Gry i zabawy w nauce j.angielskiego.doc

(702 KB) Pobierz

ROLA GIER I ZABAW W NAUCZANIU JĘZYKA ANGIELSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ


WPROWADZENIE

Jestem nauczycielką języka angielskiego w szkole podstawowej w Kolnie. Klasy, które uczę są raczej duże, liczą po 30-35 uczniów. W szkole, w której pra­cuję nie ma żadnych pomocy dydaktycznych, które mogłabym używać podczas lekcji, nie ma też pracowni językowej. Zdarza się że uczniowie nie mają nawet swojego miejsca przy stoliku. Jedyna pomoc z której mogę skorzystać to kreda i tablica. W klasach są uczniowie o różnych zaangażowaniu językowym, w tym również drugoroczni, którzy w roku poprzednim uczyli się języka niemieckiego. Trudności z motywacją uczniów stały się moim największym problemem. W ta­kiej sytuacji postanowiłam poszukać takiej metody dydaktycznej, która pomo­głaby mi w rozwiązaniu problemów. W książkach metodycznych znalazłam wiele propozycji, jedna z nich dotyczyła gier i zabaw, a ponieważ jest ona bliska mo­jemu sercu ze względu na dwoje dzieci w domu postanowiłam właśnie ją wyko­rzystać.

W trakcie przygotowań do lekcji okazało się, że nie jest to takie proste. Pro­pozycji gier i zabaw jest w literaturze bardzo dużo, ale wszystkie wymagały za­adoptowania, a czasem zupełnej zmiany ze względu na specyfikę sytuacji moich klas. Z czasem sama zaczęłam tworzyć gry, które pasowały do lekcji. Początkowo wykorzystywałam je jedynie przy wprowadzaniu nowego słownictwa, z czasem zauważyłam że ten typ lekcji jest przez dzieci dużo łatwiej zapamiętywany i po­stanowiłam przygotować lekcje gramatyczne oparte na grach i zabawach. Ideą przewodnią wszystkich moich lekcji jest nauka posługiwania się językiem angiel­skim w różnych sytuacjach. To sytuacje właśnie muszą być interesujące do mó­wienia. Dlatego też podczas moich lekcji przedstawiam dzieciom gry i zabawy tak często jak to tylko jest możliwe.

W pracy konkursowej postawiłam przedstawić trzy jednostki lekcyjne. Do­tyczą one różnych etapów lekcji, po to aby wykazać, że ten typ działań metodycz­nych można wykorzystać z powodzeniem na każdej lekcji. Jest on motywujący i akceptowany przez dzieci. Dzięki tej metodzie uczniowie uczą się szybciej i ła­twiej, a ponieważ jedyną rzeczą, którą dzieci traktują poważnie jest zabawa, na­leży ją rozpowszechniać w każdy możliwy sposób.

Krótki przegląd przedstawionych w pracy lekcji.

 

 

TEMAT

 

RODZAJ GIER

 

Lekcja nr 1

 

Kolory

 

„PINK Elephant"

·         karty

·         gra wyrazowa

·         zgadywanka „Co się zmieniło"   

·         „Słuchaj i zrób"

 

Lekcja nr 2

 

Przymiotniki

·         karty

·         łączenie par

·         zabawa w przedstawianie postaci

Lekcja nr 3

 

Czas teraźniejszy ciągły

·         karty

·         literowanka

·         pantomima

 

Lekcja nr l

Temat: Jaki jest twój ulubiony kolor?

Cel lekcji: Przedstawienie i nauka kolorów.

Dodatkowe cele: Powtórzenie słownictwa związanego z ubraniem

Materiały: Balony w różnych kolorach

Gra „Pink Elephaint"

Gra „Twister"

Gra „ Bingo"

Struktury gramatyczne wykorzystywane podczas lekcji znane przez uczniów: have/ has got

Struktury konwersacyjne wykorzystywane podczas lekcji znane przez uczniów:

Zgadzam się z tobą

Nie zgadzam się z tobą


Konspekt lekcji nr l

 

Etap lekcji

 

Czas

Rodzaj aktywności

Cel i środki dydaktyczne

Rozgrzewka językowa

 

5-7 minut

 

Gra "Pink Elephant"

 

Praca grupowa Cele:

1) Powtórzenie słownictwa związa­nego z ubraniami

2) Powtórzenie struktury gramatycznej have/got

3) Powtórzenie liczby pojedynczej i mnogiej rzeczownika

Ćwiczenia pod kontrolą nauczyciela

25 min

Zgadzanie się lub nie z opinią nauczyciela

Przy przedstawianiu kolorów nauczyciel pokazuje kolorowe balony. Dzieci powta­rzaj ą nazwy kolorów za nauczycielem, po czym nauczyciel pyta o ulubiony kolor ucznia i pozwala dzieciom na dmuchanie przyniesionych przez dzieci balonów i nazywanie ich kolorów. Następnie nauczyciel mówi zdanie np.: „Jasia balon jest zielony", uczniowie na­tomiast zgadzają się lub nie z wygłoszoną kwestią. Jeśli nie zgadzaj ą się muszą po­dać poprawne zdanie. Następnie nauczyciel przedstawia grę „Co się zmieniło" w której wykorzystuje struk-turę gramatyczną have/has got oraz nazwy kolorów i ubrań. Uczniowie uczestnicząc w tej grze tworzą zdania twierdzące, pyta-jące i przeczące

 

Praca własna ucznia

10 min

Gra „Twister"

Klasa jest podzielona na grupy. Każda grupa wybierze lidera, którego zadaniem jest kręcić wskazówką umieszczoną na tablicy przedstawiającej różne kolory. Przedstawiciele współzawodniczących grup stają na wybranym kolorze i głośno nazywają go._

 

Praca domowa: Narysuj swoje ulubione ubranie i pokoloruj je ulubionymi kolorami.

Omówienie lekcji.

Pierwsza lekcja na której uczę dzieci kolorów jest zawsze pełna gier i za­baw. Dzieci z reguły znaj ą już pojedyncze nazwy kolorów i są bardzo chętne aby swoją wiedzę przedstawić. Zaczynam lekcję od rozgrzewki. Jest to stały element nowych lekcji, ponieważ uważam że dzieci potrzebują czasu aby przestawić się na inny język i uspokoić po głośnej i aktywnej przerwie. Wykorzystuję rozgrzewkę do powtórzenia struktury gramatycznej i słownictwa potrzebnego w dalszej części lekcji. W lekcji o kolorach do rozgrzewki używam gry „Pink Elephant". dzieci znają już tę grę i bardzo chętnie w nią grają. Celem gry jest znalezienie zestawu czterech kart. Rozdaję każdemu uczniowi jednakową ilość kart. Każdy gracz układa je w swojej ręce. Na karcie znajduje się jeden duży obrazek (tym razem przedstawiający ubranie) oraz kilka małych (również ukazujących ubranie), które należy skompletować, aby wygrać grę. Podczas tej gry uczniowie zadają pytania partnerom wykorzystując strukturę have/has got.

- Have you got a sweater?

- Czy ty masz sweter?

- No, i haven't got.

- Nie, nie mam.

Podczas tej gry, która przynosi dzieciom dużo radości nauczyciel musi być bardzo uważny. Musi przez cały czas obserwować i uważnie słuchać uczniów, poprawiając ewentualne usterki.

Następnym etapem lekcji jest zaba...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin