WAKACJE1.pdf

(843 KB) Pobierz
Microsoft Word - 4SP2
SCENARIUSZ CZWARTY DLA KL. II
Temat: Wakacyjny plecak
Cele:
1) Nabywanie umiejętności przewidywania skutków niewłaściwych zachowań podczas
wakacyjnego wypoczynku.
2) Przyswajanie przez uczniów wzorów bezpiecznych zachowań związanych ze spędzaniem
wolnego czasu możliwych w okresie wakacji.
3) Przyswojenie przez uczniów wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy.
4) Poszerzanie wiedzy na temat ważnych, ratunkowych numerów telefonów oraz wzywania
pomocy.
Adresat:
Uczniowie kl. II szkoły podstawowej.
Czas realizacji :
1-2 godzin lekcyjnych.
Metody pracy:
Rozmowa kierowana, burza mózgu, praca w grupach, dyskusja
Materiały:
Tekst wiersza pt. „Głupawki”(załącznik nr 1 ) , rozsypanka zdaniowa ( załącznik nr
2) , ilustracja plecaka
( załącznik nr 3) , wakacyjna apteczka (załącznik nr 4),numery telefonów ( załącznik nr 5) ,
klej, magnesy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie
Nauczyciel rozpoczyna zajęcia o przeczytania uczniom wiersza Marcina Przewoźniaka
„Głupawki”
( patrz - załącznik nr 1) .
Następnie podejmuje rozmowę kierowaną na temat treści wiersza.
Mogą być w tym pomocne następujące pytania:
Nauczyciel zapisuje odpowiedzi na tablicy;
do jakich innych złych zachowań mogą namawiać?
Należy także dopisać odpowiedzi dzieci do wcześniej już zanotowanych ;
skąd się biorą złośliwe „głupawki”?
co dzieci powinny im odpowiedzieć?
do jakich złych zachowań namawiają dzieci „złośliwe głupawki”?
Nauczyciel prosi o podanie propozycji bezpiecznych zabaw. Zapisuje je jako przeciwstawne
do proponowanych przez „złośliwe głupawki”.
2. Rozmowa o wakacjach.
Kolejnym etapem zajęć jest swobodna rozmowa na temat różnych miejsc letniego
wypoczynku ( woda, góry, miasto) oraz sposobu spędzania czasu w poszczególnych
miejscach.
3. „Wakacyjny plecak”.
Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy, zadaniem których jest wybranie i „zapakowanie” do
plecaków
( patrz - załącznik nr 3) zdań spośród wakacyjnych rad dotyczących bezpiecznych wakacji w
górach (gr. I), nad wodą ( gr. II), w mieście ( gr. III).
Uczniowie spośród przygotowanych, pociętych przez nauczyciela zdań wybierają i
przyklejają te, które dotyczą ich grupy ( patrz - załącznik nr 2).
Po wykonaniu pracy przedstawiciele poszczególnych grup prezentują zawartość swojego
plecaka odczytując na głos „zapakowane” do niego rady. Prace zawieszane są na tablicy.
4. Niespodziewane zdarzenia.
Nauczyciel prowadzi w dalszej części zajęć rozmowę na temat radzenia sobie w razie nagłego
wypadku. Należy zwrócić uwagę na poprzednie zadanie, gdzie pojawiło się zdanie z
rozsypanki zdaniowej dotyczące „ wakacyjnej apteczki” (to zdanie powinno „zostać
zapakowane” przez każdą grupę do plecaka).
W związku z tym zadaniem uczniów jest przygotowanie podstawowej zawartości apteczki.
Uczniowie w grupach zaznaczają rzeczy, jakie powinny się znaleźć w apteczce ( patrz -
załącznik nr 4). Zadaniem nauczyciela jest omówienie wybranych przez klasę elementów
podsumowanie tej części zajęć.
5. Co robić?
Nauczyciel przechodzi do następnego zagadnienia - skoro już wiemy, co powinno być
zawartością apteczki, możemy wspólnie zastanowić się, jak poradzić sobie w razie nagłego
wypadku. Zadaniem uczniów jest dopasowanie podpisów do odpowiednich obrazków ( patrz
- załącznik nr 5).
Tu nauczyciel decyduje w zależności od sprawności zespołu klasowego, w jakiej formie
wykonane zostanie to zdanie w klasie – można w grupach, można indywidualnie, albo
wspólnie z całą klasą.
6 . Podsumowanie.
Jako zakończenie zajęć należy wykorzystać ( patrz -załącznik nr 6 ). Każdy uczeń powinien
wypełnić miejsca oznaczone kropkami odpowiednimi numerami telefonów. Warto, by
nauczyciel przed dokonaniem przez uczniów zapisu poszczególnych numerów telefonu
powtórzył głośno wspólnie z klasą, jaki numer odpowiada danej służbie.
Scenariusz opracowany przez Radę Pedagogów i Psychologów Szkolnych Miasta Katowice
Załącznik nr 1
GŁUPAWKI
Gdy szkołę pożegnasz, tablicę i ławki,
to zaraz się zbiegną Złośliwe Głupawki.
I kuszą: ”Wakacje! Poszalej tu z nami!
Po szynach przy stacji może pobiegamy?
Może poskaczemy na główkę do wody?
Lub w piłkę pogramy na poboczu drogi?”
Podziękuj Głupawkom bez wielkiego żalu.
Niech same spędzają wakacje w szpitalu.
Marcin Przewoźniak
Załącznik nr 2
Kąp się tylko w miejscach wyznaczonych!
Do wody wchodź tylko pod opieką dorosłych!
Nie skacz do wody na główkę!
Nie pływaj zaraz po jedzeniu!
Miej zawsze pod ręką wakacyjną apteczkę!
Rozsądnie korzystaj ze sprzętów na placu zabaw!
Nie przyjmuj od obcych żadnych podarunków!
Nie odchodź nigdzie z obcymi, którzy ci coś obiecują!
Nie podawaj obcym swojego adresu, telefonu i innych informacji, jeśli nie
ma takiej potrzeby!
Otwieraj drzwi swojego domu tylko osobom znajomym!
Zachowuj się ostrożnie podczas zabaw na basenie!
Nie wyjeżdżaj samotnie na długie wyprawy rowerowe!
Nie oddalaj się od grupy, opiekuna czy przewodnika!
Wykonujemy polecenia opiekuna i przewodnika!
Maszerujemy tak, aby słabsi od nas mogli zdążyć!
Wędrujemy tylko po wyznaczonych szlakach!
Dbamy o wygodne obuwie do wędrówki!
Przed wyruszeniem w góry sprawdzamy prognozę pogody!
Chronimy głowę i oczy przed słońcem!
104752290.001.png 104752290.002.png
Załącznik nr 3
104752290.003.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin