11 zabaw plastycznych na jesienne wieczory.odt

(23 KB) Pobierz

11 zabaw plastycznych na długie jesienne wieczory

Zabawa z liśćmi

Na pewno w czasie jesiennych spacerówh nazbieraliście dużo liści - żeby je zasuszyć najlepiej włożyć je między kartki ksiażki (np. telefonicznej  lub poprzekładać gazetami). A co mozna potem zrobić z takimi liśćmi?

 1. Po prostu nakleić na duży (A3) arkusz papieru - niech to będzie "taniec liści z wiatrem"

 2. Liście nakleić na kartkę, a następnie papier wokół nich pomalować korzystając tylko z 2 kolorów - żółtego i czerownego. Kolory mieszać tak, żeby uzyskać jak najwięcej odcieni.

 3. Liście nakleić na kartkę, z plasteliny (żółtej, pomarańczowej, czerwonej) robić niewielkie kuleczki i naklejać na liściach i wokół nich, niech to będzie "kolorowy deszcz".

 4. Ułożyć kompozycję z liści, nakryć dość cienką kartką (papier do drukarki) i trzymanym  niemal poziomo miękkim ołówkiem zamalujcie całą kartkę. Taka technika "przebitki" pokaże żyłkowanie liści.

 5. Przyklejcie na kartkach po jednym liściu różnych gatunków. W encyklopedii (lub innych ksiażkach) poczukajcie z jakich drzew one pochodzą. Obok liścia narysujcie pokrój drzewa, podpiszcie.

Kolorowe papiery Zgromadźcie dużo różnych odcieni niebieskiego: może to być papier kolorowy, papier do pakowania, odpowiednie fragmenty zdjęć, reklam wyciętych z gazet. Z tego papieru powycinajcie kropelki (łezki) różnej wielkości.

 6. Naklejcie te kropelki na arkuszu białego papieru. Mogą być one naklejone chaotycznie, ale warto też pokusić się o ułożenie ich symetrycznie lub rytmicznie. Może zilustrujecie jakąś melodię?

 7. Kropleki naklejcie na szybie (klejem biurowym). Gdy kropelkowa dekoracja okna się znudzi, można ją zmienić:

 8. Wytnijcie z gazet, papieru do pakowania kwiaty. Naklejcie je u dołu szyby - nawet w deszczowy i ponury dzień będziecie mieli w domu kwitnący ogród.

 9. A może akwarium? Narysujcie i wytnijcie dużo kolorowych rybek, ale także rozgwiazdy, koniki morskie, kraby, muszle i poprzyklejajcie je na szybie.

 Kasze

10. Nasypcie do niewielkich pojemników (miseczek) różne rodzaje kasz.  Posmarujcie mocnym klejem (np. takim do styropianu - można kupić w sklepach z farbami niewielkie pojemniki) kartkę papieru i posypujcie kaszami. Rysunek trzeba przygotować wcześniej, a klej rozprowadzać stopniowo.

"Abecadło o chlebie"

11.Jak to z chlebem było - krok po kroku szukajcie informacji na ten temat. Każdy etap powstawania chleba zilustujcie własnoręcznie wykonanym rysunkiem lub fotografią (wyciętą z gazety, wydrukiem). Może zrobicie książeczkę, a może wystawkę? W pracy na pewno pomoże wam wiersz: "Abecadło o chlebie" Władysław Bełza

ABC

Chleba chcę,

Lecz i wiedzieć mi się godzie,

Z czego też to chleb się rodzi?

DEF

Naprzód siew:

Rolnik orze ziemię czarną

I pod skibę rzuca ziarno

HKJ

Ziarno w lot

Zakiełkuje w ziemi łonie,

I kłos buja na zagonie.

Ł i L

Gdy już cel

Osiągnięty gospodarza,

Zboże wiozą do młynarza.

MNO

Każde źdźbło,

za obrotem kół, kamienia,

W białą mąkę się zamienia.

PQS

To już kres!

Z młyna piekarz mąkę bierze

I na zacier rzuca w dzieże.

RTU

I co tchu

W piec ogromny wkłada ciasto,

By chleb miały wieś i miasto.

WXZ

I chleb wnet!

Patrzcie, ile rąk potrzeba,

Aby mieć kawałek chleba.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin