SCENARIUSZ - CO PŁYEA A CO TONIE.doc

(30 KB) Pobierz

CO PŁYWA A CO TONIE

 

Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich

Cele ogólne:

·         zapoznanie dzieci ze zjawiskiem zachowania się ciał w wodzie

·         rozwijanie myślenia dzieci

·         doskonalenie umiejętności współpracy w zespole

Cele operacyjne:

dziecko:

·         rozwiązuje zagadkę

·         bada doświadczalnie zachowanie się ciał w wodzie

·         tworzy zbiory - klasyfikuje

Metody pracy:

·         zadań stawianych do wykonania

·         samodzielnych doświadczeń

Pomoce do zajęć:

·         miski z wodą

·         przedmioty z sali

·         karty do pracy indywidualnej

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie dzieci, rozwiązanie zagadki o wodzie, zaproponowanie zabaw z wodą.
  2. Obejrzenie przygotowanych przez nauczycielkę przedmiotów z sali, np.: spinacze, gumowe zabawki, szyszki, klocki drewniane i plastikowe.
  3. Badanie, które z ww. przedmiotów będą pływać w wodzie, a które utoną (poprzez wrzucanie ich kolejno do wody).
  4. Dlaczego jedne przedmioty pływały, a inne tonęły? - próby znalezienia odpowiedzi na pytanie.
  5. Zabawy badawcze w zespołach 3-, 4-osobowych - wrzucanie do wody przedmiotów z sali zaproponowanych przez dzieci.
  6. Zabawa ruchowa „Kajak".
  7. Praca indywidualna - klasyfikowanie przedmiotów wg ich zachowania się w wodzie - otaczanie pętlą zieloną przedmiotów, które toną, a niebieską tych, które pływają.
  8. Podsumowanie zajęcia, ocena aktywności dzieci.
...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin