czerwiec.doc

(82 KB) Pobierz

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC CZERWIEC 2008r.

GRUPA VI

DZIECI PIĘCIO –   I SZEŚCIOLETNIE.

TEMATYKA:

 

1. Lubimy to samo, ale każde z nas jest inne.

2. Na moim podwórku.

3. Poznajemy świat za pomocą zmysłów.

 

ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZE:

1. Budzenie zainteresowania życiem i zabawą dzieci z różnych stron świata.

2. Rozwijanie uczuć empatii, podtrzymywanie przedszkolnych przyjaźni, zwrócenie uwagi dzieci na wartość koleżeństwa, uczenie się mówienia miłych słów i kulturalnego odnoszenia się do siebie.

3. Zorganizowanie przedszkolnej uroczystości z udziałem dzieci – pożegnanie sześciolatków.

4. Tworzenie okazji do swobodnego wyrażania uczuć i emocji.

5. Usystematyzowanie wiadomości dzieci na temat pory roku, jaką jest lato.

6. Zaznajomienie dzieci z różnymi krajobrazami Polski.

 

 

 

 

 

 

 

Aktywność intelektualna

Aktywność twórcza

1. „Prawa dziecka” – rozmowa na podstawie wiersza D. Gellner „Dzieci”. Poznanie praw jakie przysługują każdemu dziecku, rozmowa na temat różnic i podobieństw między dziećmi na podstawie wiersza. Zapoznanie z działalnością organizacji UNICEF, wyjaśnienie znaczenia niektórych praw dzieci. Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania utworów literackich, wypowiadanie się na temat treści wiersza w sposób zrozumiały dla innych.

2. „Cześć” – słuchanie opowiadania D. Niewoli. Zachęcanie dzieci do życzliwości i szacunku do innych ludzi bez względu na stan zdrowia czy kolor skóry – uświadomienie, że „inny” nie znaczy gorszy. Rozwijanie umiejętności oczekiwanie na swoją kolej podczas wypowiedzi.

3. „Bezpieczne i niebezpieczne zabawy dzieci” – rozmowa na podstawie obrazków. Poznawanie niebezpieczeństw zagrażających dzieciom na podwórku. Rozmowa na temat zachowania się na podwórku na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń dzieci. Przestrzeganie przed podejmowaniem nieprzemyślanych działań poprzez ukazywanie ich skutków. Wspólne stworzenie „Kodeksu wakacyjnych rad”.

4. Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego z okazji Dnia Dziecka. Dostarczenie okazji do wesołej, spontanicznej zabawy, budowanie opiekuńczej postawy wobec młodszych dzieci. Ukazanie roli odpowiedniego ubioru i nakrycia głowy podczas wycieczki.

4. Zapoznanie z kształtem i nazwą kuli jako figury przestrzennej. Wyodrębnianie zbiorów przedmiotów o kształcie kulistym, poznanie cech kuli, oglądanie i nazywanie kulistych przedmiotów oglądanych na obrazkach, zabawy z piłkami.

1. „Dzieci z całego świata” – kompozycja z figur geometrycznych wyciętych z papieru. Wdrażanie do uważnego słuchania instrukcji i dokładnego wykonywania poleceń nauczyciela. Rozwijanie precyzji i dokładności, kształcenie zdolności koncentracji na wykonywanym zadaniu – dążenie do doprowadzenia pracy do końca. Zwracanie uwagi na estetyczne wykonywanie pracy i porządkowanie sali po jej ukończeniu.

2. „Laurka dla kolegi” praca plastyczna na temat dowolny z wykorzystaniem ulubionych technik plastycznych dzieci. Wykonywanie samodzielnej kompozycji według inwencji dzieci. Wykorzystywanie i łączenie różnorodnych materiałów, budzenie zaciekawienia powstałymi efektami. Dostarczanie satysfakcji z samodzielnie dokonanego wyboru

3. „Piosenka z zagadkami” – zabawy przy piosence. Prawidłowe reagowanie ruchem na słyszaną muzykę, sprawne poruszanie się w przestrzeni, wyrabianie płynności i zręczności ruchów. Ilustrowanie piosenki ruchem.

 

 

 

Aktywność intelektualna

 

Aktywność twórcza

1. „Moje podwórko” – ćwiczenia w mówieniu. Oglądanie zdjęć i pocztówek przedstawiających Lublin, słuchania wiersza L. J. Kerna „Nasze podwórko”, wypowiadanie się na temat „Moje podwórko” z wykorzystaniem treści wysłuchanego wiersza. Układanie krótkich haseł – rymowanek o podwórku, zabawy pantomimiczne „Podwórkowe zabawy.

2. „Skakanka” – ćwiczenia w czytaniu na podstawie wiersza A. Przemyskiej.

Rozmowa na temat wysłuchanego fragmentu wiersza. Układanie wyrazów z rozsypanki literowej, odszukiwanie zdań pasujących do obrazków, ćwiczenia w pisaniu po śladzie.

3. Zabawy z piaskiem i gliną. Poznanie właściwości piasku i gliny i możliwości ich wykorzystania. Ćwiczenia dotykowe „Badamy piasek i glinę”, porównywanie właściwości piasku i gliny – sprawdzanie, jak zachowują się pod wpływem wody. Poznanie ciekawostek na temat innych popularnych skał.

4. Mierzenie objętości naczyń z wykorzystaniem piasku. Ćwiczenie „Ile piasku jest w słoiku?”zwrócenie uwagi na fakt, że ilość piasku w naczyniu jest stała, niezależna od jego ułożenia. Sprawdzanie, w którym naczyniu jest najwięcej, a w którym najmniej piasku oraz ile szklanek piasku zmieści się w słoiku. Samodzielne mierzenie pojemności naczyń wypełnionych piaskiem w ogródku przedszkolnym.

1. Na moim podwórku – rysowanie różnymi rodzajami kredek. Odzwierciedlenie wiedzy i spostrzeżeń w pracy plastycznej. Łączenie różnych rodzajów kredek w celu uzyskania ciekawych efektów. Zwracanie uwagi na estetykę pracy.

2. „Zabawka nie tylko na podwórko” – wykonanie papierowej zabawki techniką origami (według U. Barff, I. Burkhardt „Każde dziecko to potrafi”). Odszukiwanie papierowej figury geometrycznej na podstawie zagadki, składanie figur ściśle według polecenia, zabawy zręcznościowe z wykorzystaniem powstałej zabawki. Porządkowanie stolików po skończonej pracy.

3.Lato płynie do nas” – zabawy przy piosence. Zabawy z kolorowymi wstążkami – mierzenie długości wstążek głosem, improwizacje ruchowe z wykorzystaniem wstążek. Określanie tempa i nastroju piosenki, swobodny taniec przy piosence ze wstążkami.

 

 

 

 

Aktywność intelektualna

Aktywność twórcza

1. „Nasze zmysły” – zabawa dydaktyczna. Zabawy i ćwiczenia rozwijające zmysły – uwrażliwianie zmysłów dotyku, smaku, węchu, słuchu. Oglądanie zdjęć przedstawiających różne narządy zmysłu, odgadywanie do jakiego zwierzęcia należą narysowane uszy, określanie, które obrazki kojarzą się z miłymi, a które z nieprzyjemnymi zapachami. Wypowiedzi dzieci na temat sposobów dbania o oczy, uszy i nos.

2. „Łąka” – ćwiczenia w mówieniu z wykorzystaniem wiersza M. Buczkównej. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat „Jak wyobrażam sobie letnią łąkę?”, rozmowa dotycząca treści wiersza. Poznanie ciekawostek na temat kwiatów rosnących na łące, czytanie zagadek i rysowanie ich rozwiązań – praca z książką „Szkoła sześciolatka” (dzieci sześcioletnie).

3. Wakacje tuż tuż” – ćwiczenia w rozwijaniu mowy na temat spędzania czasu na wakacjach. Wypowiedzi dzieci na temat „Co możemy robić na plaży?”, układanie zdań o tematyce wakacyjnej z podanymi wyrazami. Zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa grożące podczas letniego wypoczynku – uzupełnianie historyjek obrazkowych.

4. „Poznajemy morze wykorzystanie filmu wideo do rozmowy na  temat                 pożyteczności morza – ryby, droga dla statków handlowych, pasażerskich, promów, uprawianie sportów wodnych, wypoczynek, zlewisko rzek, muszelki, bursztyn, port, granica, plaża, latarnia. Budzenie zainteresowania specyficznym środowiskiem, jakim jest morze.

5. Zabawy matematyczne z figurami geometrycznymi. Ćwiczenia ruchowo – graficzne – kreślenia w powietrzu kształtów figur geometrycznych. Liczenie figur i porównywanie ich liczby, układanie ich według rosnącej i malejącej wielkości. Tworzenie „figurowych obrazków” odzwierciedlających marzenia dzieci odnośnie wakacji z mozaiki geometrycznej.

6. „Trudne zadania”zabawy matematyczne przy użyciu liczmanów z kącika matematycznego. Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania bez wyznaczania progu na konkretach. Wdrażanie do uważnego słuchania dłuższych instrukcji, zapamiętania ich, precyzyjnego wykonania zawartych w nich treści. Podkreślanie prawidłowości, jakie muszą być przestrzegane w trakcie liczenia.

7. Uroczyste zakończenie roku szkolnego. Prezentacja przygotowanego przedstawienia oraz wierszy i piosenek o tematyce przedszkolnej i wakacyjnej. Pożegnanie starszych kolegów przez dzieci młodsze i nauczycielki, wręczenie dyplomów ukończenia zerówki.

1. „Letnia łąka” – wycinanka z kolorowego papieru (praca w zespołach). Zabawa słowna „Opisujemy letnią łąkę”, wycinanie z papieru kolorowego poszczególnych elementów przez dzieci w zespołach, stworzenie wspólnej pracy na dużym arkuszu papieru. Doskonalenie sprawności manualnych poprzez wycinanie określonych kształtów oraz umiejętności współpracy w grupie.

2. „Moje ulubione miejsce na ziemi” – malowanie farbami plakatowymi. Oglądanie zdjęć przedstawiających różne krajobrazy, rozmowa na temat najchętniej odwiedzanych przez dzieci miejsc. Odzwierciedlanie w pracy plastycznej własnych doświadczeń i spostrzeżeń. Zwracanie uwagi na estetyczne wykonywanie pracy.

3. „Mój kolego z zerówki” – nauka piosenki. Przypomnienie piosenek poznanych w ciągu roku szkolnego, wykonywanie wybranych przez chętne dzieci. Rozmowa na temat piosenki – jej treści, budowy, tempa i nastroju. Zabawa przy piosence z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Nauka piosenki fragmentami ze słuchu.

4. „Ulubione piosenki przedszkolaków” – zabawy przy znanych i lubianych piosenkach dla dzieci. Zabawy rytmiczne przy piosenkach z wykorzystaniem instrumentów muzycznych i dostępnych w sali przedmiotów – rozwijanie inwencji twórczej w muzyce.

 

 

AKTYWNOŚĆ RUCHOWA I ZDROWIE:

1. Zabawy ruchowe prowadzone metodą twórczego ruchu R. Labana (zbiór własny). Poznawanie własnych możliwości ruchowych, organizowanie przestrzeni wokół siebie, nabywanie umiejętności współpracy z partnerem i grupą. Wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z muzyką, kształcenie motoryki w zakresie siły, zwinności i płynności ruchów.

2. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych prowadzonych metodą C. Orfa (zbiór własny). Oswojenie dzieci z nietypowymi przyborami (linka, gazeta). Rozwijanie umiejętności integrowania słowa z muzyką, wyczucia rytmu, przestrzeni i siły.

3. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych VII metodą zadaniową (przewodnik metodyczny Szkoła sześciolatka). Kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania poleceń nauczyciela oraz szybkiego reagowania na sygnały dźwiękowe i wzrokowe.

4. Zabawy w ogrodzie przedszkolnym.

5. Spacery w najbliższej okolicy przedszkola. Dotlenianie i hartowanie organizmu, zwracanie uwagi na bezpieczeństwo własne i innych.

6. Ćwiczenia i zabawy przy muzyce (relaksacyjne, oddechowe, integracyjne). Wykorzystywanie własnej wyobraźni i pomysłowości w zabawach ruchowych i ilustrowanych ruchem.
7. Gimnastyka mózgu – ćwiczenia zaczerpnięte z kinezjologii edukacyjnej Dennisona (Leniwa ósemka, Kapturek myśliciela, ruchy naprzemienne, krążenie szyją, słoń, punkty na myślenie, sowa,  energetyczne ziewanie, pozycja Dennisona, pozycja Cook’a, kołyska na półleżąco, punkty pozytywne, gimnastyka oczu.)

8. Zabawy ruchowe:

·         orientacyjno – porządkowe: „Pająk i muchy”, „Mijanie”, „Kto uważnie słucha?”.

·         bieżne: „Podróż”, „Kto złapie motyla?”, „Ścigamy się” – z elementem współzawodnictwa.

·         z elementami podskoku: „Spłoszone wróble”, „Przeskocz przez woreczek”, „Zające”.

·         z elementami rzutu i celowania: „Rzuty do tarczy”, „Kto przewróci więcej kręgli?”, „Wrzuć piłkę do kosza”.

·         z elementami równowagi: „Koń grzebie nogą”, „Czoło pozdrawia kolano”, „Przechodzimy przez most”.

·         naśladowcze: „W wiejskiej zagrodzie”, „Wiosna na łące”.

EDUKACJA INFORMATYCZNA:

1. „Piszemy wyrazy” – ćwiczenia w posługiwaniu się klawiaturą.

Dostarczenie ogólnych wiadomości o klawiaturze komputera, doskonalenie umiejętności pracy z komputerem i nauki czytania i pisania, rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej.

2. „Wakacyjne obrazki” – praca z edytorem grafiki Paint.

Doskonalenie umiejętności sprawnego posługiwania się edytorem, poszerzanie doświadczeń w zakresie kolorystyki i kompozycji, samodzielne zapisywanie swoich prac na dysku.

PRZYGOTOWANIE DO NAUKI CZYTANIA I PISANIA:

Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej:

- układanie obrazków według kolejności wydarzeń

- tworzenie z figur geometrycznych dowolnych form i układów kolorystycznych

- próby wznoszenia prostych budowli według zaobserwowanych wzorów działań

- globalne czytanie wyrazów realizowanych zgodnie z wprowadzaną tematyką

- składanie obrazków z 10 – 16 części (ze wzorem i bez wzoru) oraz puzzli

- praca z podręcznikiem  „Szkoła sześciolatka” – wykonywanie ćwiczeń i zadań zawartych w kartach pracy w związku z realizowaną tematyką

- porównywanie obrazków różniących się szczegółami.

- uzupełnianie rysunku wg podanych oznaczeń graficznych.

- wyszukiwanie liter w tekście

- układanie wyrazów i równoważników zdań z rozsypanki literowej

Doskonalenie wrażliwości słuchowej:

- rozpoznawanie odgłosów przyrody (śpiew ptaków, padający deszcz, szum wiatru, odgłosy „z zagrody”) nagranych na płytę

- rozpoznawanie rodzaju dźwięku i przeliczanie liczby odgłosów (uderzeń) oraz odtwarzanie tej liczby za pomocą umownych znaków – kresek, kół

- dzielenie  wyrazów na sylaby połączone ze stukaniem, klaskaniem w rytmie wypowiadanych sylab, przeliczanie sylab w wyrazie

- tworzenie zestawu wyrazów rozpoczynającą się  taką samą głoską lub sylabą

- synteza słuchowa wyrazów wypowiadanych przez nauczyciela głoskami  lub sylabami

- wyodrębniane głoski na początku wyrazu, określanie samogłosek i spółgłosek

- dobieranie i grupowanie obrazków, których nazwy rozpoczynają się taka samą głoską

- próby globalnego czytania wyrazów połączonych z konkretem lub obrazkiem

- układanie schematu i modelu wyrazów

- czytanie tekstu w książce lub opracowanego przez nauczyciela (o zróżnicowanym stopniu trudności)

- układanie wyrazów z nowymi literami.

Ćwiczenia doskonalące sprawności manualne:

- ćwiczenia  rozmachowe na dużych arkuszach papieru

- ilustrowanie ruchem treści wierszy i piosenek, tworzenie własnych propozycji gestów i ruchów dostosowanych do tekstu

- wykonywanie rysunków o zróżnicowanym stopniu trudności poprzez łączenie kropek

- kalkowanie konturów obrazków z użyciem kalki technicznej

- zabawy graficzne z rysowaniem linii nieregularnych, łączenie ze sobą takich samych figur i znaków

- sprawne posługiwanie się nożyczkami, prawidłowe cięcie po linii prostej

- rysowanie szlaków literopodobnych w powiększonej liniaturze

- wykonywanie ćwiczeń graficznych w książce „Szkoła sześciolatka”

- rysowanie wzorów literopodobnych z zachowaniem stronności

- podpisywanie obrazków i swoich prac – chętne dzieci.

- rysowanie szlaczków według własnego pomysłu

Doskonalenie sprawności artykulacyjnej:
Zabawy oddechowe:
- „Huśtawka dla misia" – dziecko leży na dywanie, nabiera powietrze nosem, wydycha ustami, kołysząc na brzuchu misia
- „Mecz piłkarski" – dziecko dmuchając na piłeczkę (z gąbki lub waty) prowadzi ją do bramki (z kartonu)
Zabawy usprawniające język:
- „...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin