Co robią zwierzęta jesienią.doc

(23 KB) Pobierz
Co robią zwierzęta jesienią

Co robią zwierzęta jesienią? - scenariusz zajęć dla dzieci 5 - letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DZIECI 5-LETNICH – 18 LISTOPADA 2008

PRZEDSZKOLE NR 13 W KRAKOWIE

PROWADZĄCA: mgr Lidia Bińczycka

 

TEMAT KOMPLEKSOWY: CO ROBIĄ ZWIERZĘTA JESIENIĄ?

CEL : Zapoznanie ze zmianami w wyglądzie i zachowaniu zwierząt w zależności od pory roku

TEMAT DNIA: Z WIZYTĄ U JEŻA

CEL:

• Poznanie zwierząt, które zapadają w sen zimowy

• Rozwijanie umiejętności liczenia, klasyfikowania, tworzenia ciągów

• Rozwijanie sprawności manualnych

Eksperymentowanie i badanie otaczającego świata-jak powstaje cień?

 

PRZEBIEG :

 

I ETAP:

1. Teatrzyk cienia w oparciu o opowiadanie L. Krzemienieckiej „Z przygód krasnala Hałabały” – „Jak się Krasnal z jeżami w cenzurowane bawił”

- dzieci słuchają w skupieniu, potrafią opowiedzieć treść z uwzględnieniem chronologii wydarzeń

- dzieci wiedzą, dlaczego niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy

2. Zabawa ruchowo-muzyczna w kole „A w ogrodzie jeżyk śpi”

- dzieci potrafią śpiewać oraz ruchem interpretować treść piosenki

3. Zabawy matematyczne „Jeżowa rodzinka”:

a/ „Znajdź swoją rodzinkę” – dzieci łączą się według słownej instrukcji

b/ „Jeżyki do domu” – dzieci układają sylwety jeży według określonych cech: kolor, wielkość

- przeliczają elementy powstałych zbiorów, określają relacje ilościowe: więcej-mniej, o ile mniej, o ile więcej

c/ „Idą jeże drogą”- dzieci potrafią odtworzyć ciąg wieloelementowy według wzoru

d/ „Gdzie jest jeżyk?” – dzieci prawidłowo używają pojęc: na, pod, za, obok, przed oraz pojęć kierunkowych na prawo, na lewo

4. Zabawy badawcze „ Jak powstaje cień?”

– dzieci tworzą cienie różnych przedmiotów, eksperymentują z jego długością i wielkością

 

II ETAP

1. Zabawa słowna- rymowanka „Jeżyk”

– dzieci potrafią rytmizować tekst głośno-cicho, wolno-szybko oraz poruszać się rytmicznie

2. Zabawy plastyczne „A w ogrodzie jeżyk śpi”

a/ lepienie jeżyków z masy solnej – dzieci potrafią formować ulepianki zgodnie z własnym projektem ( praca indywidualna)

b/ naklejania sylwet na karton, stemplowanie igieł, dorysowywanie liści ( praca zespołowa)

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin