Konspekt zajęcia hospitowanego w dniu 27.04.2009
Temat zajęcia: „Wesołe zabawy z Panią Wiosną”- zabawy integracyjne pobudzające do aktywności twórczej.
Cele w odniesieniu do dzieci:
Kształtowanie więzi z rodzicami i przedszkolem, rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i akceptacji ,tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej, pobudzanie wyobraźni dziecka, wyrabianie umiejętności współpracy w grupie i w zespołach podczas zabaw ruchowych, integracyjnych oraz w trakcie wspólnego wykonywania zadań
Cele w odniesieniu do rodziców:
Tworzenie warunków do bezpośredniej obserwacji swojego dziecka na tle grupy rówieśniczej, wspomaganie rozwoju dziecka w pokonywaniu napotkanych trudności, możliwość ujednolicenia oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych; dom- przedszkole
Metody: słowna- wypowiedzi , piosenka, objaśnienia
czynna- zadań stawianych do wykonania, zabawy ruchowe
oglądowa- obserwacja, pokaz
Formy: praca z całą grupą, indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne :lalka „Mała Wiosna”, pudełko kartonowe, kwiatki z papieru w czterech kolorach, płyta CD Czterolatki, , markery, mazaki, kartki z bloku technicznego, pastele, nożyczki, 2 wazony z papieru, „czarodziejskie okulary”, pieczątki dla uczestników zajęcia(zakończenie zajęcia)
Przebieg
1) Wstęp
- N-l: Witam serdecznie Panią dyrektor i rodziców. Chcę , aby te dzisiejsze zajęcia pokazały państwu jak maluchy potrafią się wspaniale razem bawić i śpiewać piosenki.
Teraz n-l przedstawia główną postać zabawy: Małą Wiosnę.
- Dzień dobry, nazywam się Mała Wiosna, przyszłam dzisiaj do was kochane dzieci, żeby was poznać i pobawić się z wami.
Widzę , że są z wami również wasi rodzice ; Dzień dobryJ
●Zabawa integracyjna :”Powiedz swoje imię”,
- A teraz bardzo chciałabym poznać wasze imiona. Proponuję aby dzieci i rodzice zrobili wspólnie duże koło na dywanie. Będę wędrowała wśród was z rąk do rąk, każdy z was niech powie jak ma na imię i co lubi najbardziej (może to być coś do jedzenia, zabawka itp.)
- Może zacznę pierwsza; Nazywam się Mała Wiosna i bardzo lubię kwiatki . Teraz kolej na osobę obok. Każdy się przedstawia (rodzice i dzieci)a na końcu n-l .
● Zabawa integracyjna„Wesołe powitanie”
- N-l : A teraz wraz z Małą Wiosną proponuję wszystkim zabawę z muzyką. Zabawa polega na tym , że wszyscy uczestnicy poruszają się swobodnie w rytm muzyki, na pauzę n-l mówi „witają się nasze…” wymieniając dowolne części ciała.
Mała Wiosna wraz z n-lem biją brawo dla wszystkich uczestników.
2) Część główna
● Zabawa dydaktyczna „ wianki z kwiatów”
- N-l ; Mała Wiosna przygotowała dla was skrzynkę kolorowych kwiatów i teraz
zaprasza dzieci i rodziców do wylosowania po jednym kwiatku. Gdy wszyscy już otrzymają kwiatki , podniosą je do góry i powiedzą kolejno od mojej prawej strony jaki maja kolor.
A teraz upleciemy wianuszki z kwiatków dla Wiosny. Niech każdy kolor utworzy oddzielne kółeczko(rodzice i dzieci). Podczas tworzenia kół n-l włącza płytę Zabawy muzyczne 4 –latków z piosenką…… . Zaprasza rodziców do zaśpiewania refrenu piosenki;
„Zielona trawa,
Zielony mech
Zielona żaba
Rech, rechu, rech”
Dzieci zaśpiewają zwrotki a rodzice starają się zaśpiewać refren piosenki.
Mała Wiosna chwali wszystkich uczestników i zaprasza do kolejnej wspólnej zabawy
● Zabawa „Wiosenne bukiety”
N-l rozdaje dzieciom i rodzicom zabawy podzielone na pół kartki z bloku technicznego oraz mazaki , markery i pastele. Zadanie polega na odrysowaniu swojej dłoni i pokolorowaniu jej pastelami w obrębie konturów. Podczas kolorowania n-l przypina na tablicy dwa szablony dzbanków z brązowego kartonu. Każda „ręka „zostaje podpisana przez n-la lub rodziców. Kolejnym etapem jest wycięcie „rąk” nożyczkami. N-l rozdaje nożyczki i część dzieci która sprawnie posługuje się nimi wycina swoje prace, a pozostałym dzieciom pomagają rodzice oraz n-l.
- N-l; Wszystkie „ręce” układamy na dywanie, oglądamy i kolejno je przypniemy do wazonów na tablicy. Powstają w ten sposób dwa oryginalne bukiety z dłoniJ
●Zabawy ruchowe „Rosną szybko dzieci”, „Stonoga”- zaproszenie uczestników do wspólnego tańca i śpiewu . Podczas pierwszej zabawy rodzice uczą się od dzieci prostych form tanecznych i naśladują ruchem słowa piosenki. Podczas drugiej zabawy tworzone są dwie stonogi, które prowadzą rodzice, a dzieci trzymając się za nich tworzą ustawienie jeden za drugim.
Jeżeli rodzice i dzieci wyrażają dalszą ochotę do wspólnej zabawy n-l może zaproponować zabawę z naśladowaniem „Pada deszcz…” i „ Czarodziejskie okulary”.
3)Zakończenie zajęcia
● Zabawa pożegnalna „Iskierka”
-N-l: Dziękuję rodzicom za mile i wesoło spędzony czas. A teraz Mała Wiosna w nagrodę odznaczy każdego z zebranych wesołą pieczątką.
2
katarzyna.kwasnicka7