Lekcja 8.doc

(75 KB) Pobierz
Lekcja 8:

Lekcja 8:
Fotografia sportowa

 

Fotografia sportowa: Zamrożona szybkość

Fotografia sportowa jest dynamiczna. Porządna dawka spontaniczności, dobry aparat i odpowiedni materiał filmowy są absolutnie niezbędne, ażeby uzyskać zapierającą dech dynamikę, by uchwycić krytyczny moment w jakiejkolwiek dyscyplinie sportowej.

Innowacje aparatów i ulepszenia materiałów fotograficznych są na pewno w największym stopniu wykorzystywane przez fotografów sportowych. Dzięki wszechstronności oraz coraz dokładniejszym światłomierzom i systemom kontroli nowoczesne aparaty bardzo sprzyjają szybkiej reakcji podczas robienia zdjęć.




Standardy zdjęć akcji odnoszą znaczną korzyść również dzięki nowoczesnemu komputerowemu wyliczaniu parametrów obiektywów. Teleobiektywy, które są mniej lub bardziej niezbędne do uzyskania autentycznego zbliżenia, są bardziej światłoczułe, łatwiejsze do ustawiania i dają doskonałe wyniki przy jedynie 1-2 stopniach przesłony niżej. Oczywiście innym kluczowym czynnikiem jest ustawianie ostrości, które musi być szybkie i zarazem dokładne. Automatyczne ustawianie ostrości, zwłaszcza w najnowszych aparatach fotograficznych, może być tu bardzo pomocne. Aparaty są wyposażone nie tylko w indywidualnie kontrolowane czujniki, wrażliwe na złe warunki oświetleniowe podczas zawodów wewnątrz pomieszczeń, ale także uzupełnione o Oprogramowanie Przewidujące służące do ustawiania ostrości w szczególności podczas szybkiego ruchu. Niektóre obiektywy są także zintegrowane ze stabilizatorem obrazu. Elektronika aparatu kompensuje mimowolne poruszenia i uzyskujemy dobrze wykonane zdjęcie z teleobiektywu.

Wskazówka: Jeżeli nie dysponujesz żadnym systemem automatycznego ustawiania ostrości, należy najpierw ustawić ostrość na obszarze, w którym najprawdopodobniej pojawi się obiekt. Podczas ustawiania orientuj się za pomocą znaków na podłodze, płotków, poprzeczek do skoku wzwyż itp. Później, we właściwym momencie ustaw szybko zbadaną uprzednio ostrość.

Wykorzystuj postęp

Materiał Filmowy jest także przedmiotem ulepszeń. Nowoczesne filmy nie tylko mają mniejsze ziarno, co jest szczególnie ważne dla filmów o czułości ISO 200/21° i ISO 400/24°, ale jeszcze kilka drobnych udogodnień. W przypadku zdjęć z teleobiektywem ograniczony zasięg ostrości kontrastuje z tłem dużo bardziej niż przed kilku laty. Przy fotografowaniu z teleobiektywem szczególnie ważne jest korygowanie błędów aberracji. Dlatego zawsze jest lepiej robić zdjęcia akcji zamiast monotonnych fotografii.

 

Punkt kulminacyjny występu sportowca nie jest odpowiednim momentem do naciśnięcia spustu migawki - należy to zrobić chwilę wcześniej; trzeba uwzględnić zarówno czas reakcji fotografa jak i działania systemu aparatu fotograficznego. Jedynie wtedy wynikiem fotografowania będzie właściwy moment akcji.

 

Mnóstwo tematów

 

Obiektywy długoogniskowe

 

Szybkość jest słowem

 

Wyraźny czy nieostry

 

Prowadź aparat za obiektem

 

Dynamika z efektem zoom

 

Dochodzenie do prawidłowej ekspozycji

 

Czy prawdziwe kolory są zagwarantowane?

 

Uchwycenie skrajności

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin