Jesienne_zabawy_z_deszczem.doc

(38 KB) Pobierz
KONSPEKT

KONSPEKT

 

Data: 21.11.2007

Prowadząca: Magdalena Wąsewicz

Grupa: 5 latki

Temat: Jesienne zabawy z deszczem.

 

Metody: słowne (objaśnienia, rozmowa), działanie (liczenie kropelek, granie na nietypowych przyborach, wykonanie ćwiczenia graficznego, wykonanie pracy plastycznej), oglądowe (obserwowanie skraplania wody)

 

Formy: praca grupowa, praca zindywidualizowana

 

Środki dydaktyczne: wiersz I. Suchorzewskiej „Słota”, , opowiadanie „Chmury i deszcz”, lusterko, czajnik bezprzewodowy, metalowa taca, kostki lodu, szklane naczynie, karta pracy „Płaczące chmury” (załącznik 1), gazety, zagadki słowne i obrazkowe, kropelki deszczu, kartki papieru, farby plakatowe, pędzle, nagrody dla dzieci, płyty CD .

 

Cele:

·         dziecko potrafi przeliczać w  zakresie 10-ciu,

·         dziecko prawidłowo dzieli wyrazy na sylaby,

·         dziecko wie, jakie zjawisko towarzyszy powstawaniu deszczu (skraplanie wody),

·         dziecko potrafi rysować linie pionowe i ukośne, według wzoru,

·         dziecko umie udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące wysłuchanego utworu,

·         dziecko uważnie słucha poleceń nauczycielki.

 

Przebieg:

1.      Zabawa na powitanie, dzieci wykonają układ ruchowy do utworu „Wszyscy są witam was”.

2.      Uważne słuchanie przez dzieci wiersza czytanego przez nauczycielkę pod tytułem „Słota”, w tle słychać muzykę relaksacyjną:

„Słota”

Pada gęsty kapuśniaczek,

Szare niebo ciągle płacze,

Siąpi nudno, mży…

Kapu kapu, kapią z nieba,

Kapią z rynny, kąpią z drzewa

Kropelki jak łzy.

Mokną dróżki, mokną krzaki,

Mokną pieski, mokną ptaki,

Szary kot i my…

Chlapu chlapu, błoto chlapie

Po kałużach jesień człapie,

Otulona w mgły…

3.      Omówienie treści wiersza, wyjaśnienie znaczenia słów „kapuśniaczek (deszcz o drobnych kroplach i niewielkiej intensywności), mży (kiedy pada deszcz w postaci gęsto padających drobnych kropelek)”. Dzieci będą udzielały odpowiedzi
na pytania:

§         Co to znaczy niebo płacze?

§         Do czego podobne były kropelki?

§         Co zmokło na deszczu?

4.      Zabawa „Chmura i deszcz”, według. K. W. Vopla. Dzieci ilustrują ruchem, przy muzyce relaksacyjnej, opowiadanie czytane przez nauczycielkę:

„Szybujesz w powietrzu, jesteś bardzo miękki i puchaty, kołyszesz się wysoko
na niebie. Płyniesz pod słońcem i wychwytujesz jego promienie. W ten sposób stajesz się sam bardzo ciepły. A nocą płyniesz pod błyszczącymi gwiazdami. Możesz je liczyć, ale jest ich tak wiele, zbyt wiele… A potem powoli, bardzo powoli stajesz się coraz cięższy, coraz ciemniejszy i bardzo wilgotny. Przeobrażasz się w małe kropelki. Upadają one ostrożnie i łagodnie na ziemię i tworzą tam w wielu miejscach małe kałuże.

Nauczycielka pyta dzieci: Czym byłeś najpierw?, W co się potem zmieniłeś?

5.      Zabawa dydaktyczna „Skąd się biorą chmury?” – dzieci obserwują jak wygląda skraplanie wody, najpierw obserwują krople powstałe na lusterku, a następnie obserwują krople spływające po szklanym naczyniu, które jest przykryte tacą
z lodem.

6.      Wykonanie przez dzieci ćwiczenia graficznego „Płaczące chmury” - dzieci będą rysowały linie ukośne i pionowe, według wzoru.

7.      „Jesienny deszcz” – zaproszenie rodziców/opiekunów i dzieci do wspólnej zabawy, instrumentacja piosenki, przy wykorzystaniu gazet, dzieci grają w czasie zwrotek, a rodzice/opiekunowie w czasie refrenu.

8.      Dzieci odgadują zagadki słowne i obrazkowe odnoszące się do deszczowej pogody. Następnie będą dzieliły odgadnięte wyrazy na sylaby (parasol, chmury, deszcz, kałuże). Przeliczanie ilości sylab w wyrazie, a następnie wyrażenie ich liczby za pomocą odpowiedniej cyfry.

9.      „Liczymy kropelki” – zabawa matematyczna, dzieci będą zmieniały liczbę elementów w zbiorze, za pomocą dodawania i odejmowania elementów, będą porównywały liczebność zbiorów za pomocą określeń „jest miej, jest więcej, jest tyle samo.

10.  Wykonanie przez dzieci wspólnie z rodzicami pracy plastycznej po tytułem „Ciągle pada” za pomocą techniki mokre w mokre. Dzieci i rodzice będą malowali małe i duże chmury, a także krople deszczu. W tle słychać deszczową muzykę

11.  Pożegnanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik 1



















































...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin