Włodzimierz Iljicz Uljanow.docx

(11 KB) Pobierz

Włodzimierz Iljicz Uljanow, Lenin

Urodził się dnia 22 kwietnia w 1870 roku w Symbirsku. Zmarł w roku 1924 w dniu 21 stycznia w Górkach niedaleko Moskwy. Filozof, polityk, ideolog komunizmu. Lenin był także przywódcą Rewolucji Październikowej. Wyznawca filozofii Marksa, dążył do jej upowszechnienia, rozwinął ją pod swoje imperialistyczne potrzeby.
W 1897 został zesłany do Wschodniej Syberii. Zesłanie nie było bezproduktywne, Lenin napisał na nim pracę ?Rozwój kapitalizmu w Rosji?. Po powrocie do Rosji, zaczął tworzyć pismo marksistowskie ?Iskra?. W latach 1912-14 Lenin bywał w Krakowie i Poroninie, gdzie tworzył pismo ?Prawdę?. Do Ojczyzny Lenin wrócił dopiero w roku 1917 (kwiecień) tak więc po rewolucji lutowej. Po zdobyciu władzy przez bolszewików Lenin został wybrany Przewodniczącym Rady Komisarzy Ludowych. W roku 1918, w sierpniu Lenin zostaje ciężko ranny. W 1922 następuje atak porażenia mózgowego, Lenin traci siły, pogarsza się jego stan fizyczny (stopniowy paraliż mógł być przypuszczalnie wynikiem przebytej kiły).
Tak o filozofii Lenina czytamy w ?Słowniku filozofów?:Myśli filozoficznej L. nie sposób mierzyć akademicką miarką. L. nie był zawodowym filozofem, nie stworzył własnego systemu filozoficznego, nie pozostawił po sobie systematycznego wykładu swych poglądów filozoficznych. Równocześnie zaś cała działalność teoretyczna L. jest przeniknięta głęboką i oryginalną myślą filozoficzną. Myśl tę L. stosuje w sposób twórczy we wszystkich swych analizach. Również cala działalność praktyczna L. jest w sposób harmonijny związana z określoną teorią filozoficzną. Siła myśli Leninowskiej tkwi nie w systematycznym wykładzie, lecz w związku filozofii z życiem, z praktyką, w jedności myślenia i działania. Jak już wspomniano ? filozofia jest dla L. światopoglądem. Jest to światopogląd rewolucyjnej klasy, która w sferze idei szuka odpowiedzi na problemy toczonej przez siebie walki; klasy, która ze względu na swe szczególne położenie i szczególne zadania historyczne jest w stanie oprzeć swój światopogląd zarówno na najbardziej szczytnych ideałach, jak i na głębokiej wiedzy społecznej. Wewnętrzna jedność teoretycznej wiedzy o rzeczywistości i opartych na tej wiedzy praktycznych wskazań, dotyczących walki o przekształcenie tej rzeczywistości, jedność stanowiąca najbardziej znamienną cechę marksizmu jako światopoglądu, jest również niezwykle charakterystyczna dla myśli filozoficznej L. Filozofia jest dlań teoretyczną, metodologiczną podstawą działania. Stąd też wagę filozofii widział L. zawsze przede wszystkim w możności posługiwania się nią dla teoretycznego uświadomienia sobie dialektyki współczesnej mu epoki. Zadaniem filozofii jest dostarczenie adekwatnych narzędzi myślowych do analizy specyficznego splotu, na który składa się ? z jednej strony ? całokształt obiektywnej sytuacji, całokształt warunków, w jakich rozwija się ruch robotniczy, z drugiej ? całokształt zadań, stojących przed partią rewolucyjną. (Słownik Filozofów, Warszawa 1966, t.1, s. 340)

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin