ZNACZENIE MOWY DLA FUNKCJONOWANIA DZIECKA
MOWA-jest dźwiękowym porozumiewaniem się ludzi
Prawidłowy rozwój mowy dziecka wpływa na globalny rozwój jego osobowości. Dziecko poznaje otaczający świat dzięki rozumieniu mowy, a umiejętność mówienia pozwala mu wyrazić swoje spostrzeżenia, uczucia, pragnienia. Rozwój mowy dziecka przyspieszają częste kontakty słowne z otoczeniem. Zaniedbania w tym względzie mogą spowodować opóźnienie mowy u dziecka lub jej zaburzenia.
Proces rozwoju mowy przebiega pewnymi etapami i trwa kilka lat. Pierwszym sposobem komunikowania się dziecka jest krzyk po urodzeniu. Krzyk ten jest sygnałem:
- że dziecko żyje,
- posiada sprawnie funkcjonujący aparat oddechowy,
- działają wiązadła głosowe.
Po urodzeniu krzyk jest przez kilka następnych miesięcy sposobem porozumiewania się, a nawet pewnej manipulacji. Dziecko sygnalizuje nim:głód, ból, mokro, zimno. Dziecko zauważając, że krzyk powoduje pojawienie się matki- przywołuje ją. Krzyk jest pewnym rodzajem ćwiczeń oddechowych.
Między drugim a czwartym miesiącem życia pojawia się nowa forma kontaktu- głużenie. Dziecko zaczyna wydawać specyficzne dźwięki, niekiedy bardzo trudne. Głużą dzieci słyszące, jak i, niedosłyszące. niesłyszące. U tych ostatnich głużenie jednak stopniowo zanika i nie pojawia się kolejny etap kształtowania mowy- gaworzenie.
JEŻELI DO SIÓDMEGO MIESIĄCA ŻYCIA DZIECKO NIE GAWORZY KONIECZNA JEST KONSULTACJA LEKARSKA
Gaworzenie- jest początkowo naśladowaniem dźwięków wydawanych przez samo dziecko. Potem dziecko wychwytuje dźwięki zasłyszane z otoczenia, powtarza je, bawi się nimi. Gaworzenie jest ćwiczeniem słuchu, narządów artykulacyjnych i spostrzegawczości.
Pierwsze słowa wypowiedziane ze zrozumieniem pojawiają się z końcem pierwszego roku życia. Składają się z „ wypracowanych” w okresie głużenia i gaworzenia sylab: -ma, -ta, -ba, -la. Roczne dziecko mało mówi, ale bardzo dużo rozumie. Potrafi spełnić proste polecenia. Zna swoje imię, pokazuje części ciała.
Drugi rok życia to okres tworzenia wyrazu. Dziecko do rozpoznawanych osób, przedmiotów i sytuacji zaczyna dopasowywać nazwy i próbuje je wymówić. W tym okresie opanowuje wszystkie samogłoski ( oprócz ą i ę) i sporo spółgłosek: m, t, b, k, d, czasem ś, ć. Brakujące głoski zastępuje znanymi, np. sylaba pa oznacza- do widzenia, chodźmy, chcę iść itp.
Jest to też okres naśladowania przez dziecko dźwięków wydawanych przez interesujące obiekty, np. krowa- muu itd. Pod koniec drugiego roku życia dziecko operuje kilkudziesięcioma poprawnie wyartykułowanymi wyrazami i niezliczoną liczbą zastępczych.
Dwulatek mówi jeszcze niewiele, ale bardzo dużo rozumie, a nawet zaczyna odróżniać wyraz wymówiony poprawnie od niepoprawnego. Zaczyna budować zdania. Początkowo są to zdania dwu wyrazowe.
Między drugim, a trzecim rokiem życia dziecka następuje kolejny etap kształtowania się mowy, a mianowicie okres zdań. Następuje w nim najbardziej gwałtowny rozwój słownictwa. Dwulatek w ciągu roku opanowuje około 1000 słów. Pojawia się wiele nowych głosek
Część dzieci w wieku trzech lat, a nawet nieco wcześniej posługuje się pełnym zestawem głosek. Wypowiedzi trzylatka są bardzo zbliżone do potocznej mowy dorosłych i aż w 80% zrozumiałe- nawet dla obcych.
Około czwartego roku życia dziecka zaczyna się okres swoistej mowy dziecka. Kończy się on wraz z opanowaniem przez dziecko poprawnej wymowy. Może trwać kilka lat. Jest to pełen uroku etap mowy dziecka, dziecko stosuje uproszczenia, przestawienia, tworzy własne wyrazy
Okres swoistej mowy dziecka to czas opanowywania najtrudniejszych głosek: sz, ż, cz, dż, r
W wieku od trzech do pięciu lat dziecko zadaje bardzo dużo pytań( około 50 dziennie). Proces artykulacyjnej poprawności mowy powinien zakończyć się w wieku czterech, pięciu lat życia.
W klasach „0” dziecko powinno wypowiadać prawidłowo wszystkie głoski, oraz prawidłowo budować zdania ( sensowne pod względem treści, poprawne gramatycznie).wypowiedź powinna posiadać właściwą linię prozodyczną(akcent, rytm, melodię).
Mowa dziecka sześciu- siedmio- letniego uważana jest za istotny wskaźnik różnicujący dzieci na dojrzałe i niedojrzałe do podjęcia nauki szkolnej.
Dojrzałość szkolna- Okres nauki szkolnej wprowadza w zakresie mowy pewne ograniczenia, min ograniczenie swobody wypowiedzi ( dotychczas dziecko wypowiadało się w sposób spontaniczny, teraz musi wykonywać polecenia nauczyciela. Dziecko posługujące się gwarą musi nauczyć się języka literackiego.
Często dopiero w szkole zauważane są nieprawidłowości w wypowiedziach.
Trudności powodują u dziecka wzrost napięcia emocjonalnego, lęk przed szkołą, izolowanie się od rówieśników, nieuzasadnione trudności w nauce związane z koniecznością przystosowywania się do nowych wymagań i sytuacji. Przejawy te są różne, czasem bardzo złożone- naszą one nazwę – kryzysu szkolnego. W mowie objawia się to najczęściej niepłynnością mówienia.
SCHEMAT POWSTAWANIA GŁOSEK W PROCESIE ROZWOJU MOWY DZIECKA
WIEK DZIECKA
ARTYKULACJA GŁOSEK
pierwsze miesiące życia
powstają przypadkowe dźwięki tzw. głużenie
ok. 6 miesiąca życia
powtarzanie usłyszanych dźwięków tzw. gaworzenie
1-2 rok życia
pojawiają się pierwsze wyrazy: mama, tata, baba,dziecko wymawia samogłoski ustne: a, o, e, i, u, y oraz spółgłoski: p, b, m, d, t, n , a także zmiękczone: pi, bi, mi
2-3 rok życia
pojawiają się proste zdania,dziecko wymawia samogłoski nosowe: ę, ą i spółgłoski: w, f, wi, fi, ś, ź, ć, dź, ń, l, li, k, g, ch, ki, gi, chi, j, ł, czasem pojawiają się spółgłoski syczące: s, z, c, dz
4-5 rok życia
pojawia się głoska r ,czasem pojawiają się głoski: sz, ż, cz, dź
5-6 rok życia
utrwalane są głoski: sz, ż, cz, dż
7 rok życia
technika mówienia opanowana
Każde dziecko poddane odpowiedniej terapii psychologicznej i logopedycznej, niezależnie od rozwoju intelektualnego, ma szansę usprawnić swoje funkcje umysłowe i nauczyć się mówić.
JAK POSTĘPOWAĆ, ABY ROZWÓJ MOWY PRZEBIEGAŁ PRAWIDŁOWO?
Optymalne warunki dla prawidłowego rozwoju mowy rodzice mogą zapewnić dziecku już od momentu jego narodzin. Są, bowiem osobami przebywającymi z dzieckiem najdłużej, mają, więc największe możliwości wpływania na jego rozwój. Są też pierwszym i najważniejszym wzorem, który dziecko będzie próbowało naśladować.
Co powinni, a czego nie powinni robić rodzice, aby wspomagać rozwój mowy dziecka? Oto najważniejsze zalecenia:
Tak postępujmy:
1. Mówmy do dziecka, już od pierwszych dni jego życia, dużo i spokojnie. Nie podnośmy głosu zwracając się do niego.
2. Nasze wypowiedzi powinny być poprawne językowo, budujmy krótkie zdania, używajmy prostych zwrotów, modulujmy własny głos.
3. Kiedy dziecko wypowie jakieś słowo, zdanie starajmy się rozszerzyć jego wypowiedź, dodając jakieś słowa.
4. Mówmy dziecku co przy nim robimy, co dzieje się wokół niego. Niech mowa towarzyszy spacerom, zakupom, pracom domowym.
5. Mówmy do dziecka zwracając uwagę, aby widziało naszą twarz - będzie miało okazję do obserwacji pracy artykulatorów.
6. Karmienie piersią zapewni dziecku prawidłowy rozwój układu artykulacyjnego.
7. Od najmłodszych lat uczymy dbałości o higienę jamy ustnej. Pamiętajmy, aby dziecko nauczyło się gryźć i żuć.
8. Zwracajmy uwagę, aby dziecko oddychało nosem; w przypadku, gdy dziecko oddycha ustami, prosimy pediatrę o ustalenie przyczyny.
9. Odpowiadajmy na pytania dziecka cierpliwie i wyczerpująco.
10. Opowiadajmy i czytajmy dziecku bajki, wierszyki, wyliczanki. Uczmy krótkich wierszy na pamięć.
11. Oglądajmy z dzieckiem obrazki: nazywajmy przedmioty i opisujmy sytuacje prostymi zdaniami.
12. Śpiewajmy z dzieckiem. Jest to ćwiczenie językowe, rytmiczne, a zarazem terapeutyczne.
13. Rysujmy z dzieckiem, mówmy co kreślimy - "...teraz rysujemy kotka. To jest głowa, tu są oczy, nos...". Zachęcajmy dziecko do wypowiedzi nt. rysunku.
14. Wspólnie oglądajmy telewizję, wybierajmy programy właściwe dla wieku dziecka. Komentujmy wydarzenia pojawiające się na ekranie, rozmawiajmy na ich temat.
15. Starajmy się, aby zabawy językowe i dźwiękonaśladowcze znalazły się w repertuarze czynności wykonywanych wspólnie z dzieckiem. Wybierajmy do zabaw właściwą porę
16. Zachęcajmy swoje dziecko do mówienia (nie zmuszajmy!); chwalmy je za każdy przejaw aktywności werbalnej; dostrzegajmy każde, nawet najmniejsze osiągnięcie, nagradzając je pochwałą.
17. Dołóżmy wszelkich starań, aby rozmowa z nami była dla dziecka przyjemnością.
18. Jeżeli dziecko osiągnęło już wiek, w którym powinno daną głoskę wymawiać, a nie robi tego, skonsultujmy się z logopedą.
19. Jeżeli dziecko ma nieprawidłową budowę narządów mowy (rozszczepy warg, podniebienia, wady zgryzu lub uzębienia), koniecznie zapewnijmy mu opiekę lekarza specjalisty, ponieważ wady te są przyczyną zaburzeń mowy.
Tego nie róbmy:
1. Unikajmy podawania dziecku smoczka typu "gryzak", zwracajmy uwagę, aby dziecko nie ssało palca. Następstwem tych niepożądanych zachowań mogą być wady zgryzu, które prowadzą do wad wymowy, np. wymowa międzyzębowa.
2. W trakcie rozmowy z dzieckiem unikajmy zdrobnień i spieszczeń (języka dziecinnego), dostarczając dziecku prawidłowy wzorzec językowy danego słowa.
3. Nie zaniedbujmy chorób uszu, gdyż nie leczone mogą prowadzić do niedosłuchu, a w następstwie do dyslalii lub niemoty.
4. Nie gaśmy naturalnej skłonności dziecka do mówienia obojętnością, cierpką uwagą, lecz słuchajmy uważnie wypowiedzi, zadawajmy dodatkowe pytania, co przyczyni się do korzystnego rozwoju mowy.
5. Nie poprawiajmy wymowy dziecka żądając, by kilkakrotnie powtarzało dane słowo. Niech z naszego języka znikną słowa :"Powtórz ładniej", "Powiedz lepiej". Wychowanie językowe to nie tresura.
6. Nie zawstydzajmy, nie karzmy dziecko za wadliwą wymowę.
7. Nie zmuszajmy dziecka leworęcznego do posługiwania się ręką prawą w okresie kształtowania się mowy. Naruszanie w tym okresie naturalnego rozwoju sprawności ruchowej zaburza funkcjonowanie mechanizmu mowy. Często prowadzi to do zaburzeń mowy, a w szczególności do jąkania.
8. Nie wymagajmy od dziecka zbyt wczesnego wymawiania poszczególnych głosek. Dziecko nie przygotowane pod względem sprawności narządów artykulacyjnych, niedostatecznie różnicujące słuchowo dźwięki mowy, a zmuszane do wymawiania zbyt trudnych dla niego głosek, często zaczyna je zniekształcać. W ten sposób przyczyniamy się do powstawania błędnych nawyków artykulacyjnych, trudnych do zlikwidowania. ( E. Spałek, C. Piechowicz „Jak pomóc dziecku z wadą wymowy”)
PAMIĘTAJMY
Jeśli dziecko osiągnęło już wiek, w którym powinno daną głoskę wymawiać, a nie robi tego, należy zasięgnąć porady logopedy.
SYTUACJA SZKOLNA DZIECI Z ZABURZENIAMI MOWY.
Zaburzenia mowy przyciągają uwagę otoczenia. Dlatego dziecko, które ma problemy z wymową jest bardzo szybko zauważane w zespole klasowym.
Wady wymowy zazwyczaj powodują śmiech przedrzeźnianie, ze stosowaniem złośliwych przydomków
Uczeń źle wymawia poznane głoski, źle nazywa i zapisuje litery, a potem źle je odczytuje. Kiedy materiał szkolny nie jest jeszcze zbyt obszerny, w wyrazach i prostych zdaniach dziecko zastępuje jedne głoski drugimi. Jednak w miarę przyswajania nowych treści, poszerzania się zakresu materiału dziecko coraz trudniej radzi sobie z pracą na lekcji i w domu.
DZIECI U KTÓRYCH ZABURZENIA MOWY, NIE ZOSTAŁY SKORYGOWANE POPRZEZ ĆWICZENIA LOGOPEDYCZNE MOGĄ NA POSZCZEGÓLNYCH ETAPACH KSZTAŁCENIA MIEĆ TRUDNOŚCI Z NAUKĄ SZKOLNĄ
Objawy przyszłych niepowodzeń szkolnych można zaobserwować już w wieku przedszkolnym ( 3-5 lat)
Są to między innymi:
- trudności z wypowiadaniem złożonych słów,
- ubóstwo słownictwa,
- kłopoty z zapamiętywaniem nazw przedmiotów, posiłków itp.
KLASA:0” ( 6-7lat)
- wadliwa wymowa,
- błędy gramatyczne,
- trudności z zapamiętywaniem wierszyków i piosenek,
- trudności w odróżnianiu podobnych głosek,
- trudności w wydzielaniu sylab i głosek ze słów i łączeniu ich w słowa,
- trudności w nauce czytania w zakresie określonym dla klasy „0”.
MŁODSZY WIEK SZKOLNY (KL I-III)
- utrzymywanie się podanych wyżej objawów zaburzeń,
- trudności z zapamiętywaniem dni tygodnia, nazw miesięcy, tabliczki
mnożenia, dat, liczb wielocyfrowych,
- mylenie liter odpowiadających głoskom podobnym dźwiękowo,
- opuszczanie, dodawanie, przestawianie liter i sylab,
- trudności z pisownią spółgłosek miękkich i nosowych.
STARSZY WIEK SZKOLNY I SZKOŁY PONADPODSTAWOWE
Trudności w mówieniu, czytaniu i pisaniu zmniejszają się, lub powoli ustępują.
Jednakże obserwuje się:
- trudności w nauce takich przedmiotów jak: języki obce, geografia,
historia,
- gorszą pamięć słuchową,
- brak zrozumienia instrukcji podawanych przez nauczyciela.
Niepowodzenia wynikające z zaburzeń mowy wykształcają cechy bierności. Towarzyszą temu niepokój i lęk, które przyczyniają się do powstania niepowodzeń szkolnych.
Najjaskrawszym odbiciem trudności z analizą i syntezą słuchową są błędy popełniane w pisaniu ze słuchu, w dyktandach.
Są to zniekształcenia struktur wyrazowych wyrażające się:
- opuszczaniem, dodawaniem, podwajaniem, przestawianiem kolejności liter,
- zniekształcaniem pisowni całego wyrazu,
- nieprawidłową pisownią łączną i rozdzielną,
- myleniem liter- odpowiedników głosek zbliżonych fonetycznie,
- myleniem podobnie brzmiących wyrazów.
Występujące równolegle błędy ortograficzne związane są ze słabą precyzją różnicowania słuchowego dźwięków i zaburzonego kojarzenia słuchowo- wzrokowo- ruchowego. Dotyczy to:
- spółgłosek miękkich,
- utraty dźwięczności,
- różnicowania i,j
- różnicowania ą i ę z om, on, o, em, en, e.
Odbiciem trudności dziecka jest pisanie. Jako specyficzne błędy należy traktować brak dobrej orientacji w posługiwaniu się dwuznakami, spółgłoskami miękkimi, dźwięcznymi i bezdźwięcznymi. Często dziecko nie wie jak ma zakończyć wyraz mający fonetyczną końcówkę np. ą czy om, o czy on, ą.
Dzieci z zaburzeniami mowy funkcjonują w szkole zazwyczaj poniżej swoich możliwości. Świadome zaburzenia, cały swój wysiłek kierują na przebrnięcie przez wypowiedź, upraszczając jej treść, formę, i nie wyrażając w pełni swoich myśli.
Błędy popełniane w pisaniu kwalifikują ich prace do najniższych ocen ( szczególnie z języka polskiego i obcych, historii,).
Trudności z nauką przekładają się czasem na niechęć do rówieśników i szkoły. Dzieci te zwykle nie są typowane przez nauczyciela do publicznych występów, nie udzielają się też społecznie, rzadko są akceptowane w zespołach rówieśniczych.
Przykre doświadczenia wytwarzają poczucie mniejszej wartości, skłaniają raczej do unikania mówienia, wywołują lęk przed wypowiadaniem się ( logofobia).
...
art-pia