metody nauczaniaa.doc

(22 KB) Pobierz

? METODY NAUCZANIA ?

- to sposób postepowania nauczyciela z uczniami, w celu osiagniecia zamierzonego celu.
Wg Okonia – systematycznie stosowany sposób pracy nauczyciela z uczniami, umozliwiajacy opanowanie wiedzy wraz z umiejetnoscia poslugiwania sie nia w praktyce, jak równiez rozwijanie zainteresowan umyslowych i zdolnosci.
Wg Zaczynskiego – celowo i systematycznie stosowany sposób kierowania praca uczniów w procesie dydaktycznym uzyty ze swiadomoscia mozliwosci jego zastosowania.
? Metody oparte na slowie:
1. Opowiadanie – polega na zaznajomieniu uczniów z jakimis rzeczami, zjawiskami w formie ich slownego opisu. Wykorzystywane jest w mlodszych klasach szkoly podstawowej, dlatego musi byc obrazowe.
2. Wyklad – sluzy przekazywaniu uczniom jakis informacji z zakresu róznych dziedzin naukowych. Stosowany jest najczesciej w szkolnictwie wyzszym. Wymaga od sluchaczy myslenia hipotetyczno-dedukcyjnego.
a. Wyklad konwencjonalny – tresc jest bezposrednio przekazywana przez nauczyciela w gotowej formie do zapamietania.
b. Wyklad problemowy jest ilustracja jakiegos problemu naukowego lub praktycznego
c. Wyklad konwersatoryjny – polega na przeplataniu fragmentów mówionych wykladu z wypowiedziami sluchaczy.
3. Pogadanka – jej istota polega na rozmowie kierowanej przez nauczyciela z uczniami. Nauczyciel zmierzajac do osiagniecia sobie znanego celu stawia pytania uczniom, na które oni udzielaja odpowiedzi. Jest to najstarsza metoda dydaktyczna, stosowana juz przez Sokratesa. Jest ona przede wszystkim wykorzystywana w nizszych klasach szkoly podstawowej.
4. Dyskusja – polega na wymianie pogladów na okreslony temat, mozna wykorzystac ja dopiero w najwyzszych klasach szkoly podstawowej oraz w szkole sredniej. Dyskusja, bowiem wymaga specjalnego przygotowania uczestników.
5. Praca z ksiazka – jeden z najwazniejszych sposobów zarówno poznawania jak i utrwalania nowych wiadomosci. Samodzielne korzystanie z ksiazek przez uczniów moze miec forme - uczenia sie z podrecznika, - sporzadzania notatek, - lektury uzupelniajacej.
?Metody ogladowe – oparte na obserwacji
Pokaz – demonstrowanie uczniom czegos, to metoda oparta na obserwacji. Pokaz bywa metoda towarzyszaca, która wystepuje z inna.
?Metody oparte na dzialalnosci praktycznej:
1. Metoda laboratoryjna – polega na tym, ze uczen samodzielnie przeprowadza eksperyment (np. na chemii). Moze wystepowac w dwóch odmianach:
a. tradycyjna – uczniowie samodzielnie wykonuja eksperyment pod okiem nauczyciela
b. problemowa – uczniowie samodzielnie wykonuja eksperyment, nie wiedzac, z jakim skutkiem
2. Metoda zajec praktycznych – stosowana na zajeciach praktycznych, ma miejsce wtedy, gdy uczniowie wykonuja czynnosci zwiazane z zawodem (szkoly zawodowe)
?Metody problemowe – inaczej gry dydaktyczne.
Gry dydaktyczne pierwszy uporzadkowal i przeniósl z zachodniej dydaktyki Kraszewski. Sa to metody z grupy aktywizujacej np. gry komputerowe.
Gry dydaktyczne to rodzaj metod nauczania – nalezacych do grupy metod problemowych, które organizuja tresci ksztalcenia w modele rzeczywistych zjawisk, sytuacji, w celu zblizenia procesu poznawczego ucznia do poznania bezposredniego, dzieki dostarczeniu okazji do manipulowania modelem.
Podzial gier dydaktycznych:
1. Burza mózgów – ta metoda przeznaczona jest do samodzielnego, szybkiego wymyslania przez uczniów zbioru hipotez przy wykorzystaniu myslenia intuicyjnego.
2. Metoda sytuacyjna – zwana metoda przypadków – polega na bardzo dokladnym rozpatrzeniu jakiegos przypadku, tak skonstruowanego, ze jest on typowy, czesto wykorzystujemy w szkolnictwie medycznym, wojskowym.
3. Metoda symulacyjna – inaczej inscenizacja – to udawanie kogos np. nauczyciela, robi sie wszystko tak jakby sie nim bylo. Uczen jest aktywny.



 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin