SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 14.01.2010r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Zimo, pobaw się z nami
Temat dnia: Zimowa sanna
Cele operacyjne: dziecko:
- słucha uważnie wiersza i piosenki,
- wypowiada się na temat usłyszanych treści,
- aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej,
- tworzy zbiór trzyelementowy, rzeczy związanych z zimą pod kątem ich przydatności dla człowieka,
- koloruje według wzoru.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: słuchanie, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, śpiew, zabawa w kole, klasyfikowanie oraz tworzenie dwóch zbiorów, kolorowanie.
- oparte na aktywności nauczyciela: czytanie wiersza, śpiewanie piosenki, zadawanie pytań, instruktaż, tłumaczenie, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: wiersz E. Szelburg-Zarembiny Jedzie styczeń, piosenka Zimowa wyliczanka, Karta pracy A nr 18, rekwizyty: czapka, szalik, łyżwy, sanki, rękawiczki, narty.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci wierszem E. Szelburg-Zarembiny Jedzie styczeń
Jedzie styczeń czwórką koni,
złote lejce trzyma w dłoni.
Wiatr go ściga, pędzi, goni!
W złotym słońcu srebrny kurz…
Pyszna sanna w skrzący mróz!
− Jaki miesiąc pędził czwórką koni? Dlaczego tak pędził?
Układanie rożnych odpowiedzi. Styczeń pędził, bo… Nauczyciel zapisuje odpowiedzi na
dużym arkuszu papieru.
2. Zabawa przy piosence Zimowa wyliczanka (sł. P. Smoczyński, muz. W. Kaleta)
I. Idzie sobie styczeń ścieżką, II. Idzie styczeń na wycieczkę,
rzucił w zimę białą śnieżką. nie wie, jak przeskoczyć rzeczkę.
Zdjęła zima rękawiczki, Dziesięć minut popracował,
uszczypnęła go w policzki. most lodowy wybudował.
Ref.: Czapka, szalik, łyżwy, sanki Ref.: Czapka, szalik…
to są słowa wyliczanki.
Rękawiczki, narty, mróz,
śniegu pełen wóz!
III. Usiadł styczeń koło drogi,
bo mu bardzo zmarzły nogi.
Zima się ulitowała,
ciepłe buty darowała
Ref.: Czapka, szalik…
Nauczyciel przygotowuje zimowe rekwizyty występujące w piosence. Kładzie je w środku koła.
I zwrotka. Dzieci maszerują po obwodzie koła, jedno dziecko w środku to styczeń.
Gdy śpiewane są dwa ostatnie wersy, styczeń wybiera z rekwizytów rękawiczki i podaje dowolnemu dziecku, z którym tańczy podczas refrenu. Pozostałe dzieci zatrzymują sięi klaszczą w dłonie, śpiewając wraz z nauczycielem słowa refrenu
II zwrotka. Przebieg podobny jak wyżej. Dwoje dzieci rozdaje rekwizyty. Każde wybrane dziecko trzyma podarowany rekwizyt i tańczy w środku koła.
Refren. Dzieci tańczą w środku, a te na obwodzie koła klaszczą w dłonie.
III i IV zwrotka. Przebieg podobny jak wyżej. Dzieci w środku rozdają rekwizyty i zabawa toczy się dalej. Zabawę powtarzamy, aż wszystkie dzieci wezmą udział w zabawie.
3. Rozmowa na temat piosenki
− W co należy się ubierać zimą, żeby bawić się na śniegu?
− Co podarowała zima styczniowi? Co wiózł wóz w piosence?
4. Tworzenie zbiorów trzyelementowych
Nauczyciel zawiesza obrazki dwóch worków na tablicy. Poleca dzieciom, żeby włożyły do wozów obrazki rekwizytów według zastosowania: do ubioru, do uprawiania sportów zimowych. Np. narty, łyżwy, sanki, rękawiczki, szalik, czapka.
5. Kolorowanie rysunku Zuzi jadącej na nartach według odszukanego we wkładce (i przyklejonego) wzoru – Karta pracy A nr 18.
magoroma