JAK CHORUJE ELEMELEK - mowa i myślenie.doc

(33 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH

 

Temat: „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele” – teatrzyk sylwet na podstawie utworu H. Łochockiej.

Cele:

·         wdrażanie do skupiania uwagi na treści utworu

·         poznawanie domowych sposobów radzenia sobie z chorobami

·         dostrzeganie niebezpieczeństw związanych z zażywaniem leków bez wiedzy dorosłych

·         rozumienie konieczności zgłaszania nauczycielce złego samopoczucia i niedyspozycji

·         dostrzeganie elementów humorystycznych w opowiadaniu

Metody:

·         czynne:

- metoda zadań stawianych dzieciom

- metoda kierowania własną działalnością dzieci

·         słowne:

- opowiadanie

- rozmowa

Formy:

·         zbiorowa,

·         indywidualna

Środki dydaktyczne:

Sylwety postaci z teatrzyku ( wróbelek, wiewiórka, sroczka), tekst według H. Łochockiej „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele”, ilustracje przedstawiające sposoby radzenia sobie z chorobami w warunkach domowych, magnetofon,  płyta CD z podkładem muzycznym do piosenki „Lata ptaszek”, tamburyno, kartki – kolorowanki z Elemelkiem i wiewiórką, kredki świecowe.

Przebieg zajęć:

1. „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele” – teatrzyk sylwet.

2. Rozmowa na podstawie teatrzyku:

- Na co zachorował Elemelek?

- Kto go odwiedził?

- Co powiedziała wróbelkowi wiewiórka?

- Co zaproponowała sroczka?

- Jak poczuł się Elemelek po takim leczeniu?

3. „Wesołe ptaszki” – improwizacja ruchowa przy muzyce.

Nauczycielka włącza muzykę i „zamienia” dzieci w ptaki. Każde dziecko tańczy według własnego pomysłu.

4. „Co na katar, co na kaszel” – rozmowa przy ilustracjach.

Nauczycielka pokazuje dzieciom powieszone na tablicy ilustracje przedstawiające domowe sposoby radzenia sobie z chorobami (Moczenie nóg, herbata z sokiem malinowym, okłady na głowę, parzenie ziół). Zadaje dzieciom pytania:

- Co przedstawiają obrazki?

- Na co pomaga każdy z tych sposobów?

- Jak myślicie, czy takie sposoby zawsze pomagają?

- Co należy zrobić, gdy ktoś się źle poczuje?

- Co może się stać, gdy ktoś nie powie nikomu o tym, że źle się czuje?

- Czy możemy sami zażywać lekarstwa?

- Co może się stać gdy dziecko połknie lekarstwo bez zgody rodziców?

5. „Wróbelki” – zabawa orientacyjno – porządkowa.

Na dźwięk tamburyna dzieci swobodnie biegają po sali. Na przerwę przykucają, zginają dłoń i palcem stukają o podłogę.

6. „Elemelek i przyjaciele” – kolorowanie obrazków.

Dzieci otrzymują kartki do kolorowania przedstawiające Elemelka lub wiewiórkę i wypełniają kontury przy użyciu kredek świecowych.

7. Zakończenie zajęć Rozmowa wróbelków”.

Dzieci oglądają rozłożone na dywanie obrazki. Następnie na każde pytanie nauczycielki odpowiadają „ćwir, ćwir, ćwir”.

- Kim jesteście?

- Ile was jest?

- Jak się czujecie?

- Podobało wam się?

- Chcecie się bawić?

- W takim razie zapraszam do wesołej zabawy.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin