scenariusz.rtf

(113 KB) Pobierz

 

             

              Ilona Kolonko

              Publiczna Szkoła Podstawowa

              w Rozwadzy

 

 

 

Scenariusz lekcji religii w kl. II

 

 

 

 

              Temat: Jan Paweł II – papież

 

Cel ogólny lekcji: Poznanie sylwetki Jana Pawła II.

 

Cele operacyjne: uczeń:

-          wie kim był Jan Paweł II;

-          potrafi współpracować w grupie;

-          aktywnie uczestniczy w śpiewie i gestykulacji piosenki;

-          samodzielnie rozwiązuje test;

-          wyraża postawę chętnego modlenia się za Jana Pawła II.

 

Metody: podające: rozmowa ukierunkowana;

              problemowe: aktywizująca;

              eksponujące: pokaz połączony z przeżyciem;

               praktyczne: działania praktyczne.

 

Formy: grupowa, zbiorowa, indywidualna zróżnicowana.

 

           Środki dydaktyczne: rozsypanka matematyczno – wyrazowa, napisy: „JAN”, „PAWEŁ”, „II”, „=”,

                                 „PAPIEŻ”; zdjęcia przedstawiające różnych ludzi; zdjęcia przedstawiające Jana 

                                  Pawła II; karteczki dla każdego ucznia z pytaniami do ewaluacji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOK ZAJĘĆ

 

 

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

 

CZYNNOŚCI UCZNIA

 

OBSZAR EDUKACJI

 

 

1. Powitanie.

 

 

 

2. Powtórzenie wiadomości.

 

 

3. Wprowadzenie w temat lekcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Wypowiedzi na temat Jana Pawła II.

 

 

 

5. Analiza zdjęć różnych ludzi wśród, których jest zdjęcie Jana Pawła II.

 

 

 

6. Śpiew piosenki z pokazywaniem gestów.

 

 

7. Rozmowa na temat sylwetki Jana Pawła II

 

 

 

 

8. Ewaluacja – praca samodzielna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Praca z zeszytem ucznia.

 

 

10. Modlitwa.

 

 

 

 

 

 

1. Wita uczniów, modli się z nimi modlitwą „Wierzę w Boga ” oraz sprawdza obecność.

 

2. Zadaje pytania dotyczące ostatniej lekcji:

 

 

3. Dzieli klasę na grupy cztero-pięcioosobowe. Poleca wykonać zadanie z rozsypanki matematyczno - wyrazowej, którego hasłem jest „JAN PAWEŁ II”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Zawiesza na tablicy napis „JAN PAWEŁ II” i zadaje uczniom pytanie: Kim jest Jan Paweł II ?

 

 

5. Nauczyciel rozdaje każdej grupie zestaw zdjęć. Poleca znaleźć spośród nich zdjęcie, na którym jest papież oraz odpowiedzieć na pytanie: Po czym poznaliśmy Jana Pawła II?

 

 

6. Śpiewa i gestykuluje razem z uczniami piosenkę „Święty uśmiechnięty”.

 

 

7. Zawiesza na tablicy zdjęcia Jana Pawła II, opowiada o jego życiu i odpowiada na pytania dzieci. Zadaje uczniom pytanie : „ W czym mogę naśladować papieża?”

 

 

8. Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z zadaniem i poleca wykonać go.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Zapisuje na tablicy temat lekcji: Jan Paweł II – papież. Poleca wkleić kartki z zadaniem.

 

10. Modli się razem z uczniami modlitwą „Ojcze nasz ” w intencji Jana Pawła II, jednocześnie zachęca uczniów do naśladowania  papieża.

 

 

1. Modlą się razem z nauczycielem modlitwą „Wierzę w Boga”.

 

 

2. Wybrani uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

 

3. Układają rozsypankę w porządku rosnącym i odczytują hasło:

      1 · 1 = …   Þ J

      2 · 1 = …   Þ A

      9 : 3 = …   Þ N

      12 : 3 = … Þ P

      25 : 5 = … Þ A

      12 : 2 = … Þ W

      14 : 2 = … Þ E

      4 · 2 = …   Þ Ł

      3 · 3 = …   Þ II

 

* uczniowie słabsi otrzymują łatwiejsze zadanie

 

4. Chętni uczniowie  odpowiadają na pytanie nauczyciela. Wybrany uczeń zawiesza na tablicy wyraz „PAPIEŻ”.

 

5. Uczniowie w swoich grupach analizują zdjęcia i wybierają to, na którym ich zdaniem jest Jan Paweł II. Następnie prezentują to zdjęcie i odpowiadają na pytanie nauczyciela.

 

6 Śpiewają i gestykulują piosenkę.

 

 

 

 

7. Słuchają i w zależności od potrzeby zadają pytania i odpowiadają na pytanie.

 

 

 

 

8. Uczniowie rozwiązują zadanie i odczytują odpowiedzi.

 

 

 

 

Treść zadania:

Skreśl złą odpowiedź.

      1. Jan Paweł II był piekarzem. (TAK/NIE)

      2. Jan Paweł II był następcą       św. Jana. (TAK/NIE)

      3. Jan Paweł II mieszkał w Watykanie. (TAK/NIE)

      4. Jan Paweł II był Polakiem (TAK/NIE)

      5. Jan Paweł II pomagał ludziom (TAK/NIE)

 

* uczniowie słabsi otrzymują łatwiejsze zadanie

 

9. Przepisują temat lekcji, wklejają zadanie do zeszytu.

 

 

10. Modlą się razem z nauczycielem.

 

 

religijno – społeczna

 

 

 

religijno - polonistyczna

 

 

religijno – techniczno – polonistyczno – matematyczna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

religijno – polonistyczna

 

 

 

religijno – techniczno – polonistyczna

 

 

 

 

 

religijno – muzyczno – ruchowa

 

 

 

religijno – polonistyczna

 

 

 

 

 

religijno – polonistyczna

religijno – polonistyczna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

religijno – polonistyczno – techniczna

 

religijna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie nr 1

Rozsypanka matematyczno - wyrazowa, której hasłem jest „JAN PAWEŁ II”.

 

A.    Dla uczniów z podstawowym stopniem wymagań.

 

 

1 · 1 = …   Þ J

 

 

1 · 1 = …   Þ J

 

 

2 · 1 = …   Þ A

 

 

2 · 1 = …   Þ A

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin