Scenariusz - matematyka 6-latki.doc

(48 KB) Pobierz

Scenariusz zajęcia z zakresu rozwijania pojęć matematycznych
z wykorzystaniem metody E. Gruszczyk-Kolczyńskiej

 

Temat: „Polowanie na tygrysa” – zabawa matematyczna.

Grupa: dzieci sześcioletnie

Cel ogólny: Ustawianie po kolei, numerowanie oraz przybliżenie dzieciom aspektu porządkowego liczby.

Cele operacyjne:

dziecko:

·         rozumie aspekt porządkowy liczby naturalnej, posługuje się liczebnikami porządkowymi w grach i zabawach

·         kształtuje operacyjne rozumowanie potrzebne do ustalania konsekwentnych serii

·         rozumie na czym polega zabawa i stosuje się do podanych reguł

·         aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej i rytmicznej przy akompaniamencie utworu muzycznego

·         wie która to jest prawa, a która lewa ręka

·         zna obraz graficzny liczb 1 – 10, przelicza obiekty

Metody:

·         czynnościowa (stawianie zadań do wykonania)

·         działalności praktycznej

·         metody aktywizujące

·         pedagogika zabawy

 

Formy:

·         grupowa.

·         indywidualna

Rodzaj aktywności: werbalna, umysłowa, ruchowa, grafomotoryczna

Pomoce:

·         chodniczek liczbowy

·         12 kartoników z liczbami od 1 do 12

·         dwa paski szarego papieru, pinezki

·         indywidualne karty pracy

·         kredki, ołówki,

·         płyta CD z muzyką

 

Przebieg zajęcia:

1.Prawa ręka wita się … zabawa ruchowa

Dzieci biegają przy muzyce , na przerwę muzyce osoba prowadząca zabawę wyróżnia części ciała z którymi wita się prawa ręka, mówi np.  : prawa ręka wita się z prawym uchem, z prawym kolanem , z prawa kostką…..

Wszyscy chwytają się za wymienioną część ciała, zabawę powtarzamy 3-4 razy

 

2. Zabawa „Polowanie na tygrysa”

Dzieci siadają na krzesełkach przed chodniczkiem.

Na tablicy  przypięty jest chodniczek z ponumerowanymi płytkami.Obok na stoliku leżą dwa paski papieru i dwanaście kartoników z liczbami od 1 do 12.

Nauczycielka organizuje zabawę i wyjaśnia jej reguły:

              - Nauczę was zabawy „Polowanie na tygrysa”. To jest chodniczek, miejsce polowania (gest). Tu są kartoniki z liczbami. Każda liczba może być tygrysem.

              - Przyjdzie do mnie np. Jaś. Będzie mi pomagać. Zamknę oczy i odwrócę się. Jaś wybierze liczbę-tygrysa i pokaże ją wam. To wasza tajemnica. Potem tę liczbę odłoży na stolik.

              - Zaczynamy, odwracam się… (wybrane dziecko pokazuje dzieciom liczbę, np. pięć i odkłada kartonik).

              - Spróbuję dowiedzieć się, jaka to liczba. Zapoluję na tygrysa. Nie mam strzelby. Będę pytać, a wy mądrze odpowiadajcie.

              - Pytam: Czy tygrys jest liczbą jeden? Jeżeli wybrana przez dziecko liczba jest większa, mówcie „za mało”. Wtedy wiem, że wymieniłam liczbę za małą.

              - Pytam: Czy tygrys to liczba dwanaście? Jeżeli liczba wymieniona przez dziecko jest mniejsza, mówcie „za dużo”, żebym wiedziała, że wymieniłam liczbę za dużą.

              - Gramy! Czy tygrys jest liczbą dwa? (za mało – odpowiadają dzieci). Jak za mało, to zasłonię liczby dwa i jeden, bo tygrys jest liczbą od nich większą (zasłania).

              - Czy tygrys jest liczbą dziesięć? (za dużo – wołają dzieci). Jak za dużo, to zasłaniam liczby dziesięć, jedenaście i dwanaście (zasłania).

              - Tygrys schował się tu (pokazuje liczby: 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9). Pytam: Czy tygrys jest liczbą cztery? (za mało – powiedziały dzieci). Jak za mało, to zasłonię te liczby (gest pokazujący od 4 do 1), bo tygrys jest liczbą większą.

              - Czy tygrys jest liczbą siedem? (za dużo – mówią dzieci). Jak za dużo, to zasłonię te liczby (gest pokazujący liczby: 7, 8, 9, 10, 11, 12).

              - Tygrys może być liczbą pięć albo sześć. Strzelam. Tygrys to liczba pięć. Pif, paf (dzieci wołają Ustrzelony).

Zabawę należy powtórzyć kilkakrotnie (ok. 20 minut)             

 

3.Ćwiczenia palców- zabawa rytmiczna przy muzyce.

- ćwiczenia ruchowe palców

- wyklaskiwanie rytmu

 

4. Znamy liczby, przeliczamy i kolorujemy – indywidualne karty pracy.

 

5.Zakończenie – wspólne omówienie i sprawdzenie prac.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Polowanie na tygrysa” w wersji ruchowej.

              Dzieci ustawiają krzesełka w głębokim półkolu. Włożyły kartoniki z liczbami na szyję i siadają zachowując porządek: 1, 2, 3, 4, 5, 6, … itd.

              Nauczycielka prosi do siebie dziecko, które ma na kartoniku największą liczbę. Zdejmuje mu kartonik z liczbą i odsuwa jego krzesło na bok. Następnie organizuje zabawę:

              - Jaś pierwszy poluje na tygrysa (wskazuje na dziecko obok siebie). Wychodzi za drzwi, a my chowamy tygrysa (Jaś wychodzi).

              - Tygrys to liczba osiem, a więc wszystkie dzieci z liczbami mniejszymi zapytane odpowiadają „za mało”. Wszystkie dzieci z liczbami większymi od ośmiu zapytane odpowiadają „za dużo”. Podobnie, jak w poprzedniej grze.

              - Wszystko jasne. Zaczynamy. Jaś może wejść…. Jasiu pytaj: Czy tygrys jest liczbą… Patrz na numerki dzieci i wymień, który chcesz. Wówczas to dziecko wstanie i wie, co ma ci powiedzieć.

              - Jak odpowie „za mało”, każ wstać wszystkim dzieciom z liczbami mniejszymi i pytaj dalej…

              - Jeżeli odpowie „za dużo”, każ wstać tym dzieciom, które mają liczby większe…

              -Tak poluj, aż upolujesz tygrysa. Ja ci będę pomagać.

              ­Po upolowaniu tygrysa dziecko z liczbą osiem zdejmuje kartonik i zawiesza go na szyi Jasia. Jaś siada na jego krzesełku, a to dziecko będzie teraz polować.
Na zabawę należy przeznaczyć więcej niż 30 minut. 

 

 

 

Do zabawy w wersji ruchowej „Polowanie na tygrysa” należy przygotować:

·         krzesełka – tyle, ilu jest uczestników zabawy,

·         kartoniki z liczbami do zawieszenia na szyi (na każdym kartoniku jedna liczba z zachowaniem kolejności, poczynając od 1), dla każdego uczestnika zabawy jeden kartonik,

·         jeden pusty kartonik wielkości pocztówki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin