Scenariusz lekcji języka polskiego kl IV.doc

(476 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji języka polskiego

Scenariusz lekcji języka polskiego

w klasie czwartej.

 

Temat: Wprowadzenie pojęcia legenda na podstawie

tekstu „ Wars i Sawa”

 

 

Cel główny:              uczeń zapoznaje się z istotą legendy

 

Cele operacyjny:

·        uczeń potrafi czytać tekst ze zrozumieniem;

·        zna nazwę miasta /stolicę Polski/ i potrafi odszukać ją na mapie;

·        określa miejsca, czas akcji, bohaterów w utworze prozatorskim;

·        wyodrębnia elementy realistyczne i fantastyczne w utworze;

·        rozróżnia zdanie od równoważnika;

·        układa plan wydarzeń zgodnie z chronologią.

 

Metody pracy:

·        metody eksponujące /mapa Polski; reprodukcje obrazów B. Canaletta/

·        metody aktywne, praca z tekstem literackim.

 

Formy pracy:

·        indywidualna -  jednolita,

·        grupowa – zróżnicowana

 

Środki dydaktyczne:

·        mapa Polski; tekst legendy pt. „Wars i Sawa” – podręcznik „Słowa na start” s. 147, pisemne zadania dla każdego ucznia z podziałem na grupy, kolorowy schemat /słoneczko/ do wyrazu legenda, książki – „Legendy polskie” i „Legendy Ostrzeszowskie”

 

Czas trwania zajęć:              45 minut.

 

 

 

 

PRZEBIEG LEKCJI

 

 

I.   Rozmowa wstępna dotycząca stolicy Polski – podanie nazwy, wskazanie na mapie.

II.  Zapowiedź tematu : Skąd pochodzi nazwa Warszawa ?

III. Głośne czytanie przez wybranych uczniów tekstu „Wars i Sawa. Zapisanie na tablicy w  formie równoważników planu wydarzeń :

1.     Życie Warsa – rybaka

2.     Pojawienie się dziewczyny – syrenki

3.     Pokochanie syrenki

4.     Wyznanie miłości przez Warsa

5.     Pocałunek rybaka

6.     Syrenka – kobietą

7.     Huczne wesele

8.     Warszaw – miastem..

    IV.  Odczytanie planu. Określenie rodzaju zapisanych wypowiedzi

        i ich istoty /równoważnik zdania/

V. Przydział uczniom zadań /z podziałem na grupy/ .Objaśnienie zadań przez nauczyciela.

Zadania dla grup:

1.     Zapisany plan wydarzeń przekształć w formie zdań. Podkreśl w każdym zdaniu czasownik

2.     Wypisz elementy świata przedstawionego:

·        bohaterowie:

·        miejsce wydarzeń:

·        czas wydarzeń:

Utwórz przymiotniki określające cechy syrenki:

3.     Na podstawie tekstu i rysunku opisz wygląd syrenki.

4.     Utwórz wyrazy bliskoznaczne do wyrazów :

·        rzeka,

·        miasto,

·        łódź,

·        dziewczyna

Zbuduj trzy zdania z wybranymi wyrazami.

5. Na podstawie tekstu opisz wygląd i życie Warsa.

      VI.  Praca uczniów w grupach.

VII. Odczytanie podsumowanych zadań przez liderów grup.

   VIII. Śpiewanie piosenki „Płynie Wisła”

      IX. Pytania nauczyciela dotyczące analizy świata przedstawionego w

           utworze – utworzenie schematu „legenda” /na tablicy/

 

X.     Odczytanie przez uczniów definicji legendy / podręcznik s. 147/

XI.    Zapis do zeszytu tematu lekcji i schematu pojęcia legenda.

Temat: Poznajemy legendę powstanie Warszawy.

XII.   Prezentacja i omówienie reprodukcji B. Canaletta .

Odczytanie z podręcznika /s. 147/ informacji „Warto wiedzieć – Warszawa”

XIII.  Podsumowanie zajęć, aktywności uczniów.

Pokaz i omówienie książek „Legendy polskie” oraz „Legendy ostrzeszowskie”

XIV. Zapis i omówienie zadania domowego:

1.           Czytanie legendy pt. „Wars i Sawa”

2.           Odmiana przez przypadki związku wyrazowego „piękna Warszawa”

 

 

 

 

 

             

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin