dzien matki-scenariusz.doc

(35 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z OKAZJI DNIA MATKI

W GRUPIE 6 - LATKÓW

 

Temat bloku : „Przygotowujemy niespodziankę dla mamy”

Temat dnia : „Prezenty dla mamy” – swobodne wypowiedzi dzieci nt. swoich mam

oraz niespodzianek, jakie można im sprawić z okazji Dnia

Matki w oparciu o obrazki i zabawę dydaktyczną. Rozwiązywanie

rebusów, ćwiczenia w czytaniu.

 

Cele ogólne :

- rozwijanie wyobraźni twórczej

- wdrażanie do wypowiadania się całymi zdaniami

- doskonalenie umiejętności czytania prostych wyrazów i zdań

- wzmacnianie więzi emocjonalnej z matką

 

Cele operacyjne : (dziecko …

- swobodnie wypowiada się na dany temat

- uważnie słucha wypowiedzi kolegów

- zna wygląd i nazwy oraz miejsce występowania różnych kwiatów

- wie, że konwalia rosnąca w lesie jest kwiatem chronionym

- potrafi dopasować nazwy kwiatów do ich ilustracji

- zna cyfry, potrafi je ułożyć w prawidłowej kolejności

- zna zasadę rozwiązywania rebusów

- umie rozwiązać rebusy

- potrafi ułożyć rozsypankę wyrazową i literową

- umie wyodrębnić głoski w nagłosie

- potrafi współpracować z innymi dziećmi

- potrafi zaśpiewać znaną piosenkę

 

Metody : żywego słowa, rozmowa, objaśnienia, twórcze opowiadanie dzieci

pokaz ćwiczenia utrwalające, zadania stawiane dziecku

 

Formy : zajęcia z całą grupą

praca zespołowa

praca indywidualna

 

Środki i pomoce

dydaktyczne :

obrazki przedstawiające matki z dziećmi w różnych sytuacjach; ilustracje kwiatów (tulipany, fiołki, konwalie, kaczeńce, róże) oraz napisy z ich nazwami; papierowe, barwne sylwety kwiatów z przyklejonymi do nich cyframi i literami; rebusy obrazkowo – literowe, napisy

do rozwiązanych rebusów, obrazki przedstawiające sernik, mikser, serwetę;

rozsypanka wyrazowa dla każdego zespołu dzieci; kartki z narysowanymi wazonami

kwiatów oraz rozsypanka literowa w kopercie dla każdego dziecka; kleje, taśma

magnetofonowa z nagraniem piosenki, magnetofon

 

Literatura : „W świecie przedszkolaka. Program wychowania przedszkolnego” –

- B. Łojewska

„Scenariusze zajęć” – B. Łojewska

„6 – latki. Poznanie środowiska : przyrodniczego,

społecznego” –

- T. Żyterska

 

Przebieg zajęć

 

1. „Kim jest ta miła pani ?” – słuchanie fragmentu wiersza „Mama” M.

Terlikowskiej

w formie zagadki.

Kim jest ta miła pani –

zgadnijcie moi kochani.

Chorym poprawi poduszki,

choć nie jest pielęgniarką.

Smaży wspaniałe placuszki,

choć nie jest kucharką.

Uczy mnie różnych robótek,

choć nie jest panią ze szkoły.

I zna lekarstwa na smutek,

że musisz być przy niej wesoły.

A jak włoży sukienkę nową,

to aż oczy uśmiech jej rozjaśni.

I myślę, że może jest królową,

co na chwilę wyszła z baśni.

Rozwiązanie zagadki przez dzieci.

2. „Za co kocham moją mamę ?” – swobodne wypowiedzi dzieci. Wdrażanie do

uważnego słuchania oraz wypowiadania się całymi zdaniami.

3. „Gdybym był czarodziejem …” – opowiadanie twórcze dzieci rozwijające

wyobraźnię. Wypowiadanie się na temat tego, co każde z dzieci zrobiłoby dla swojej

mamy, gdyby było dobrym czarodziejem.

4. „Kwiaty dla mamy” – rozmowa z dziećmi na temat różnych kwiatów, które

można namalować lub podarować mamie. Wykorzystanie serii obrazków. Omówienie

wyglądu tych kwiatów, miejsca ich występowania i prawidłowe nazywanie. Dopasowanie

nazw kwiatów do obrazków.

5. „Życzenia dla mamy” – zabawa dydaktyczna. Doskonalenie umiejętności

układania cyfr w prawidłowej kolejności oraz liczenia za pomocą liczebników głównych i

porządkowych.

Ćwiczenia w czytaniu.

Na tablicy przypięte są sylwety kwiatów oznaczone cyframi. Zadaniem dzieci

jest ułożenie kwiatów w prawidłowej kolejności wg cyfr od 1 do 13. Po ułożeniu

wszystkich kwiatów dzieci prawidłowo je przeliczają. Następnie nauczycielka odwraca

kwiaty na drugą stronę, gdzie na każdym z nich znajduje się jedna litera. Dzieci

odczytują hasło –

- życzenia dla mamy : STO LAT DLA MAMY.

6. „Na majowej łące” – zabawa ruchowo – rytmiczna do piosenki, podział na role.

Dzieci ustawiają się w trzech kółkach podając sobie ręce : pierwsze kółko

to świerszcze, drugie – żabki, trzecie – boćki. Dzieci – zwierzątka, o których akurat

jest mowa w piosence, poruszają się w kole krokiem dostawnym, rytmicznie wytupują i

wyklaskują fragmenty piosenki. Pozostałe dzieci stoją w kołach i śpiewają.

7. „Prezenty dla mamy” – rozwiązywanie rebusów obrazkowo – literowych.

Dzieci po ich rozwiązaniu umieszczają napis i odpowiedni obrazek.

Rozwiązania rebusów : serweta, sernik, mikser.

8. Układanie zdań o mamie z rozsypanki wyrazowej – praca w niewielkich

zespołach.

Przypomnienie zasady, że zdanie rozpoczyna się wielką literą, a kończy

kropką, znakiem

zapytania lub wykrzyknikiem. Po ułożeniu zdań wybrane dzieci głośno je

odczytują oraz

mówią z ilu wyrazów składa się zdanie.

Następuje wymiana zdań między zespołami. Zdania do ułożenia:

Mama dostała narysowane serce.

Tomek dał mamie korale.

Ela dała mamie tulipany.

Mama ma lody dla Ewy.

Moja mama lubi sernik.

Mama kupiła ładne buty.

9. „Kto przygotował te bukiety dla mamy i co jeszcze ?” – układanie wyrazów

z rozsypanki literowej przez dzieci.

Każde dziecko otrzymuje kartkę z narysowanymi czterema wazonami kwiatów.

W środku każdego kwiatka znajduje się litera. Dzieci odczytują imiona

dzieci, które przyniosły te kwiaty, układają je z rozsypaki literowej pod wazonami i

przyklejają. Następnie wyodrębniają pierwsze litery z ułożonych imion i układają

odpowiedź na pytanie : „Co jeszcze dzieci przygotowały dla mamy ?”. Imiona

dzieci : Tola, Ola,

Romek, Tomek. Odpowiedź na pytanie : TORT.

10. „Życzenia” – dzieci ustawiają się w rzędzie i śpiewają piosenkę wszystkim

mamom.

11. Złożenie życzeń swojej mamie przez każde dziecko, czułe uściskanie oraz

wręczenie własnoręcznie wykonanego upominku.

12. Zaproszenie wszystkich mam na herbatę oraz słodki poczęstunek.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin