Ugotowani S01 E01.docx

(2063 KB) Pobierz

Ugotowani

Sezon 1 odcinek 1

Karolina:

Przystawka: Panierowane kalafiorki z pieczarkami

kalafior
pieczarki
jajko
bułka tarta
mąka
sól

Delikatnie solimy warzywa, panierujemy (panierka: mąka, bułka tarta, jajko) i na głębokim oleju smażymy, aż uzyskają złotą barwę. Podajemy na gorąco.

Danie główne: Krem z marchwi i imbiru

2 kg marchwi
3 pietruszki
3 łyżeczki startego imbiru
pół pomarańczy
kostka rosołowa
pół kostki masła
1 cebula

Z kostki rosołowej gotujemy bulion. Do bulionu wrzucamy pokrojone warzywa, dodajemy imbir, następnie pół pomarańczy ze skórką i gotujemy aż składniki zmiękną.

Po ugotowaniu całość miksujemy blenderem do momentu, w którym uzyskamy delikatną, słodką zupę-krem.

Można ją podać z odrobiną śmietany.

Gulasz węgierski z ziemniakami

1kg mięsa (najlepiej szynki wieprzowej)
4 cebule
6 łyżek mielonej papryki
4 łyżki stołowe oleju lub wędzona słonina
1 szklanka czerwonego wytrawnego wina
1 kg ziemniaków
50 dag pomidorów
30 dag pieczarek
sól, pieprz

Czas przygotowania: około 2 godzin

Rozpalamy ognisko i wieszamy nad nim kociołek.

Do kociołka wlewamy olej lub wytapiamy w nim słoninę. Gdy tłuszcz będzie już rozgrzany, wrzucamy pokrojoną w kostki lub krążki cebulę, solimy delikatnie, a następnie szklimy. Na bardzo gorący olej z cebulą wrzucamy pokrojone w drobną kostkę mięso. Smażymy je na dużym ogniu, cały czas mieszając, aby mięso szybko się ścięło i jednocześnie było soczyste. Następnie dodajemy paprykę. Jeśli jest to papryka sypka, uważamy, aby się nie przypaliła. Gasimy ją, wlewając szklankę czerwonego wytrawnego wina i mieszamy. Ważne, aby sos był „krótki” czyli przykrywał zawartość kociołka do połowy. Jeśli wina jest mniej, należy uzupełnić kociołek wodą. Po około 20 minutach dodajemy pozostałe przyprawy do smaku i czekamy, aż  wszystko się udusi. Wrzucamy do kociołka pomidory i pieczarki. Czekamy, aż lekko się podgotują.

Ziemniaki dodajemy pod koniec gotowania, gdy mięso jest już prawie gotowe, ale jeszcze lekko twarde.

Pamiętajmy, aby po dodaniu ziemniaków dolać wody tak, aby całkowicie zakryć ziemniaki.

Deser: Galaretka z lodami

Galaretka: żółta, czerwona, zielona
Lody: waniliowe, czekoladowe, karmelowe
Słodka posypka do lodów

Galaretkę w proszku (oddzielnie żółtą, czerwoną i zieloną) zalewamy gorącą wodą i odstawiamy w chłodne miejsce, żeby zastygła. Następnie kroimy ją w kostki i układamy w pucharkach. Dodajemy lody waniliowe, czekoladowe i karmelowe. Całość można posypać słodką posypką.

Piotr:

Przystawka: Chrupiące pakory i samosy smażone na ghi z miętową raitą

Pakory
0,5 kg kalafiora
3 marchewki
cukinia
2/3 szklanki białej mąki
1/3 szklanki mączki groszkowej
1 łyżeczka chili
1 łyżeczka kminku mielonego
1 łyżeczka soli
1 szklanka wody
1 łyżeczka kurkumy
1,5 łyżeczki kolendry
1,5 łyżeczki goździków zmielonych
cynamon
imbir
ghi do smażenia

Samosy
1 kalafior
3 średnie ziemniaki
1 szklanka zielonego groszku
100 g świeżego paniru
2 szklanki białej mąki
100 g masła
100 ml jogurtu
1 łyżeczka kminku indyjskiego
1 łyżeczki asafetydy
0,5 łyżeczki kolendry mielonej
0,5 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczki chili
szczypta pieprzu
2 łyżeczki soli
ghi do smażenia

Raita
Składniki:
1 szklanka jogurtu
1 szklanka wody
1 drobno posiekana cebula czerwona
1 łyżeczki sosu miętowego
1 łyżeczki soli
liście mięty do przybrania

Mieszamy z wodą wszystkie suche składniki. Powinno powstać płynne ciasto. Kalafior, cukinię, marchewkę dzielimy na małe części i gotujemy lekko na parze. Po ugotowaniu wyjmujemy, studzimy i osuszamy. Kawałki warzyw maczamy w cieście i wrzucamy do rozgrzanego ghi. Wyjmujemy i osuszamy, gdy będą ciemnobrązowe.

Mieszamy mąkę, sól i masło, następnie dodajemy jogurt. Wyrabiamy ciasto przez około 5 minut, aż będzie gładkie, miękkie i nie będzie się przyklejać do palców. Z ciasta robimy kulę, skrapiamy wodą i przykrywamy wilgotną ściereczką. Obieramy i kroimy w kostkę ziemniaki oraz kalafior, następnie gotujemy je na parze. Podgrzewamy 2 łyżki ghi, dodajemy nasiona kminku indyjskiego, po zarumienieniu dodajemy imbir, panir, zmielone przyprawy  (kolendrę, asafetydę, cynamon, chili) i smażymy przez około15 sekund. Dodajemy ziemniaki i smażymy przez 2 minuty. Dodajemy groszek i 2 łyżki wody. Przykrywamy i gotujemy przez około 5 minut, aż warzywa będą miękkie. Dodajemy sól, pieprz i odstawiamy do ostygnięcia. Z ciasta robimy wałek i tniemy go na 15 części. Z każdej robimy placek o średnicy 8 cm. Kroimy go na pół, zwilżamy brzegi i zlepiamy z jednej strony, a następnie wypełniamy farszem i całość zalepiamy. Smażymy na złoty kolor.

Jogurt przelewamy do miseczki i ubijamy widelcem stopniowo dodając wodę, cebulę, sos miętowy i sól. Przybieramy listkami mięty.

Danie główne Navratan korma & chicken korma z ryżem i placuszkami

Navratan Korma
4 łyżki oleju  słonecznikowego 
1/2 kubka pokrojonych orzechów nerkowca
1 kubek sera panir 
2 średnie cebule pokrojone i zmielone na pastę
2 łyżeczki wyciśniętego czosnku   
1 łyżeczka zmielonego i świeżego imbiru
3 pomidory
1 łyżeczka kolendry w proszku
1/2 łyżeczki  kminku
1/2 łyżeczki kurkumy 
1/2 łyżeczki czerwonego chili
1 łyżeczka garam masali
1 szklanka zblanszowanych ziemniaków
12-15 sztuk fasolki szparagowej, obranej i zblanszowanej 
2 średnie marchewki pokrojone w małą kostkę i zblanszowane  
1/2 szklanki zielonego groszku zblanszowanego
1 szklanka kalafiora zblanszowanego  
1 średnia drobno pokrojona zielona papryka bez gniazda nasiennego 
1 szklanka ananasa pokrojonego w kostkę
3 łyżki  śmietany kremówki 
sól do smaku

Chicken Korma
1 kg  piersi kurczaka 
1 czubata łyżka drobno startego świeżego imbiru 
3 ząbki czosnku
150 g gęstego naturalnego jogurtu
1 suszone czerwone chili 
2 cebule 
1 łyżka ghi
1 łyżka kolendry 
czarny pieprz mielony
1 łyżeczka kurkumy 
1 łyżeczka garam masala 
75 g mleczka kokosowego
sól do smaku 
2 czubate łyżki zmielonych migdałów
liście kolendry
sok z cytryny

Kroimy orzechy nerkowca na drobne kawałki. Rozgrzewamy na patelni łyżeczkę oleju słonecznikowego i wrzucamy orzechy, a następnie obsmażamy na złoto. Wyjmujemy na papierowy ręcznik i odstawiamy. Na tej samej patelni bez dodawania oleju obsmażamy panir. Wyjmujemy do miseczki i odstawiamy. Kroimy i miksujemy cebulę. Trzemy imbir, obieramy i wyciskamy czosnek. Parzymy pomidory i zdejmujemy z nich skórkę. Wyrzucamy także gniazda nasiennie, kroimy w kostkę i miksujemy. Wlewamy na patelnię 3 i pół łyżki oleju słonecznikowego i smażymy cebulę na złoty kolor. Dodajemy imbir i czosnek. Smażymy minutę. Dodajemy pomidory i smażymy kolejną minutę. Następnie dorzucamy przyprawy (kolendrę, kminek, kurkumę, chili, garam masalę) i smażymy aż zacznie się oddzielać olej. Dodajemy szklankę ciepłej wody, mieszamy i smażymy minutę. Obieramy marchewkę, ziemniaki, kalafiora i kroimy na drobne kawałki. Następnie gotujemy na parze. Oczyszczamy zieloną paprykę i kroimy na drobno. Mieszankę z patelni przenosimy do szerokiego rondla, dodajemy marchewkę, ziemniaki, kalafiora, groszek, fasolkę, ananasa, obsmażony wcześniej panir i orzechy nerkowca. Gotujemy warzywa, aż będą miękkie, ale nie mogą być zbyt miękkie. Dodajemy 3 łyżki śmietany i mieszamy. Doprawiamy niewielką ilością soli.

Kurczaka myjemy i kroimy na drobne kawałki. Mieszamy go z imbirem, czosnkiem
i jogurtem. Wkładamy marynatę na noc do lodówki. Cebulę drobno siekamy i dodajemy do pokruszonego chili. Mieszamy z niewielką ilością wody i miksujemy. Na patelni rozgrzewamy ghi. Dodajemy kolendrę, pieprz, kurkumę, garam masalę i smażymy razem na małym ogniu przez minutę. Dodajemy cebulę zmiksowaną z chili, zwiększamy ogień i smażymy przez 10 minut. Wrzucamy na patelnię kurczaka z marynatą. Dodajemy mleczko kokosowe i wodę w takiej ilości, żeby przykryła kurczaka. Dodajemy zmielone migdały i zmniejszamy ogień. Gotujemy ok. 30 - 40 minut, aż kurczak będzie miękki. Zdejmujemy z ognia, dodajemy soku z cytryny i soli do smaku. Dobrze mieszamy.

Ryż
2 szklanki ryżu płuczemy 3 razy zimną wodą i wsypujemy do rondla z litrem wody, następnie gotujemy. Dodajemy kurkumę, ilość według uznania. Zmniejszamy ogień, przykrywamy i gotujemy 10 -12 minut. Zdejmujemy z ognia i zostawiamy pod przykryciem na 5 minut, aż ryż wchłonie całą wodą.

Placuszki paratha
Wyjmujemy placuszki paratha z opakowania, usuwamy plastik z jednej strony i kładziemy na rozgrzaną, suchą patelnię. Usuwamy plastik z wierzchu. Smażymy ok. 1 – 1,5 minuty. Lekko dociskamy parathę, po czym przewracamy na drugą stronę. Smażymy na złocisty brąz. Zdejmujemy placuszek z patelni i lekko formujemy uciskając go na brzegach. Paratha powinna być lekka.

Deser: Mango Split


4 łyżki wiórków kokosowych
2 łyżki masła
100 g cukru trzcinowego
2 łyżki soku z limonki
2 łyżki ciemnego rumu
4 kawałki kandyzowanego imbiru
1 mango świeże
4 kulki lodów waniliowych
4 kulki sorbetu mangowego
4 rurki waflowe do przybrania

Prażymy wiórki na suchej patelni na ciemnozłoto, przekładamy do miseczki, żeby ostygły. Roztapiamy w rondelku masło, dodajemy cukier, sok z limonki i rum. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy mieszając 2 minuty. Gasimy palnik, ale zostawiamy rondel na kuchence. Imbir kandyzowany drobno siekamy. Mango obieramy i kroimy w kostkę. Nakładamy lody i sorbet do pucharków. Dodajemy do każdej porcji mango, imbir i posypujemy prażonymi wiórkami kokosowymi. Polewamy owoce ciepłym sosem i spirytusem, następnie podpalamy.

Maciek:

Przystawka: Sushi maki

300 - 500 g ryżu do sushi
2 - 4 łyżki octu ryżowego
2 - 3 łyżki stołowe cukru
prasowane wodorosty (Nori)
majonez
wasabi
sałata
2 ogórki
avocado
2 filety z ryby (surowy i pieczony)

Ryż kilkakrotnie płuczemy, aż woda będzie przejrzysta, następnie gotujemy. Przygotowujemy pół szklanki roztworu z wody, octu ryżowego i cukru. Ugotowany ryż skrapiamy przygotowanym roztworem. Na macie bambusowej układamy wodorosty. Na nich układamy cienką warstwę ryżu, przylepiając go palcami do podłoża. Na ryż kładziemy sałatę, ogórka, avocado, surową bądź pieczoną rybę lub paluszki krabowe. Na koniec smarujemy wasabi i majonezem. Za pomocą bambusowej maty całość zawijamy w rolkę. W zależności od upodobania rolki można zawijać ryżem do wewnątrz lub na zewnątrz. Zwiniętą rolkę kroimy na kawałki w poprzek bardzo ostrym nożem. Podajemy razem z imbirem, wasabi, sosem sojowy oraz sosem sojowym słodkim.

Ryż kilkakrotnie płuczemy, aż woda będzie przejrzysta, następnie gotujemy. Przygotowujemy pół szklanki roztworu z wody, octu ryżowego i cukru. Ugotowany ryż skrapiamy przygotowanym roztworem. Na macie bambusowej układamy wodorosty. Na nich układamy cienką warstwę ryżu, przylepiając go palcami do podłoża. Na ryż kładziemy sałatę, ogórka, avocado, surową bądź pieczoną rybę lub paluszki krabowe. Na koniec smarujemy wasabi i majonezem. Za pomocą bambusowej maty całość zawijamy w rolkę. W zależności od upodobania rolki można zawijać ryżem do wewnątrz lub na zewnątrz. Zwiniętą rolkę kroimy na kawałki w poprzek bardzo ostrym nożem. Podajemy razem z imbirem, wasabi, sosem sojowy oraz sosem sojowym słodkim.

Ryż kilkakrotnie płuczemy, aż woda będzie przejrzysta, następnie gotujemy. Przygotowujemy pół szklanki roztworu z wody, octu ryżowego i cukru. Ugotowany ryż skrapiamy przygotowanym roztworem. Na macie bambusowej układamy wodorosty.

Przystawka: Zupa tajska Tom Yum Kung

2-3 kostki bulionowe
1-2 łyżki stołowe bazy do zupy tajskiej
1 cytryna
1 szt. trawy cytrynowej
1 opakowanie grzybów japońskich
1-2 szt. ostrej papryki
kilka plasterków imbiru
100 g prażonych migdałów
bazylia tajska
12 szt. królewskich krewetek
cebula dymka
1 puszka mleka kokosowego
1 filet surowego tuńczyka
kolendra

Gotujemy bulion, dodajemy bazę do zupy tajskiej i sok z cytryny. Wrzucamy trawę cytrynową, grzyby japońskie, ostrą paprykę, imbir, prażone migdały i bazylię tajską. Na koniec wrzucamy krewetki i pokrojoną dymkę. Doprawiamy do smaku. Przed podaniem dodajemy mleko kokosowe. Osobno podajemy surowego tuńczyka i kolendrę. Oba składniki wrzuca się do zupy przed samym zjedzeniem.

Kotlet schabowy po japońsku

4 kotlety schabowe
1 cebula/dymka
5 ząbków czosnku
kilka plasterków imbiru
1-2 łyżki stołowe sosu sojowego
oliwa z oliwek
jajka do panierki
bułka tarta
2 opakowania nudli

Kotlety rozbijamy, panierujemy w bułce tartej i jajku, następnie smażymy na patelni i odstawiamy. Osobno podsmażamy cebulę/dymkę, czosnek, imbir i sos sojowy na oliwie z oliwek. Wcześniej przygotowane kotlety schabowe kroimy w wąskie paski i dodajemy do smażenia.

Deser: Lody smażone

2 szklanki mąki
3 jajka
1 szklanka mleka
4 duże kulki lodów bakaliowych
1 chuda śmietana
cukier waniliowy
maliny
2 mandarynki
owoce liczi (1 puszka)
liście mięty
sos czekoladowy

Z mąki, jajek oraz mleka wyrabiamy ciasto naleśnikowe. Na rozgrzanej patelni smażymy 4 cienkie naleśniki. Zamrażamy kulki lodów bakaliowych. Z naleśników tworzymy sakiewki, w które  wkładamy kulki lodów. Sakiewki obwiązujemy sznurkiem papierowym i wkładamy do frytkownicy. Smażymy na głębokim oleju maksymalnie 1-2 minuty.

Patrycja:

 

Przystawka: Chłodnik litewski z rakam

Zapomnieli podać przepis ;)

Danie główne: Gicz cielęca z grzybowym kaszotto

Gicz cielęca z grzybowym kaszotto
2 gicze cielęce
2 marchewki
cebula
2 kostki bulionu
2 ząbki czosnku
mąka
1/4 kostki masła
oliwa z oliwek
150 ml wina wytrawnego białego
natka pietruszki
skórka z połowy cytryny

Kaszotto grzybowe
gruby pęczak
bulion warzywny (2 kostki)
białe wino
natka pietruszki
czosnek
3/4 kostki masła fińskiego
oliwa z oliwek
grzyby: prawdziwki, podgrzybki, kurki
sól
pieprz

Przygotowanie giczy cielęcej:
Oddzielamy mięso od kości, kroimy na duże kawałki, obtaczamy w mące i razem z kością wrzucamy na patelnię z rozgrzaną oliwą z oliwek i z dodatkiem masła fińskiego. Następnie dolewamy 150 ml białego wytrawnego wina i po odparowaniu dodajemy stopniowo bulion warzywny (najlepiej z dwóch kostek). Dusimy na małym ogniu przez 2 godziny bez przykrycia. Po godzinie dodajemy 2 pokrojone marchwie i cebulę. Na koniec dodajemy startą skórkę z połówki cytryny, 2 posiekane ząbki czosnku i natkę pietruszki. Pozostawiamy całość na ogniu jeszcze przez 15 minut.

Przygotowanie grzybowego kaszotto:
Myjemy pęczak, odsączamy i prażymy na oliwie z masłem około 20 minut, cały czas mieszając. Dolewamy 150 ml białego wytrawnego wina i po odparowaniu stopniowo dolewamy pół litra bulionu warzywnego. Grzyby podsmażamy z cebulą. Na koniec wszystko mieszamy.

Deser: Piernik z polewą

3 szklanki mąki
1 szklanka miodu
1 szklanka cukru
1 szklanka śmietany 22%
1 jajko
1 łyżeczka sody oczyszczonej
cynamon
imbir
goździki
bakalie wg uznania: skórka pomarańczowa, rodzynki, orzechy laskowe i włoskie

Polewa
2 szklanki mleka
1 szklanka cukru
1 laska wanilii
30 g kakao
1 łyżka masła

Ucieramy miód z cukrem przez 10 min. Dokładnie mieszamy jajko, cynamon, goździki, sodę oczyszczoną, śmietanę, mąkę, pokrojone orzechy włoskie, laskowe i skórki pomarańczowe.
Piekarnik rozgrzewamy do 200° C. Otrzymane ciasto wlewamy do formy i wstawiamy do piekarnika na 1 godzinę i 20 minut.

Polewa
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i podgrzewamy. Na koniec otrzymaną polewą polewamy gotowe ciasto.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin