Zima.doc

(86 KB) Pobierz
Zima - ćwiczenia w zakresie doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej

Zima - ćwiczenia w zakresie doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej



 

 

 

 

 

Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej dla dziecka upośledzonego umysłowo w stopniu lekkim można wykorzystać na zajęciach indywidualnych oraz jego elementy w klasie integracyjnej.

Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej dla dziecka upośledzonego umysłowo w stopniu lekkim, klasa I

Czas trwania zajęć: 45min.

Temat: Zima – ćwiczenia w zakresie doskonalenia koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz podnoszenie sprawności manualnej.

  1. Cele operacyjne

o        układa obrazek z gotowych elementów

o        nadaje tytuł wykonanemu obrazkowi

o        wyodrębnia potrzebne mu litery spośród innych liter

o        nazywa pory roku

o        przelicza i porównuje zbiory

o        nazywa figury geometryczne

o        wycina elementy

o        układa podpis pod obrazkiem, głoskuje i sylabizuje

o        rzuca do celu

o        segreguje obrazki

o        potrafi skupić uwagę na wykonywanej pracy

Cele rewalidacyjne

o        doskonalenie percepcji wzrokowej

o        rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej

o        wydłużanie czasu koncentracji uwagi

o        utrwalenie prawidłowej wymowy głosek

L.p.

Rodzaj zajęć

Cel ćwiczenia

Przebieg

Pomoce

Uwagi

I

Część wstępna

·         Nawiązanie kontaktu z dzieckiem, stworzenie miłej atmosfery

·         Utrwalenie wiadomości z poprzednich zajęć

·         Swobodna rozmowa z dzieckiem

·         Rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela na temat zmian zachodzących zimą w przyrodzie

Kalendarz z porami roku

 

II

Część zasadnicza

·         Usprawnienie spostrzegania wzrokowego i orientacji przestrzennej

·         Ćwiczenie sprawności manualnej i kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowej

·         Ćwiczenia sprawności manualnej, usprawnienie spostrzegania wzrokowego

·         Dziecko układa obrazek z części, opisuje go i nadaje mu tytuł

·         Dziecko segreguje obrazki przedstawiające: bałwanki, kolorowe liście, wiosenne kwiaty (krokusy), plażę. Nazywa pory roku, przelicza i porównuje utworzone zbiory

·         Dziecko obrysowuje przy pomocy szablonu 3 koła, trójkąt, 2 prostokąty. Układa z nich bałwanka, dorysowuje brakujące elementy. Nazywa figury geometryczne

Gotowe elementy obrazka o tematyce zimowej Obrazki przedstawiające: bałwanka, krokusy, kolorowe liście, plażę blok, szablony, kredki

 

III

Relaksacja

·         Ćwiczenie sprawności manualnej

·         Usprawnienie koordynacji wzrokowo – ruchowej i analizy słuchowej

·         Dziecko gniecie kule z gazety i rzuca nimi do celu (kosza). Słucha piosenki o zimie.

·         Dziecko układa podpis pod obrazkiem, wyszukując potrzebne litery spośród innych liter. Głoskuje wyraz „bałwan”, dzieli go na sylaby

kartki gazety, magnetofon, kaseta kartoniki z różnymi literami

 

IV

Część podsumowująca

·         Wynagrodzenie motywacji dziecka

·         Wyrobienie motywacji do dalszych ćwiczeń

·         Dziecko otrzymuje pochwałę słowną i ulubiony znaczek – kwiatuszek

znaczek

 

opracowała: Gabriela Rubin


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.

 

www.szkolnictwo.pl
tel. (094) 346-51-61
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




 

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin