Konspekt zajęć zintegrowanych dla I etapu kształcenia
Blok tematyczny : LAS PEŁEN SKARBÓW
Tematy dzienne:
Poniedziałek – Rośliny leśne
Wtorek – Leśne skarby
Środa – Grzybobranie
czwartek – Wytwory z drewna
Piątek – Las domem zwierząt
Cele ogólne całego bloku:
ü kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
ü rozwijanie orientacji w otoczeniu
ü nauka chodzenia w parze
ü rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody
ü kształtowanie prawidłowego zachowania się w lesie
ü wykonywanie poleceń nauczyciela
ü rozwijanie słownika biernego – nazywanie, wskazywanie przedmiotów w otoczenia
ü nauka piosenki „Zbieramy grzyby”.
ü poprawa czucia głębokiego
ü uwrażliwianie dziecka na różne smaki, zapachy otoczenia
ü poprawa sprawności manualnej – segregowanie małych przedmiotów, faktur.
ü nauka nazw zwierząt leśnych, rozpoznawanie, naśladowanie odgłosów, sposobu poruszania się.
Metody pracy:
· asymilacji- rozmowa kierowana,
· waloryzacyjna- impresyjna, ekspresyjna,
· praktycznego działania
Formy pracy:
· zbiorowa,
· grupowa zróżnicowana
· indywidualna
Środki dydaktyczne:
Gatunki roślin i drzew (jagody, jarzębina, sosna), naturalne dary lasu (kora, gałęzie, grzyby świeże, suszone, marynowane), narzędzia -pila, gwoździe, młotek, płyta z odgłosami zwierząt.
Poniedziałek 08.09.2008
GODZINA
WYKONYWANE CZYNNOŚCI
CZĘŚĆ WSTĘPNA (codziennie bez zmian)
7.30 – 8.00
Przyjazdy dzieci, czynności higieniczne
8.00 – 8.30
Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane, przygotowanie do śniadania, nakrywanie do stołu
8.30 – 9.00
Śniadanie
9.00 – 10.00
Elementy Porannego Kręgu
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
10.00 – 12.00
12.00 – 13.00
13.00 – 14.00
Realizacja Tematu dnia
ROŚLINY LEŚNE
Przebieg zajęć:
1. Wycieczka dydaktyczna do lasu – obserwowanie, nazywanie roślin, zrywanie pojedynczych roślin i przyniesienie ich do klasy, dotykanie kory drzew
(wielozmysłowe poznawanie otoczenia).
2. Rozmowa o lesie, opowiadanie o obrazku.
Zasady zachowania się w lesie (co możemy robić, a czego nie).
3. Nazywanie gatunków drzew i krzewów, etykietowanie.
4. Zabawa ruchowa „ W lesie” – naśladowanie sposobu poruszania się drzew na wietrze, roślin.
5. Wspólne wykonywanie makiety „Las”.
Wypełnianie treści z podręczników / nauka liter i cyfr
Zajęcia rewalidacyjne grupowe – zajęcia manualne (wiązanie, sznurowanie)
CZĘŚĆ KOŃCOWA
14.00 – 14.30
14.30 – 15.30
Obiad
Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane wg indywidualnych programów edukacji. Odjazdy dzieci.
Blok tematyczny: LAS PEŁEN SKARBÓW
Wtorek 09.09.2008
LEŚNE SKARBY
1. Rozpoznawanie leśnych skarbów, nazywanie, etykietowanie.
2. Zabawy typu „Daj, weź”, „Gdzie jest?” – szukanie skarbów ukrytych w klasie w rytm muzyki.
3. Rozpoznawanie przedmiotów po dotyku.
4. Segregowanie do różnych pojemników, manipulowanie, porównywanie, przeliczanie.
5. Układanie figur ze znalezionych przedmiotów.
6. Praca techniczna - Przyklejanie ich do kartki.
7.Praca plastyczna – kolorowanie szyszki na kartce.
Grupowe zajęcia w -f.
Zajęcia rewalidacyjne grupowe – zajęcia muzyczno – ruchowe w parach i w grupie.
Środa 10.09.2008
GRZYBOBRANIE
1.Słuchanie i nauka piosenki: „Zbieramy grzyby”
Z wielkim koszem idzie jesień po lesie,
Co w tym koszu Pani Jesień nam niesie?
Ref. Kurki, rydze i maślaki,
Borowiki i kozaki,
Pozbieramy dziś.
2. Zabawy ruchowe przy muzyce: zbieranie grzybów w rytm muzyki.
3.Segregowanie grzybów według koloru, nazywanie gatunków grzybów.
4. Tworzenie zbiorów, przeliczanie.
5.Dotykanie, wąchanie grzybów „świeżych” i suszonych
6. Próbowanie grzybków marynowanych.
7. Łączenie kropek, kolorowanie grzybów z brystolu.
8. Wykonywanie koszyka z grzybkami – praca plastyczno – techniczna.
Zajęcia rewalidacyjne grupowe – zajęcia rehabilitacyjne - zabawy z piłką.
ewewas2