Surówka z kapusty ze śliwkami.doc

(35 KB) Pobierz
Surówka z kapusty ze śliwkami

 

Surówka z kapusty ze śliwkami

40 dag kapusty, 20 dag śliwek, 1/2 szklanki majonezu, sól, pieprz, natka pietruszki;

Kapustę oczyścić z brzydkich liści, cienko poszatkować. Śliwki umyć, wypestkować, pokroić w paski, dodać do kapusty, posypać natką, dodać majonez i przyprawy, wymieszać. Przybrać śliwkami.

Surówka z kapusty kwaszonej, marchwi, rodzynków, selerów i orzechów z winem

30 dag kapusty kwaszonej, 1 duża marchew, 1/2 selera, 3 łyżki rodzynków, 2 łyżki orzechów laskowych lub włoskich, szczypta cukru, łyżka oleju sojowego lub słonecznikowego, 1/4 szklanki białego wina.

Kapustę drobno posiekać, marchew i seler zetrzeć na tarce jarzynowej o średnich oczkach, rodzynki namoczyć w winie, orzechy pokrajać na dość grube kawałki. Wszystkie warzywa, rodzynki z winem, cukier i olej wymieszać. Układać w niedużych pucharkach warstwami, każdą warstwę przesypując orzechami. Można wierzch udekorować bitą śmietaną.

Kotlety z kapusty

1 kg kapusty, duża cebula, 5 dag słoniny, 2 jaja, 4 łyżki tartej bułki, sól, tarta gałka muszkatołowa, zioła, tłuszcz do smażenia.

Kapustę pokroić na mniejsze kawałki i ugotować do miękkości, wyjąć ostudzić, odcisnąć nadmiar wody, zemleć w maszynce. Cebulę pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na stopionej słoninie, dodać do kapusty. Wszystko mocno podgrzać, cały czas mieszając, dodać przyprawy, zioła. Zestawić z ognia i do gorącej jeszcze dodać bułkę tartą (2 łyżki) i szybko wymieszać. Z tak przygotowanej masy formować nieduże kotlety, obtaczać w bułce tartej i smażyć na złoty kolor. Podawać do ziemniaków i sałatki z pomidorów.

Pasztet z kapusty

1 kg kapusty, marchew, 2 cebule, 4 grzyby suszone, szklanka bułki tartej, kostka rosołowa o smaku grzybowym, 3/4 kostki masła, 4 jaja, sól, pieprz, czosnek (może być w proszku), majeranek, vegeta.

Kapustę pokroić na mniejsze kawałki, ugotować w niedużej ilości wody wraz z grzybami i marchwią. Warzywa wyjąć, ostudzić, odcisnąć z wody i przepuścić przez maszynkę wraz z grzybami i cebulą zeszkloną na kilku łyżkach masła. Wszystko podgrzać w garnku dodając kostkę grzybową i masło. Przestudzić. Do masy dodać bułkę tartą, 4 żółtka, przyprawy i ubitą pianę z 4 białek. Wszystko dokładnie wymieszać i przełożyć do formy wysmarowanej tłuszczem i grubo wysypanej bułką tartą (formę można wyłożyć papierem do pieczenia). Piec ok. 50-60 minut w średnio nagrzanym piekarniku. Podawać z ostrym sosem pomidorowym.

Pyzy ziemniaczane z kapustą kwaszoną, mięsem i grzybami

Ciasto: 1 kg surowych ziemniaków, 25 dag ugotowanych ziemniaków, 10 dag mąki, 1/2 cebuli, 8 dag słoniny, sól;
Nadzienie: 25 dag kapusty kwaszonej, 1/2 cebuli, łyżka tłuszczu, 10 dag mięsa (ugotowanego, duszonego, pieczonego bądź kiełbasy, może być chudy wędzony boczek), 1-2 dag suszonych grzybów lub 8 dag świeżych, sól, pieprz, bułka tarta.

Przygotować nadzienie: kapustę posiekać, ugotować w małej ilości wody bez przykrycia, po czym odcedzić. Cebulę pokroić w kostkę, podsmażyć na tłuszczu, grzyby ugotować, odcedzić, pokroić w paseczki; mięso pokroić w drobną kostkę. Cebulę, grzyby i mięso dodać do kapusty, przyprawić, dokładnie wymieszać, można dodać tartą bułkę, aby farsz był gęsty.

Wykonać ciasto na pyzy: ziemniaki obrać, umyć, zetrzeć na tarce, odcisnąć 3/4 szklanki soku. Sok odstawić, po czym wylać płyn, a osadzony krochmal dodać do ciasta. Ugotowane ziemniaki rozgnieść, dodać do tartych, wymieszać z mąką i solą. Z wyrobionego ciasta uformować na stolnicy gruby (4-5 cm) wałek, krajać na poprzeczne krążki o grubości 3 cm, lekko rozpłaszczyć ręką, nałożyć kulkę farszu i starannie zlepić brzegi. Gotowe pyzy wrzucać do wrzącej osolonej wody. Gotować po wypłynięciu 3-5 minut. Podawać polane skwareczkami i sokiem pomidorowym.

 

Kapusta posiada wiele zalet:

·         pomaga w zapobieganiu i leczeniu choroby wrzodowej żołądka,

·         zalecana jest w leczeniu anemii, chorób układu oddechowego, przy trądziku,

·         jest pomocna w leczeniu infekcji dróg oddechowych oraz skóry, dzięki dużej zawartości związków siarki,

·         ma działanie antynowotworowe (dzięki zawartości enzymów, które przekształcają zawarte w niej glikosilany w antynowotworowe indole),

·         w świetle ostatnich badań, chroni częściowo przed promieniowaniem rentgenowskim,

·         przynosi ulgę przy artretyzmie, reumatoidalnym zapaleniu stawów, kontuzjach sportowych, naciągnięciach, nadwyrężeniach, stłuczeniach, różnych bólach stawów, głowy. (W tym celu bierze się 2-3 największe liście, usuwa z nich łodyżki i żyłki, następnie lekko zbija tłuczkiem i ogrzewa na grzejniku lub w mikrofalówce. Ciepłą przykłada się na zbolałe miejsce i zabezpiecza bandażem, pozostawiając taki okład na 15 minut. Taką operację powtarza się kilkakrotnie w ciągu dnia),

kwas mlekowy zawarty w kiszonej kapuście, doskonale oczyszcza przewód pokarmowy i przyczynia się do powstawania korzystnej flory jelitowej, która zwalcza szkodliwe bakterie i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

 

 

 

Kapusta odznacza się małą kalorycznością: 29 kcal w 100 g części jadalnych (dla porównania 100 g mleka zawiera 64 kcal), ponadto kapusta zawiera duże ilości witaminy C, witamin z grupy B, beta - karotenu, żelaza, wapnia, potasu.

Przy swoich licznych zaletach, kapusta posiada również działanie niepożądane:

·         posiada właściwości wzdymające, co jednak można nieco zmniejszyć, stosując w procesie przyrządzania zioła (majeranek, lubczyk, bazylię, kminek, jałowiec, rozmaryn, cebulę, czosnek, pieprz, paprykę);

·         posiada substancje wolotwórcze, jednak są one niebezpieczne dla osób chorych na tarczycę przy codziennym spożywaniu dużych ilości kapusty,

·         niektóre osoby, o bardzo wrażliwej skórze, przy długotrwałym kontakcie ze świeżą kapustą mogą uskarżać się na podrażnienia skóry rąk.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin