VI.2009r.- SCENARIUSZ ZAJĘCIA - Akademia malucha
CEL OGÓLNY: Rozwijanie umiejętności uczestniczenia w różnych zabawach . Integrowanie grupy. Dostarczenie dzieciom pomysłów na nie nudzenie się w czasie deszczowej pogody
CELE OPERACYJNE: dziecko:
- wymienia części garderoby potrzebnej na deszczowa pogodę
- opowiada obrazek
- porusza się w przestrzeni przy muzyce, naśladuje ruchy
- współpracuje z grupą przy ozdabianiu parasoli różnym materiałem na dużym arkuszu papieru
- wystukuje rytm melodii
METODY: - czynne: zadań stawianych do wykonania, kierowania własną aktywnością dzieci
- słowne: wiersz, rozmowa, objaśnienia i instrukcje
- metody pedagogiki zabawy
- metoda zadań inspirujących
FORMY ORGANIZACYJNE: praca z całą grupą, praca w małych zespołach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: obrazki z misiem Puchatkiem , magnetofon, kaseta z nagraniem ( CD „Sześciolatek –Bawię się i uczę” – Nr 43,44), , nagranie muzyki „ Drwale”, „ Na jarmarku”, wiersz J.Kulmowej T. „Kiedy pada”, chusta animacyjna, kredki, farby plakatowe, klej, pędzle, kolorowe kawałki papieru kolorowego, duże arkusze papieru z narysowanymi parasolami,
PRZEBIEG:
1.Powitanie „ Wszyscy są witam was”
2. Wprowadzenie do zajęcia- oglądanie ilustracji Kubusia Puchatka z przyjaciółmi w czasie deszczowej pogody- opowiadanie ilustracji
3.Wysłuchanie wiersza J.Kulmowej T. „Kiedy pada” (recytacja przy podkładzie muzycznym padającego deszczu ( CD „Sześciolatek –Bawię się i uczę” – Nr 44 )
A kiedy tak pada i pada, ogromnie jestem rada i kalosze wkładam bardzo duże, żeby włazić w największe kałuże żeby mąć, miesić błoto rozpryśnięte i być kaczką albo okrętem., A niech spadnie ulewa, niech roztańczą się drzewa, to pofrunę nad lasem, nad polem, pod czerwonym, ulubionym parasolem.
4. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza
1. O czym jest ten wiersz ? ( o deszczu, parasolu,…)
2. Co nas ochroni przed deszczem? ( płaszcz, parasol, kalosze, kurtka z kapturem…)
5. Zabawa naśladowcza „Deszczyk” - Dzieci stoją w kole , naśladują gesty n-lki
1. pada deszcz ( ruch rąk i palców z góry na dół, oburącz )
2. wieje wiatr ( jednoczesny ruch ramion i rąk na prawo i lewo )
3. błyskawica ( klaśnięcie w dłonie )
4. grzmot ( tupnięcie nogą )
5. tęcza ( jednoczesne rozłożenie rąk i ramion od środka na boki )
6. Zabawa ruchowa przy piosence „Deszczowa muzyka” ( CD „Sześciolatek –Bawię się i uczę” – Nr 43)
Kap, kap , deszczyk pada – poruszanie palcami obu rąk
puk, w parapet stuka- pukanie paluszkami w podłogę
szur cicho z wiatrem gada- ocieranie dłoni o dłoń
plum w kałuży znika – skok do przodu
możesz wierzyć albo nie - podanie sobie rąk , marsz w kole
do za...
justynak5