=Scenariusz - Bal karnawalowy 2.doc

(23 KB) Pobierz
SCENARIUSZ

SCENARIUSZ

BAL KARNAWAŁOWY

w grupie 5-laków

 

Cel główny:

– przybliżenie dzieciom tradycji i zwyczajów związanych z karnawałem.

Cele szczegółowe:

– poznanie roli Króla Białego Karnawału i Królowej Dobrej Zabawy,

– wyjaśnienie słów: karnawał, kotylion,

– radość ze wspólnej zabawy i współzawodnictwa dzieci.

 

Przebieg uroczystości:

1 Uroczyste powitanie uczestników przez Króla Białego Karnawału i Królową Dobrej Zabawy. Wspólne odśpiewanie pląsu:

A nasze święto nie może się skończyć

nie może się skończyć i nie skończy się. /3x

2. Zapoznanie dzieci z przebiegiem zabawy karnawałowej, zachęcenie do udziału zabawie
i  konkursach. Omówienie jak wyglądał kiedyś bal, jak się do niego przygotowywano,  do czego służyły karneciki, kotyliony, jakie towarzyszyły na balach  tańce.

3. Uroczyste wręczenie każdemu dziecku kotylionu, podczas trwania zabawy dzieci będą miały czas na znalezienie takiego samego kotylionu

4. Wspólna zabawa, pląsy, korowody.

Przeprowadzenie zadań dla przyszłych rycerzy i dam dworu Balu Karnawałowego:

próba odwagi, dzielności i elegancji – przechodzenie po torze przeszkód, skoki, ukłony

próba smaku – rozpoznawanie składu produktu w mieszance,

próba węchu – rozpoznawanie zapachu: wody kolońskiej, octu, pasty do podłogi,

próba humoru – kto powie lub pokaże dowcip,

– próba wiedzy – rozwiązywanie zagadek:

·        Czym ozdabiamy salę na bal karnawałowy: łyżeczkami, balonami, bibułkami

·        Gdzie odbył się bal, na którym był Kopciuszek: w przedszkolu, w pałacu, na leśnej polanie

·        Z kim Kopciuszek tańczył na balu: z Mikołajem, z królewiczem, ze smokiem wawelskim

·        W której bajce dziewczynka idzie na bal: Jaś i Małgosia, Calineczka, Kopciuszek

próba głosu – kto najładniej zaśpiewa

5. Zabawa kotylionowa połączona z wyborem Mistrza Tańca (konkurs tańca)

6. Uroczyste przyjęcie (wszystkich)prze Króla i Królową w poczet dam dworu i rycerzy, nadanie odpowiednich tytułów i dyplomu (załącznik)

7. Uroczyste „wpisanie się” gęsim piórem do specjalnie przygotowanej księgi, opieczętowanie i przekazanie jej Królowej  Balu – Dyrektorce Przedszkola .

8. Wspólne odśpiewanie pląsu:

La nosta festa non deere finire

non dene finire et not finire

(A nasze święto nie może się skończyć

nie może się skończyć i nie skończy się)

 

Na zakończenie balu możemy przeprowadzić  konkurs plastyczny polegający na ozdabianiu przez dzieci dowolną techniką balowych okularów.  Wystawka prac.

 

Opracowanie

Jolanta Wiśniewska

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin