teraz wybieramy partycję systemową, z której będziemy tworzyć obraz.

Następnym etap polega na wyborze miejsca, w którym zostanie zapisany nasz obraz. Można też jako miejsce docelowe wybrać nagrywarkę, wtedy plik zostanie od razu nagrany na jedną lub więcej płyt CD, w zależności od objętości danych na partycji.

Przed rozpoczęciem tworzenia obrazu musimy jeszcze zdecydować, czy ma on zostać skompresowany. Ja wybrałem No, dlatego że bardziej zależy mi na szybkości działania programu niż na objętości pliku.

Teraz możemy obserwować proces tworzenia się obrazu. Z tabelki na środku możemy odczytać postęp procesu (wyrażony w procentach), prędkość z jaką dane są przetwarzane, ilość MB, która została już skopiowana/pozostała oraz czas, który upłynął od rozpoczęcia opisywanego procesu/pozostał do chwili ujrzenia komunikatu o ukończeniu tworzenia pliku.

Po wspomnianym komunikacie możemy zrestartować komputer i dalej kontynuować pracę… Do czasu, kiedy będzie konieczne przywrócenie stanu dysku z czasu przed backupem.

Przywracanie danych z obrazu:

Nadszedł ten moment, kiedy system zaczął uruchamiać się strasznie wolno i nie możemy sobie poradzić z nawarstwiającymi się błędami. Ostrzeżenia i komunikaty o błędach wyskakują jeden za drugim, lecz mimo to odwlekamy reinstalację, gdyż przeraża nas widmo mozolnego kopiowania plików Windowsa czy programów potrzebnych do pracy i późniejszej konfiguracji tego wszystkiego. Problem ten jednak znika, jeżeli wcześniej zabezpieczyliśmy system w „czystej postaci”, to znaczy ze wszystkimi danymi, które są nam potrzebne (i tylko z nimi).

Przed rozpoczęciem procesu przywracania systemu operacyjnego ważne jest, aby skopiować wszystkie dokumenty i to, co chcemy, aby nie zostało utracone, na inną partycję lub płytę. Teraz przejdźmy do opisu krok po kroku, jak przywrócić nasze dane.

Tak jak przy tworzeniu obrazu, uruchamiamy komputer z dyskietki startowej i włączamy program komendą „ghost”. Z menu wybieramy kolejno Local > Partition > From Image.

W następnym oknie wybieramy lokalizację obrazu, który wcześniej utworzyliśmy. Później potwierdzamy wybór partycji, na której znajduje się plik.

W dwóch kolejnych oknach wybieramy dysk i partycję, na którą zostaną wgrane dane z obrazu.

Przed rozpoczęciem przywracania danych musimy jeszcze potwierdzić, iż jesteśmy świadomi utraty wszystkiego, co jest zapisane na partycji docelowej.

Sam proces przywracania przebiega podobnie do etapu tworzenia obrazu. Kiedy wskaźnik osiągnie 100% pozostaje nam tylko wybrać między kontynuowaniem pracy programu (np. w celu przywrócenia kolejnego obrazu) a restartem komputera. Wybieramy restart i możemy cieszyć się świeżym Windowsem w niecałe 5 minut.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin