Jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku , ze względu na bogactwo kolorów jakie nas otacza . Jesień dostarcza nam ogromnej ilości skarbów , które można w ciekawy sposób wykorzystać do pracy z dziećmi . Nasze przedszkolaki bardzo lubią jesienne wycieczki i spacery , podczas których zbierają owoce dębu, kasztana , jarzębiny, kolorowe liście, drobne kawałki kory i mchów . Po przyjściu do przedszkola dzieci oglądają kto co zebrał , porównują kto ma więcej , przeliczają, a następnie układają i segregują w kąciku przyrody . Niektóre skarby przynoszą z domu tj : pestki dyni, słonecznika, suszki , orzechy lub ich łupiny, owoce głogu . Wszystkie zgromadzone skarby wykorzystujemy do wykonania różnorodnych przestrzennych i płaskich prac plastycznych, które są doskonałym sposobem pobudzania wyobraźni Przedstawiam kilka propozycji wykorzystania skarbów jesieni do pracy z dziećmi oraz przykładowy scenariusz zajęć : Jesienne drzewa -dzieci podzielone na grupy otrzymują sylwety dużych kartonowych drzew ; następnie domalowują gałęzie i naklejają kolorowe liście i owoce w dowolny sposób ; tak powstaje dębowe , kasztanowe i jarzębinowe drzewko stanowiące ozdobę naszej sali . Świeczniki - rozdajemy dzieciom kartonowe twarde podkładki w różnych kształtach (koła, kwiatka, gwiazdy, liścia ); na środku zostawiamy miejsce na świeczkę lub pachnący wkład; pozostałą część podkładki dzieci wypełniają drobnymi kasztanami, pestkami dyni, słonecznika, jarzębiną, owocami głogu, żołędziami i ich czapeczkami ; dowolnie tworzone kompozycje przyklejają i posypują kaszą manną ; po wyschnięciu całość spryskujemy złotym lub srebrnym sprajem i umieszczamy świeczkę ; tak wykonany świecznik może być miłym upominkiem dla bliskich . Obrazek - do wykonania obrazka wykorzystujemy wieczko z pudełka po margarynie o dowolnym kształcie; dzieci wypełniają je najpierw jednokolorową plasteliną, a następnie układają ze zgromadzonych skarbów dowolne kompozycje ; może to być drzewko , kwiatek , domek , ludzik - wszystko zależy od pomysłowości dzieci . Mini las - ( praca w grupach) dzieci maja do dyspozycji szklane naczynia, w którym umieszczają warstwę drobnych kamyczków, piasku, ziemi ; na powierzchni tworzą kompozycje układając kawałki mchów, patyczki, liście, żołędzie itp. oraz ulepione z plasteliny grzybki . Scenariusz zajęć Suknia Pani Jesieni Cel ogólny : - rozwijanie inwencji twórczej dziecka ; zapoznanie z pojęciem ?kompozycja? ; ukazanie możliwości wykorzystania darów jesieni (łączenie papieru z materiałem przyrodniczym ) Cele szczegółowe : - potrafi odtworzyć ruchem treść wiersza ; określa charakterystyczne cechy jesieni ; klasyfikuje materiał przyrodniczy ; potrafi rozplanować kompozycje na płaszczyźnie tworząc elementy dekoracyjne . Pomoce : instrumenty perkusyjne (bębenek, grzechotka, kołatka, tamburyn ); duża lalka w sukni z szarego papieru ; szablon fartuszka, pelerynki, wianka z kolorowego kartonu ; fragment utworu ( ? Dziadek do orzechów? P.Czajkowskiego ) ; dary jesieni : zasuszone liście dębu, klonu , brzozy , pestki dyni , łupiny orzecha , żołędzie , kasztany , owoce dzikiej róży , suszki . Przebieg zajęć 1 . Zabawa z piosenką ( na melodię ?Mam chusteczkę haftowaną?) ? Mamy liście kolorowe , żółte i czerwone , kogo lubię , bardzo lubię , podam w jego stronę? w środku koła porusza się troje lub więcej dzieci , które przekazują liście innym uczestnikom zabawy . 2 . Powitanie Jesieni - lalki na sali -recytacja fragmentu wiersza ?Witamy Panią Jesień? B. Formy przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych ; dzieci odpowiadają na pytania w nawiązaniu do treści wiersza i pokazują ruchem opadanie liści ,odlot ptaków , zbieranie kasztanów , powitanie gościa ukłonem : - Czy wiesz co dzieje się z liśćmi jesienią ? - Co zbierają dzieci pod drzewami ? - Jak zachowują się ptaki jesienią ? - Jak powitamy Panią Jesień na naszej sali ? 3 . Wspólna recytacja wiersza połączona z ilustracją ruchową . 4 . Zabawa ruchowa - dzieci podzielone na dwie grupy poruszają się swobodnie po sali ; na sygnał zbierają rozrzucone kasztany lub żołędzie , każda grupa co innego . 5 . Propozycja ozdobienia elementów garderoby Pani Jesieni tworzywem przyrodniczym - objaśnienie sposobu wykonania ; dzieci przystępują do tworzenia kompozycji dekoracyjnych według własnego pomysłu . 6 . Ubieramy Jesień - założenie lalce fartuszka , pelerynki i wianuszka ; taniec wokół lalki z liściem w ręku przy muzyce . 7 . Pożegnanie Pani Jesieni końcowym fragmentem wiersza . Witamy Panią Jesień Nauczycielka : ( bębenek ) Idzie przez świat Pani Jesień , Psotny wiatr w worku niesie . Wypuścić go z worka trzeba , Niech strąci liście z drzewa . Dzieci ( ukłon ) Witamy Panią Jesień . Nauczycielka : (tamburyn) Liście wirują nad ziemią , Ich barwy w słońcu się mienią . Dzieci: Witamy Panią Jesień . Nauczycielka : (kołatka ) Dzieci się bardzo cieszą , Szybko do parku spieszą . Spadają kasztany , żołędzie , Wkoło pełno ich wszędzie . Dzieci : Witamy Panią Jesień . Nauczyciel : (grzechotka ) Widząc Jesieni znaki Niebawem odfruną ptaki . Dzieci : Witamy Panią Jesień . Nauczyciel : (kołatka ) Jesień dary w koszu przyniosła , Teraz jest kolorowa , bajkowa , radosna . Dzieci : Witamy Panią Jesień .
ewajorek