Konspekt zajęcia hospitowanego w dniu 19.11.2008
Temat zajęcia: Teatrzyk inscenizowany „Gosia idzie do przedszkola”
Cel główny: Zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię
Cele szczegółowe: Rozumienie znaczenia barw sygnalizatora świetlnego, przechodzenia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych w towarzystwie osoby dorosłej, nabywanie odwagi podczas wypowiadania się na temat treści teatrzyku , próby odtwarzania treści teatrzyku za pomocą sylwet.
Metody: słowna- teatrzyk, wypowiedzi dzieci
czynna- zadań stawianych do wykonania
oglądowa- demonstracja, pokaz
Formy: zajęcie z całą grupą
Pomoce: sylwety do teatrzyku( mama, dziecko, auto) maskotka-kotek, sygnalizator świetlny, tamburyno, tablica demonstracyjna, 2 krążki (czerwony i zielony)
Przebieg
1) Wstęp
N-l odkrywa tablicę demonstracyjną przedstawiającą przejście dla pieszych.
Pyta dzieci :- co widzicie na obrazku?
-jak należy przechodzić przez jezdnię?
- jakie kolory widzicie na sygnalizatorze świetlnym?
- czy wiecie co one oznaczają?
2) Część główna
N-l przedstawia teatrzyk „Gosia idzie do przedszkola” za pomocą sylwet.
Teatrzyk opowiada o dziewczynce o imieniu Gosia, która szła z mamą do przedszkola i nagle wybiegła na ulicę bo zobaczyła małego kotka. Mama tłumaczy jej, że nie wolno wybiegać na ulicę, tłumaczy gdzie należy przechodzić przez jezdnie oraz wyjaśnia znaczenie kolorów sygnalizatora świetlnego.
Następnie n-l zachęca do wypowiedzi dzieci na temat treści teatrzyku zadając pytania pomocnicze;
- o czym wam teraz opowiadałam?
- kto szedł do przedszkola?
- co się stało później ?
Następnie proponuje i wybiera dwoje chętnych dzieci do odtworzenia treści teatrzyku.
● Zabawy orientacyjno- porządkowe „Auta do garażu”, „czerwone światło- stop”
3) Zakończenie zajęcia- podsumowanie wiadomości zdobytych podczas zajęcia
katarzyna.kwasnicka7