Konspekt zajęcia hospitowanego w dniu 14.01.2009
Temat zajęcia: „Kolorowe szybki ”- praca plastyczna z wykorzystaniem świec
Cel główny: Poznanie nowej techniki plastycznej, rysowanie świecą
Cele szczegółowe: rozwijanie wyobraźni dziecka, zachęcanie do twórczego myślenia, usprawnianie zdolności manualnych, ćwiczenia narządów mowy na zgłoskach i wyrazach dźwiękonaśladowczych.
Metody: słowna- wypowiedzi dzieci
czynna- zadań stawianych do wykonania
oglądowa- demonstracja, pokaz
Formy: zajęcie z całą grupą
Pomoce: ABC zabawy muzyczne 3- latków, kartki z bloku rysunkowego, kawałki świecy, pędzle, farby, płyta CD „Wyobraźnia w naszych rękach”
Przebieg
1) Wstęp
Wysłuchanie odgłosów z płyty CD, nazwanie ich.
N-l proponuje zabawę w naśladowanie usłyszanych dźwięków
Wieje wiatr; wiuu, wiuu
Szumią drzewa; szuu, szuuu
Pada deszcz; kap ,kap ,kap
- Jakie odgłosy jeszcze znacie?
-Spróbujcie powiedzieć jak skrzypi mróz ; skrzy, skrzyp
- Jak dzwonią dzwoneczki?; dzyń, dzyń, dzyń
Następnie powtarzane są wszystkie wymienione dotychczas dźwięki z uwzględnieniem dokładnej wymowy.
2) Część główna
-Jaka pora roku kojarzy się wam ze śniegiem, skrzypieniem , mrozem i lodem?
Zimą , gdy jest bardzo zimno i jest duży mróz wtedy można zauważyć na szybach przedziwne wzory i kwiaty . Dzisiaj takie wzory zrobimy sami na kartkach.
N-l demonstruje wykonanie pracy, sposób posługiwania się świecą. Pokazuje, ze podczas rysowania wzorów na kartce nic nie widać.
- teraz pokaże wam jak zaczarować kartkę, żeby zobaczyć narysowane wzory.
N-la pokrywa powierzchnię kartki farbami i ukazuje się „zaczarowany” obrazek.
Następnie dzieci otrzymują kartki i siadają do stolików na których są przygotowane farby, pędzle i ręczniki papierowe do wytarcia rąk. Dzieci wykonują pracę samodzielnie, ewentualnie w razie potrzeby pomaga n-l.
Dzieci które wcześniej skończyły prace siadają na dywanie i czekają na pozostałych rówieśników. Następnie n-l tworzy wraz z dziećmi „pociąg” dookoła stolików w celu obejrzenia wszystkich prac.
Na zakończenie zajęcia n-l proponuje zabawę ruchową z naśladowaniem przy piosence „Rosną dzieci „ do płyty „Wyobraźnia w naszych rękach”
3) Zakończenie zajęcia
Podsumowanie oraz wybór najciekawszych oraz najstaranniej wykonanych prac.
Rozdanie nagród (gwiazdki z papieru samoprzylepnego).
katarzyna.kwasnicka7