Konspekt lekcji historii w klasie 1 B Temat Życie i wierzenia Izraelitów Marek Biesiada 05. 10. 2006.doc.doc

(52 KB) Pobierz
Marek Biesiada

1

 

Marek Biesiada              5. 10. 2006

             

Konspekt lekcji historii

w klasie I B

 

Temat: Życie i wierzenia Izraelitów

 

1.      Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

·         rozumie i prawidłowo stosuje pojęcia: Biblia, Stary Testament, dekalog, Tora, monoteizm, judaizm, prorok, mesjasz,

·         zna działalność w omawianym zakresie Mojżesza,

·         rozumie znaczenie religii w życiu Żydów

·         lokalizuje Palestynę na mapie

·         zaznacza na taśmie chronologicznej ważne wydarzenia z dziejów Izraela

·         rozumie i prawidłowo stosuje pojęcia: Tora, szabat, naród wybrany

·         zna działalność w omawianym zakresie Abrahama, Dawida, Salomona

·         zna główne założenia judaizmu

·         charakteryzuje warunki geograficzne Palestyny i ich wpływ na życie ludzi

·         zaznacza na taśmie chronologicznej ważne wydarzenia z dziejów Izraela

2.      Metody:

·         rozmowa nauczająca, elementy opowiadania

·         praca z źródłem (np. Biblia)

3.      Środki dydaktyczne:

·         podręcznik,

·         mapa - „Bliski Wschód w starożytności,

·         Biblia (np. Biblia ilustrowana)

4.      Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

· sprawdzenie listy obecności

· zapisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

II.       Rekapitulacja wtórna:

 

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

III.    Realizacja nowych treści:

Temat: Życie i wierzenia Izraelitów

 

1. Położenie geograficzne Palestyny

·         Gdzie znajduje się Palestyna?

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Dzieje Żydów

·         Jakie były dzieje Narodu Wybranego (Żydów)?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Religia – judaizm

·         Kiedy narodził się judaizm?

·         Jaki był charakter judaizmu?

·         Komu objawił się Bóg?

·         Komu i gdzie Bóg dał Dekalog (10 Przykazań Bożych)?

·         Według jakich Przykazań  postępowali Żydzi?

·         Jaka księga jest źródłem wiary Żydów?

·         Gdzie spisane są prawa Żydów?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

 

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 40. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

1. Położenie geograficzne Palestyny

·   nad Morzem Śródziemnym, na szlakach prowadzących między Egiptem a Mezopotamią

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 40-41. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Dzieje Żydów

·      przymierze Boga z Abrahamem

·      przymierze Boga z Jakubem

·      wyjście Mojżesz z Egiptu

·      opanowanie Kannanu XIII-XI w.

·      panowanie króla Dawida (X w. p.n.e.)

·      król Salomon buduję świątynie w Jerozolimie

·      podział królestwa na Izrael i Judeę

·      „niewola babilońska”

·      Palestyna prowincją perską

·      Palestyna prowincją Imperium Rzymskiego

·      diaspora Żydów

·      utworzenie państwa Izrael – 1948 r.

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 41-43. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Religia – judaizm

a. charakter religii:

·      monoteistyczna – podstawą judaizmu jest wiara w jednego niematerialnego Boga-Stwórcy.

·      postępowanie wg 10 Przykazań Bożych

·      obchodzenie szabatu i święta Paschy

b. zasady judaizmu

·      prawa judaizmu zostały zawarte w 5 Księgach Mojżeszowych zw. Torą, która jest częścią Biblii

c. życie religijne

·      modlitwa odmawiana trzykrotnie w ciągu dnia: rano, w południe i wieczorem w kierunku Jerozolimy

·      synagoga – miejsce modlitw i spotkań Żydów, gdzie czytano Biblię, a także objaśniano jej treść

·      szabat (sobota) – dzień wolny od jakichkolwiek zajęć (zaczyna się w piątek po zachodzie słońca i twa 24 godziny)

·      gminy wyznaniowe – na jej czele stoi rabin (nauczyciel i znawca Tory), który kierował życiem religijnym i społecznym miejscowych Żydów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjaśnić pojęcia:

Biblia, Stary Testament, dekalog, Tora, monoteizm, judaizm, prorok, mesjasz,

 

IV.    Rekapitulacja pierwotna

·         Gdzie znajduje się Palestyna?

·         Jakie były dzieje Narodu Wybranego (Żydów)?

·         Kiedy narodził się judaizm?

·         Jaki był charakter judaizmu?

·         Komu objawił się Bóg?

·         Komu i gdzie Bóg dał Dekalog (10 Przykazań Bożych)?

·         Według jakich Przykazań  postępowali Żydzi?

·         Jaka księga jest źródłem wiary Żydów?

·         Gdzie spisane są prawa Żydów?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

V.     Zadanie pracy domowej

 

W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia 1, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-10.) uczniowie mają wykonać Zadania 1,2/23. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 1/44

 

VI.    Ocena pracy uczniów na lekcji.

Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin