Lekcja 28.doc

(44 KB) Pobierz
Lekcja 28:

Lekcja 28:
Cienie jako motyw

 

Cienie jako motyw

Nie ma czegoś takiego, jak światło bez cienia! Kierunek i rozproszenie światła determinuje intensywność cieni. Ważnym tematem do przemyślenia jest fakt, że światło ze źródła punkowego tworzą zupełnie inne efekty, niż światło padające z dużego obszaru.

 

Zależnie od gustu: cienie mogą być uważane za element niepożądany, lub mogą być celowo użyte jako kreatywne narzędzie.

Pomimo że sylwetki mogą być dobrze wkomponowane w obraz, wykonując zdjęcie często nie zwraca się na nie uwagi, a później uważa się, że psują ostateczną fotografię.

Nie każde zdjęcie z rozproszonym oświetleniem bez żadnych cieni przyciąga uwagę obserwatora. Wrażenie zazwyczaj powstaje dzięki niezwykłemu oświetleniu. Powstające wtedy cienie mogą stać się częścią zaplanowanego motywu.

Cienie można uzyskać zarówno przy świetle dziennych, jak i sztucznym. Niezależnie od tego, czy używasz bardzo szybkiej lampy błyskowej, czy oświetlenia stałego, kształt źródła światła i odległość od obiektu określa intensywność i jakość cieni.

Wskazówka:
Przywiązuj taką samą wagę cieniom, jak i powierzchniom oświetlonym.  



Fotografia reklamowa słusznie uważana jest za pole innowacyjne. Wyszukane produkcje reklamowe ilustrują nie tylko aktualne tendencje, ale także pokazują przyszłe trendy. Z tego punktu widzenia, zdjęcie nie posiadające cieni, które zostało oświetlone przy użyciu wszystkich "książkowych" metod, wydaje się odsunięte w przeszłość. Cienie i związana z nimi żywotność, pokazywane są celowo i przeciwstawiają się tendencjom do tworzenia "sterylnych" fotografii.

 

 

 

Cienie jako motyw
 

 

 

Wyrazistość cieni
 

 

 

Sylwetki

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin