Konspekt zajęcia hospitowanego w dn. 18.03.2010
Temat zajęcia: „Marcowa pogoda”– praca plastyczna techniką kolażu
Cele: poznanie nowej techniki plastycznej. Wykorzystanie materiałów odpadowych(folii, gazet, tektury, tkaniny, włóczki) w sposób twórczy. Zachęcanie do samodzielnego poszukiwania rozwiązań plastycznych.
Metody: oglądowa-demonstracja, pokaz
słowna- wypowiedzi dzieci, objaśnienia nauczyciela
czynna- zadań stawianych do wykonania
Formy: grupowa, indywidualna
Pomoce: płyta CD, pudełko, napisy do globalnego czytania, emblematy związane z wiosną i zimą, sylwety kwiatków (dla każdego dziecka), emblemat słońce- chmurka do zabawy ruchowej, kartki z bloku technicznego, klej, tektura, bibuła, gazety, włóczka
PRZEBIEG
Wstęp
1) „Czarodziejskie pudełko”- nazywanie znajdujących się w pudełku emblematów(wyróżnianie pierwszej głoski, dzielenie na sylaby oraz głoski) grupowanie ich według pory roku, odczytywanie globalne wyrazów; zima , wiosna, przeliczanie elementów w zbiorze „wiosennym” i „zimowym”
2)Zabawa „Wiosna, czy zima?”- dzieci otrzymują sylwety „kwiatki”. N-l czyta zdania dotyczące pór roku; wiosny i zimy. Dzieci mają za zadanie podnieść do góry kwiatek, gdy usłyszą zdanie mówiące o wiośnie lub opuścić go do dołu gdy usłyszą zdanie o zimie. Ćwiczenie spostrzegawczości oraz logicznego myślenia.
3) Zabawa do piosenki „Kolorowe motyle”(Klanza)- swobodne pląsy w rytm muzyki, na pauzę dzieci wykonują czynności polecone przez nauczyciela.
Część główna
1)Nauczyciel objaśnia dzieciom, że będą wykonywały wiosenny obrazek techniką kolażu. Prezentuje na czym polega ta technika i demonstruje jakie materiały można do tego wykorzystać. Następnie zaprasza dzieci do stolików na których leżą przygotowane materiały plastyczne.
2)Na zakończenie zajęcia nauczyciel proponuje zabawę „Słonce lub deszcz” z wykorzystaniem emblematu słońce- chmurka.
3)Podsumowanie i omówienie prac.
katarzyna.kwasnicka7