PLAN PRACY SZKOŁY.doc

(140 KB) Pobierz
PLAN PRACY SZKOŁY na lata 2000 - 2003

PLAN PRACY SZKOŁY

 

Plan i organizacja pracy szkoły oraz rozwój placówki opracowane zostały w oparciu o zadania statutowe szkoły, cele wynikające z Programu Wychowawczego i kierunki działań przedstawione przez dyrektora szkoły w koncepcji pracy na lata 1999 - 2004.

Wybór zadań i kierunków działań jest wynikiem zarówno aktualnych potrzeb w szkolnictwie ponadpodstawowym (w dużej mierze determinowanych reformą oświaty), jak i analizy bieżącej pracy IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. Wnioski i oczekiwania wobec szkoły posłużyły do sporządzenia planu pracy, który będzie służył pomocą zarówno nauczycielom, jak uczniom i ich rodzicom. Jest on propozycją szeregu szczegółowych - wręcz hasłowych - działań, z której w dowolny sposób komisje i zespoły przedmiotowe wybierają swoje własne formy pracy na dany rok szkolny oraz uzupełniają je własnymi inicjatywami.

Harmonogram pracy w każdym roku szkolnym przygotowywany jest szczegółowo przez komisje i zespoły przedmiotowe, które określają także osoby odpowiedzialne za poszczególne zadania. Opracowane i przedstawione na piśmie plany stanowią załączniki do organizacji danego roku szkolnego. Załącznikiem jest także kalendarium wydarzeń, na którego treść - poza przypomnieniem o różnego rodzaju dniach wolnych (wakacjach, feriach, świętach) składają się stałe w każdym roku elementy: terminy planowanych spotkań z rodzicami, posiedzenia rad pedagogicznych i zebrania      z nauczycielami oraz organami samorządu szkolnego, wycieczki i spotkania integracyjne uczniów, konsultacje i terminy związane z pracą szkoły (daty klasyfikacji, informowania rodziców o zagrożeniu uczniów ocenami niedostatecznymi, terminy testów diagnostycznych.). Swoje stałe miejsce znajdują w nim elementy budujące zręby tradycji szkolnej: uroczyście co roku obchodzone Święto Szkoły, uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych połączona z obchodami Dnia Komisji Edukacji Narodowej, organizowane 'studniówki', spotkania opłatkowe będące miłym pretekstem do spotkania w odświętnej rodzinnej atmosferze całego grona pedagogicznego z uczniami, rodzicami oraz pracownikami emerytowanymi. Wszystkie te elementy corocznych harmonogramów nie będą ulegały zasadniczym zmianom.

W całoroczny cykl pracy szkoły wkomponowane są także działania pedagoga, który jest współorganizatorem wielu uroczystości oraz akcji podejmowanych w szkole i lokalnym środowisku, prowadzi działania integracyjne zwłaszcza na rzecz klas pierwszych i indywidualne spotkania z uczniami, rozpoznaje ich potrzeby i troszczy się o nie, diagnozuje przyczyny niepowodzeń szkolnych.

W najbliższych latach (do 31.08.2001r.) nie będzie też zasadniczych zmian w ramowych planach nauczania. Aby jednak utrzymać zatrudnienie wykwalifikowanej kadry, jaką szkoła obecnie się legitymuje, na tym samym poziomie,       a także zmniejszyć liczebność uczniów w klasach celem podniesienia jakości nauczania, planowane jest utworzenie -      w porozumieniu z organem prowadzącym i nadzorem pedagogicznym - dodatkowych klas o profilu ogólnym na poziomie drugim, trzecim i czwartym od 01 września 2001 r. W tym bowiem roku nie będzie naboru do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych.

Od roku szkolnego 2002/2003 szkoła zacznie funkcjonować jako trzyletnie liceum profilowane. Wówczas wprowadzona zostanie nowa oferta zajęć: profil filozoficzno-ekologiczny, artystyczny i klasyczny. Kontynuowane będą zajęcia w profilu matematyczno-informatycznym, a biologiczno-chemiczny zmieni swą nazwę na przyrodniczy.             W nowym liceum planowane jest wprowadzenie dodatkowego wychowawstwa prowadzonego przez mężczyznę i kobietę dla każdego poziomu klas, by pomóc młodzieży w rozwiązywaniu problemów na wzór rodziny: przez ojca i matkę. Opracowany zostanie nowy program szkoły, a tym samym, także plan pracy i rozwoju placówki. Program konsekwentnie będzie łączył w sobie współdziałanie na płaszczyźnie opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej - obejmując zadania wynikające z oczekiwań stawianych szkole w dobie przemian ekonomicznych naszego kraju oraz z potrzeb środowiska lokalnego. Wszystko przy współpracy i akceptacji rodziców.

Planowane działania mają na celu stworzenie dobrej szkoły, która ma przygotować młodego człowieka do sprostania realizmom życiowym; wprowadzać go w całokształt bogatej kultury w parze z tłumaczeniem bieżących zjawisk i faktów życia. Pojęcie dobrej szkoły rozumiane jest nie tylko w kategoriach nowoczesnego nauczania oraz osiąganych wyników dydaktycznych nauczycieli i sukcesów indywidualnych uczniów, lecz łącznie ze stworzeniem przy współpracy z innymi podmiotami wychowującymi właściwego, bardzo tradycyjnego,  środowiska wychowawczego opartego na uniwersalnych wartościach BÓG - HONOR - OJCZYZNA i triadzie Platona PIĘKNO - PRAWDA - DOBRO.

IX L. O. ma za zadanie wyposażyć swoich wychowanków nie tylko w sprawnie i właściwie funkcjonujący intelekt, ale też pomóc im oprzeć swoje życie na trwałych wartościach duchowych. Bez nich bowiem życie człowieka pozostanie nie do końca zrealizowane, nie w pełni nasycone, a w konsekwencji często tragiczne. Człowiek potrzebuje do swojej pełnej i godnej egzystencji nie tylko samego rozumu, ale także wartości o głębszych korzeniach, by sprostać życiowym wymaganiom i znaleźć motywację do żmudnego budowania godności człowieka, jej nieustannego udoskonalania. Jako szkoła jesteśmy uprzywilejowanym momentem wychowania i nie możemy zapominać                      o konieczności kształtowania pełnej osobowości. Dlatego też we wszystkich działaniach uwzględniać będziemy potrzebę kształtowania zarówno sfery intelektualnej młodego człowieka, jak i jego rozwój duchowy.

IX L. O. będzie przede wszystkim wspólnotą wychowującą z racji swego wspólnototwórczego charakteru. Za to zadanie odpowiedzialni są wszyscy pracownicy szkoły: zajmujący stanowiska pedagogiczne i niepedagogiczne - zgodnie z zapisami Programu Wychowawczego. Mając świadomość, iż szkoła ma swoją rację bytu tylko w łączności        z domem rodzinnym i innymi podmiotami wspomagającymi wychowanie, rozwijane będą różnorodne formy działań na płaszczyźnie współpracy pomiędzy: szkołą, wychowankiem i jego domem rodzinnym oraz kościołem i instytucjami środowiskowymi.  Tym samym będzie się doskonalić jako miejsce kształtowania przyszłego oblicza społeczeństwa.

Planowana nowa szkoła ma być bliżej środowiska, rozwijać zainteresowania uczniów, powinna być otwarta dla swoich wychowanków po godzinach pracy i otwarta również na nowe trendy w oświacie oraz w stosunkach międzyludzkich. W dużej mierze oblicze szkoły kształtowane będzie pod wpływem oczekiwań i potrzeb społecznych jej otoczenia.

Aby z kolei zrealizować cele i zamierzenia stawiane przed szkołą przez reformę edukacji, by móc skutecznie rozwiązywać problemy szkolne i poprawiać relacje z uczniami, rodzicami i władzami - nauczyciele będą musieli współpracować ze sobą i pracować zespołowo. Pozytywna współzależność na różnych poziomach (władze oświatowe > doradcy metodyczni > nauczyciele > pedagog > uczniowie > rodzice) umożliwi uzyskanie zamierzonych celów:

·         poszerzenie podmiotowości ucznia oraz indywidualizację oddziaływań

·         integrowanie naturalnego rozwoju młodego człowieka ze środowiskiem

·         wykształcenie społecznie pożądanych społecznie postaw

 

Na pracy zespołowej będzie też skoncentrowana praca dyrektora szkoły - na ciągłych kontaktach z ludźmi, na wzajemnej komunikacji, wspólnym budowaniu klimatu życzliwości i zrozumienia w pracy. Nastąpi swoiste "podzielenie się władzą", aby stworzyć odpowiednie struktury poziome jako współkierujące i współodpowiedzialne za kierowanie szkołą: dobrze działające komisje i zespoły przedmiotowe, rada rodziców, samorządność uczniowska. Motorem napędowym wszystkich zmian będzie Rada Pedagogiczna, która jest bardzo mocnym punktem IX L. O. Stała analiza        i eliminowanie procesów dezintegracyjnych (konfliktów destrukcyjnych), wzmacnianie czynników integracji (w tym sporów stymulujących), wprowadzanie warsztatowych posiedzeń rady, treningów interpersonalnych znacznie ułatwi proces uczenia się i doskonalenia form pracy zespołowej, a stworzenie klimatu zaufania bardziej skonsoliduje zespół.

Następnym elementem pracy dyrektora szkoły będzie wzmacnianie świadomości potrzeby podnoszenia kwalifikacji zawodowych nauczycieli. W polityce kadrowej będzie stosowana zasada, aby nauczyciele podnosili swoje kwalifikacje, podejmowali różne formy doskonalenia zawodowego i zdobywali umiejętności potrzebne do podnoszenia jakości pracy szkoły, a nowo zatrudniani posiadali dodatkowe umiejętności, które mogliby następnie rozwijać u swoich wychowanków. W tym celu opracowany także zostanie program Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli               i szczegółowe zasady wdrażania nowych nauczycieli do pracy pedagogicznej

W związku z faktem, iż nadal nie ma zabezpieczenia środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli               w odpowiednim paragrafie planu finansowego - w naszej szkole wypracowane zostaną środki specjalne z drobnej działalności gospodarczej i odpisów funduszu socjalnego, aby dokonać częściowej refundacji kosztów poniesionych na dokształcanie zgodne z najpilniejszymi potrzebami liceum: informatyka i użytkowanie komputerów, kursy liderów zespołów wychowawczych i przedmiotowych. Osoby te będą mogły następnie prowadzić doskonalenie wewnętrzne, tematyczne związane z nabytymi umiejętnościami.

Wychodząc z założenia, że należy inwestować w ludzi twórczych promowane będą (m. in. nagrodami dyrektora szkoły) wysiłki nauczycieli opracowujących programy autorskie, wprowadzających innowacje dydaktyczne       i wychowawcze, podejmujących działania poza szkołą, które będą ją promowały i popularyzowały osiągnięcia całego zespołu.

W przekonaniu o zależności stopnia aktywności nauczycieli od dobrego i czytelnego systemu motywacyjnego, dyrekcja szkoły - w porozumieniu ze związkami zawodowymi - opracuje regulamin przyznawania dodatku motywacyjnego. Regulamin będzie wymagał od nauczycieli konieczności podsumowania swojej pracy na koniec każdego roku szkolnego i wypełnienia odpowiedniej ankiety, która po weryfikacji dyrektora, będzie głównym źródłem informacji o osiągnięciach poszczególnych nauczycieli. Na tej podstawie wypełniany będzie arkusz punktacji wyników pracy dla każdego nauczyciela, z którego wyniki przenoszone będą do "tabeli obliczenia wskaźnika dodatku motywacyjnego".

Kierowanie szkołą będzie nadal rozwijane w dwu wymiarach traktowanych łącznie i równorzędnie: interpersonalnym (ukierunkowanym na siebie) i intrapersonalnym (ukierunkowanym na innych ludzi). Stąd rozumiane jest jako specyficzna służba i misja społeczna do spełnienia.

Będzie to przede wszystkim zarządzanie przez wartości zaakceptowane przez społeczność IX L. O., które szczegółowo opisane są w Programie Wychowawczym i na których opiera się wizja i misja szkoły. Do nich będą dostosowane wszystkie indywidualne i grupowe działania na wszystkich poziomach i przez cały czas. Zarządzanie przez wartości rozumiane jest nie jako specyficzny program, ale jako sposób na życie; tzn. to, co jest wewnątrz człowieka oraz postępowanie i wprowadzanie zmian opiera się na tym samym systemie wartości. Jest to jednocześnie proces, który nigdy się nie kończy, a zachowanie pełnej równowagi pomiędzy troską o ucznia i nauczyciela, a właściwą współpracą                z organami prowadzącymi i środowiskiem lokalnym stanowić będzie o sukcesie przyjętej zasady kierowania szkołą.

Zaplanowane uspołecznione kierowanie szkołą, zarządzanie przez wartości, praca zespołowa i podnoszenie kwalifikacji nauczycieli podporządkowane są jakościowemu rozwojowi szkoły. Temu też celowi służy cały program wszechstronnych działań, który realizuje zadania wymagane reformą oświaty i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców oraz uwarunkowaniom środowiskowym. Łączy on w sobie współdziałanie różnych organów szkoły                      i organizacji poza szkolnych na płaszczyźnie dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej, a także w ramach innych ścieżek oraz programów edukacyjnych. Sformułowane poniżej działania wynikają też z oczekiwań, jakie są stawiane szkole w dobie przemian ekonomicznych naszego kraju i potrzeb środowiska lokalnego.

 

Za realizację zadań odpowiedzialne są wszystkie podmioty tworzące społeczność IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika według własnych kompetencji i opracowanych szczegółowych planów pracy na każdy rok szkolny.

 

 

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA - wspierająca rozwój intelektualny i wiedzę ucznia poprzez budzenie ciekawości poznawczej, rozwijanie umiejętności twórczego myślenia, kształtowanie umiejętności selekcji, syntezy             i analizy, uczenie umiejętnego korzystania ze źródeł informacji oraz pomoc w odkrywaniu własnych możliwości, predyspozycji, talentów i ich twórczym wykorzystaniu. Zadania przyjęte przez szkołę będą przybierały różne formy realizacji.

 

1.       Stworzenie szkolnego systemu nauczania zgodnie z wizją i misją szkoły oraz obowiązującymi w szkole aktami prawnymi i organizacyjnymi.

2.       Przekazywanie wiedzy z poszczególnych przedmiotów i kształtowanie umiejętności wymaganych w podstawie programowej, standardy edukacyjne oraz określanych na podstawie diagnozy dotychczasowej pracy i założonych celów edukacyjnych.

3.       Zestawienie wszystkich programów nauczania obowiązujących w IX L. O.

4.       Stosowanie aktywizujących metod pracy na lekcjach wszystkich przedmiotów, korzystanie z programów wyzwalających aktywność twórczą uczniów.

5.       Stymulowanie aktywności poprzez prezentacje osiągnięć uczniów (m. in. galerie, wystawy prac literackich, ich publikacje na łamach gazetek szkolnych).

6.       Indywidualna praca z uczniem zdolnym; przygotowywanie uczniów do udziału w olimpiadach, zawodach                  i konkursach przedmiotowych.

7.       Działalność Komisji i Zespołów Przedmiotowych w oparciu o własne plany i propozycje Rady Pedagogicznej.

8.       Prowadzenie zajęć o charakterze konsultacyjnym.

9.       Doskonalenie metod pracy poprzez innowacje pedagogiczne i programy autorskie.

10.    Przygotowanie programu zajęć fakultatywnych dla nowego trzyletniego liceum profilowanego tak, aby każdy uczeń dwukrotnie w całym cyklu kształcenia mógł uczestniczyć w wybranych przez siebie zajęciach, które przeprowadzane są w formie projektów trwających od 15 do 20 godzin i kończą się uzyskaniem specjalnego zaświadczenia. Zajęcia będą służyły pogłębianiu zdolności kierunkowych młodych ludzi, będą miały wyraźnie praktyczny                                i międzyprzedmiotowy wymiar, a także umożliwią pełniejszą realizację zadań statutowych i programowych naszej szkoły. (Przykładowe tytuły zamierzanych projektów: "Banki i ich tajemnice", "Ekospacery", "Jak zachować zdrowie?", "Lublin i okolice", "Czytanie ze zrozumieniem w obcych językach", "Wizyta w wybranym kraju europejskim", "Rzeźba i malarstwo", "Pisać każdy może", "Mapa jako źródło informacji", "Kurs na ...", etc.).

11.    Różne formy zajęć pozalekcyjnych, pozaszkolnych, koła zainteresowań, obozy o charakterze naukowym

12.    Współpraca z Zakładem Dydaktyki UMCS.

13.    Współpraca z WODN i innymi tego typu organizacjami oraz instytucjami specjalistycznymi.

14.    Program Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli.

15.    Uzupełnianie pomocy dydaktycznych w pracowniach przedmiotowych i pozycji bibliotecznych.

16.    Praca w ramach programu SOCRATES COMMENIUS.

17.    Zorganizowanie „Kawiarenki Literackiej”.

18.    Działania na rzecz zaspakajania specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów, wynikające z diagnozy wstępnej            i współpracy ze specjalistami. Działania postdiagnostyczne.

19.    Współdziałanie z patronackim wydawnictwem LONGMAN.

20.    Organizowanie quizów i konkursów międzyprzedmiotowych,  przedmiotowych bądź tematycznych inspirujących młodzież do bardziej intensywnej samodzielnej pracy, np.:

-          konkurs ASY dot. rywalizacji uczniów z poszczególnych przedmiotów;

-          szkolne lub środowiskowe konkursy polonistyczne obejmujące dyktando, recytację i twórczość literacką;

-          konkursy artystyczne i przeglądy małych form teatralnych;

-          udział w konkursach/uroczystościach środowiskowych, regionalnych i ogólnopolskich.

21.    Organizowanie wycieczek, których trasy powiązane są z treściami różnych przedmiotów, np.:

-          wędrówka Szlakiem Piastowskim dla wprowadzenia tematów związanych z początkami państwa polskiego (lekcje historii) i legendami staropolskimi (lekcje języka polskiego) oraz z historią sztuki średniowiecznej;

-          wyjazdy w ramach "białych" (zimowych) i "zielonych" (wiosenno-letnich) szkół, podczas których prowadzone są niekonwencjonalne zajęcia lekcyjne dotyczące twórczości poetyckiej, artystycznych opisów, analizy map geograficznych, wyliczeń matematycznych, zjawisk fizycznych i chemicznych, specyficznej roślinności                i klimatu dla danego obszaru, historii regionu i in.

22.    Zajęcia z zakresu przysposobienia czytelniczego i informacyjnego.

 

Oczekiwane rezultaty:

 

-          przekazywanie wiedzy i kształtowanie osobowości całościowo, wspomaganie wszechstronnego rozwoju młodego człowieka;

-          rozwój i doskonalenie zawodowe nauczycieli;

-          osiągnięcie równowagi między nauczaniem przedmiotowym a ponadprzedmiotowym;

-          nauka ukierunkowana użytecznie i odnoszona do doświadczeń biograficznych, historycznych i środowiskowych;

-          ukierunkowanie uczniów na wydobywanie z treści poszczególnych przedmiotów elementów wychowawczych      i uczących pro społecznych zachowań (przez doświadczenie wspólnej pracy i wspólnie podejmowanych zadań dydaktycznych);

-          wdrożenie do dyscypliny pracy umysłowej, ładu, porządku;

-          większe zainteresowanie zajęciami edukacyjnymi;

-          rozbudzenie i rozszerzenie zainteresowań uczniów;

-          wywołanie u uczniów poczucia sensu pracy i jej społecznej doniosłości;

-          stałe doskonalenie organizacji pracy;

-          motywowanie do coraz lepszego uczenia się;

-          przezwyciężenie lenistwa myślowego;

-          wspólne poszukiwanie prawdy o otaczającym świecie.

-          pomoc uczniom w dostrzeganiu integralności kultury polskiej i światowej z religią;

-          wdrażanie do twórczego uczestnictwa w kulturze;

-          kształcenie postaw kreatywnych;

-          promowanie zdolności twórczych;

-          rozbudzanie ambicji edukacyjnych uczniów.

 

DZIAŁALNOŚĆ WYCHOWAWCZA - jest jedną z podstaw funkcjonowania placówki szkolnej i stanowi bardzo ważny aspekt pracy szkoły, która obok nauczania postawiła sobie zadanie wspierania rodziny w zakresie wychowania      i wszechstronnego rozwoju oraz kształtowania w oparciu o przyjęty przez szkołę system wartości postaw osobowych. Szkoła przyznaje w tej dziedzinie prymat rodzicom i zadowoli się rolą drugoplanową, wychodząc z założenia, że charakter młodych ludzi i ich system wartości kształtuje się głównie w domu rodzinnym. Działania wychowawcze realizowane będą w aspekcie poznawczo-instrumentalnym, związanym      z poznaniem rzeczywistości i umiejętności oddziaływania na nią oraz emocjonalno-motywacyjnym, który polega na kształtowaniu stosunku do siebie samego, innych ludzi i świata, (przekonań, postaw, układu wartości i celu życia poprzez zrozumienie przez jednostkę określonych norm społeczno-moralnych i nadanie im znaczenia osobistego). Za całokształt oddziaływań wychowawczych odpowiedzialni są wszyscy pracownicy szkoły razem z innymi podmiotami wychowawczymi (kościół i dom rodzinny). Aby osiągnąć oczekiwane efekty w sferze wychowawczej podejmowane będą różnorodne zadania.

 

1.       Budowanie etosu wychowawczego szkoły przez tworzenie i rozwijanie tradycji, działania okolicznościowe                i doraźne.

2.       Współdziałanie z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

3.       Włączanie uczniów w działania wychowawcze poprzez organizowanie zajęć integracyjnych i warsztatów mających na celu poznanie własnych możliwości.

4.       Powierzanie opieki wychowawczej nad poszczególnymi zespołami klasowymi i salami lekcyjnymi.

5.       Działalność Komisji Wychowawców w oparciu o własne inicjatywy, propozycje Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.

6.       Wypracowanie (wspólnie z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim) systemu wzmocnień pozytywnych oraz "drogi postępowania dyscyplinarnego" jako systemu interwencji wychowawczych.

7.       Wycieczki i wyjazdy integracyjne o krótszym lub dłuższym czasie trwania.

8.       Spotkania rozrywkowe z udziałem uczniów, nauczycieli i rodziców.

9.       Współpraca z Pedagogiem (badania osobowości, inteligencji, terapia indywidualna i zbiorowa) i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną.

10.    Organizowanie uroczystości szkolnych, historycznych i okolicznościowych.

11.    Kultywowanie tradycji szkolnych.

12.    Spotkania z ciekawymi ludźmi.

13.    Wspieranie różnych form działania samorządu uczniowskiego.

14.    Kontakty z innymi szkołami i wymiany młodzieżowe.

15.    Umiejętne korzystanie z programów wychowawczych szeroko dostępnych na rynku pedagogicznym oraz scenariuszy autorskich do zajęć wychowawczych, psychorozwojowych, profilaktycznych i edukacyjnych.

16.    Aktywne formy integracji:

-          krajobrazy dzieciństwa naznaczone ludźmi,

-          baśniowe prawdy życia jako źródło otwierania drogi ku przyszłości,

-          wyobraźnia w zabawie jako medium między byciem a stawaniem się,

-          ustalanie dni (godzin) otwartych, zadaniowych warsztatowych,

-          malowanie dłoni i wpisywanie w nie swoich imion jako lista obecności,

-          DZBAN czyli Duże Zdarzenia Budzenia Aktywności Niekonwencjonalnej (plenerowe spotkania integracyjne     z rodzinami i przyjaciółmi, spędzenie nocy przed Dniem Św. Mikołaja   w szkole, spotkania opłatkowe nawiązujące do tradycji i korzeni, aby pokazać, że gdy giną korzenie giniemy i my, wiosenne akcje ekologiczne: przyroda jako nisza ekologiczna, WIELKANOC natury, dni otwarte dla rodziny etc.).

17.    Podnoszenie umiejętności wychowawczych wszystkich pracowników szkoły, również administracji i obsługi.

18.    Praca wychowawcza w oparciu o analizę tekstów i przykładów literackich.

19.    We współdziałaniu z samorządem uczniowskim: wybór „Najlepszego absolwenta szkoły”, który na uroczystości ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin