Wszystkie działania bezpośrednie z młodzieżą odbywają się bezpłatnie na świetlicy mającej siedzibę na os. Szkolnym 25.
Projekt „Mój wybór – moja przyszłość” realizowany jest w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego SPO RZL działanie 1.5.
Projekt kompleksowego wsparcia młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym powstał na wskutek długotrwałej współpracy Fundacji „PLUS” z Kuratorium Oświaty i Komendą Wojewódzką Policji, a także w oparciu o opublikowane dane w Raporcie zawierającym analizę wyników badań ankietowych przeprowadzonych w szkołach gimnazjalnych na terenie województwa małopolskiego w ramach Małopolskiej Akcji Unikaj Zagrożeń (MAUZ). Projekt jest ciekawym, ważnym i efektywnym działaniem wspierającym młodzież w wieku 15-18 lat. Uzyskał on pozytywną opinię Ministerstwa Gospodarki i Pracy – Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego, które przeznaczyło fundusze na jego wdrożenie.
p. o. Małopolskiego Kuratora Oświaty
mgr Danuta Noszka- Leśniewska
Realizowany od stycznia 2006 roku – dofinansowany przez EUROPEJSKI FUNDUSZ SPOŁECZNY w ramach Sektorowego Programu operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich działanie 1.5. – przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
Projektodawca – Fundacja na Rzecz Dzieci ze Środowisk Zagrożonych „Plus”
Partner – Krakowskie Stowarzyszenie Ocalić Szansę
* * * * * *
Szczególnymi barierami na które napotyka młody człowiek zagrożony wykluczeniem społecznym są: patologiczna i niewydolna wychowawczo rodzina, brak możliwości finansowych na poszerzoną edukację (w celu nadrobienia zaległości w nauce i szkolenia językowe), negatywne postrzeganie danej osoby przez środowisko zewnętrzne ( w tym szkolne), brak umiejętności pozytywnego funkcjonowania w grupie społecznej jaka jest np. klasa szkolną, ograniczone możliwości uzyskania bezpłatnego wsparcia wychowawczego i psychologicznego. Konsekwencją w.w. trudności są nasilające się trudności w uczeniu się i niepowodzenia szkolne, wagarowanie, zaburzenia zachowania w relacjach z członkami społeczności szkolnej i rodziną, brak świadomości własnego potencjału osobistego i bezpośrednie zagrożenie uzależnieniami.
Projekt skierowany jest do trzech grup beneficjentów bezpośrednich:
1) młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym w wieku 15-18 lat ucząca się w gimnazjach, sprawiającą problemy wychowawcze, mająca poważne problemy w nauce lub pochodząca z rodzin dysfunkcyjnych. Młodzież taka nie odnajduje się w środowisku szkolnym, źle funkcjonuje w grupie klasowej, wchodzi w konflikty z nauczycielami i rówieśnikami ma trudności społeczne i emocjonalne.
2) młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym w wieku 18-24 lat, młodzież bez pracy, wywodząca się ze środowisk ubogich i zagrożonych dysfunkcją społeczną
3) wolontariusze, studenci kierunków społecznych, zamierzający zawodowo pracować z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym.
W ramach projektu zaplanowano kompleksową pomoc zarówno dla w/w grup, która przyczynić ma się do eliminacji barier na które napotykają beneficjenci.
Projekt zakłada pracę w formie zajęć pozaszkolnych na terenie otwartej świetlicy socjoterapeutycznej na os. Szkolnym 25.
W ramach działań dla młodzieży szkolnej zaplanowano :
· zajęcia edukacyjne i reedukacyjne,
· warsztaty socjoterapeutyczne,
· korepetycje - indywidualne ,
· wsparcie psychologiczne,
· warsztaty umiejętności społecznych,
· pracę indywidualną z opiekunem – tworzenie Indywidualnego Planu Rozwoju.
Dla młodzieży starszej przewidziano między innymi dofinansowanie do kształcenia zawodowego (kursy zawodowe).
Wszystkie w/w zajęcia będą się odbywać w ścisłej współpracy z rodzinami, pedagogami szkolnymi oraz wychowami klasowymi poszczególnych osób.
Ewaluacja projektu prowadzona będzie przez pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego w oparciu o opracowane przez nich testy, kwestionariusze, ankiety, wywiady wraz z komputerową analizą danych.
Proponowane wsparcie ma charakter innowacyjny ponieważ w dotychczasowych działaniach na rzecz beneficjentów nie proponowano tak kompleksowego i systemowego wsparcia. Innowacyjna jest zarówno metodologia szkoleń (wykorzystująca pedagogikę zabawy i metodologię Video Treningu Komunikacji VIT) jak propozycja opracowania dla każdego beneficjenta ucznia Indywidualnego Planu Rozwoju.
Planowane rezultaty projektu w odniesieniu do uczniów:
· Wzrost umiejętności interpersonalnych potrzebnych w życiu społecznym i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach,
· Spadek spożycia środków psychoaktywnych i wzrost świadomości co do szkodliwości środków psychoaktywnych,
· Zwiększenie ogólnej wiedzy psychologicznej uczestników projektu,
· Wzrost motywacji do nauki widoczny poprzez:
- wzrost frekwencji w szkole,
- poprawa ocen w szkole,
- poprawa zachowania na terenie szkoły.
· Przygotowanie własnego planu rozwoju,
· Wzrost poczucia własnej wartości i kompetencji,
· Znajomość uzdolnień i znajomość profilu zawodowego.
honorka