Scenariusz zajęć zintegrowanych z zakresu edukacji przyrodniczej, polonistycznej, ruchowej, plastycznej – „Nadchodzi jesień”Charakterystyka ogólna:Grupa: 5-6 latkiCzas trwania: 40 do 50 min.Temat kompleksowy: Nadchodzi jesieńTemat zajęć: Poznajemy drzewa w parku (kasztanowiec, dąb, jarzębina)Cele operacyjne:- dziecko rozpoznaje i nazywa drzewa: kasztanowiec, dąb, jarzębina,- dziecko dopasowuje liście i owoce do odpowiednich drzew,- dziecko rozpoznaje i nazywa owoce drzew: kasztany, żołędzie, jagody jarzębiny,- dziecko 6l, układa proste zdania z rozsypanki wyrazowej,- dziecko 5l, odnajduje litery l, L w zestawie innych liter,- dziecko umie porównać dwa zbiory, równoliczne i różnoliczne,- dziecko sprawnie posługuje się pędzlem, dobiera odpowiednie kolory,- dziecko potrafi współdziałać w grupie,- dziecko cieszy się z sukcesu grupy.Procedury osiągania celów:1. Metody pracy:- metody oparte na słowie: pogadanka, opis, praca z tekstem,- metody praktyczne,- metody oglądowe: pokaz,- metody gier dydaktycznych
2. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
3. Środki dydaktyczne: plątaninka, zdania i wyrazy do układania, etykiety z nazwami drzew, rozsypanka literowa dla 5l, liście (dębu, kasztanowca, jarzębiny), kasztany, żołędzie, jagody jarzębiny, do liczenie (kasztany i ziarenka fasoli), farby i liście do malowania, arkusze szarego papieru, magnetofon + kasety.Przebieg zajęć:1. Przywitanie się z dziećmi (piosenka „Witajcie”), „Witaj ........... (imię dziecka), witaj ...............Jak się masz., jak się masz.Jesteś z nami, jesteś z nami.Siądź wśród nas, siądź wśród nas”.2. Wprowadzenie do tematu; rozwiązanie plątaninki:Dary jesiennego parku.
#
!
/
8
a
$
%
e
go
sien
ry
ku.
par
ne
je
Rozwiązanie:
3. Pojawienie się „pani jesieni” (nauczycielka w szacie z kolorowych liści) z koszem pełnym darów z parku – obserwacja spontaniczna (przez dzieci) – przyniesionych eksponatów.
4. Obserwacja kierowana:- pokaz liści: kasztanowca, dębu, jarzębiny (skierowanie uwagi dzieci na cechy istotne i pominięte szczegóły)- nazywanie i rozpoznawanie liści,- pokaz owoców: kasztany, żołędzie, jagody jarzębiny,
- nazywanie i rozpoznawanie owoców.
5. Zabawa „Drzewa w parku” – utrwalenie nazw poznanych, oraz wyglądu ich liści i owoców. - dzieci zostają podzielone na trzy grupy przez losowanie karteczek z koszyczka, na których są narysowane liście: kasztanowca, dębu lub jarzębiny,- na dywanie nauczycielka rozsypuje liście i owoce: kasztanowca, dębu i jarzębiny,- zadaniem każdej z grup jest odszukanie w sali sylwety swojego drzewa, sylwety drzew są narysowane na dużych arkuszach szarego papieru i podpisane kasztanowiec jarzębina dąb- następnie dzieci z poszczególnych grup odszukują na dywanie liście i owce z ich drzewa (liście przypinają szpilkami na koronie drzewa, owoce wkładają do koszyczków znajdujących się pod drzewami),- która grupa jest gotowa siada na dywanie,- kiedy wszyscy skończą następuje ocena zadania, „pani jesień” (przebrana nauczycielka, wybiera po jednym przedstawiciel z każdej z grup i sprawdzają czy pod poszczególnymi drzewami znajdują się naprawdę ich liście i owoce,- za prawidłowo wykonane zadanie każda z grup otrzymuje brawa.6. Zabawa z piosenką „Kasztankowa gra”1. Kasztankowy taniec „Klanza”2. Zabawa z literami z „panią jesienią”- 6l – układanie zdań z rozsypanki wyrazowej,- 5l – wyszukiwanie małych i dużych literek l, L na kartce, na której znajduje się dużo innych liter. 7. Porównywanie zbiorów równolicznych i różnolicznych, sprawdzanie ich liczebności (nauczycielka prezentuje zbiory za pomocą kasztanów):Dzieci mają do dyspozycji:5l – również kasztany,6l – ziarenka fasoli.8. Zabawa „Spacer po parku” – opowieść ruchowa.9. Malowanie świeżych liści farbami plakatowymi i odbijanie ich na szary papier, na którym jest narysowana sylweta drzewa (praca w grupach).- przypięcie wykonanych prac na dużą tablicę,- ocena prac przez wszystkie dzieci.
10. Zabawa przy piosence kasztankowy brzdąc.
magoroma