Przedszkolna olimpiada zimowa.doc

(32 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 12.01.2010r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Zimo, pobaw się z nami

Temat dnia: Przedszkolna olimpiada zimowa

 

Cele operacyjne: dziecko:

- słucha uważnie piosenki,

- wskazuje przedmioty wysokie i niskie w sali,

- dokonuje za pomocą kroków pomiaru długości skoku,

- wymienia sporty i zabawy zimowe,

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,

- prawidłowo reaguje na sygnały dźwiękowe,

- kształtuje sprawność ruchową oraz motorykę całego ciała,

- poprawnie wykonuje ćwiczenia gimnastyczne,

- uczy się współzawodnictwa.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: słuchanie, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, wskazywanie rzeczy, szeroko rozumiana aktywność ruchowa (rzut do celu, skok obunóż, omijanie przeszkód, podskoki).

- oparte na aktywności nauczyciela: zadawanie pytań, instruktaż, pokaz, nadzór nad poprawnością wykonywania zadań, przydzielanie punktów, wyłanianie zwycięzcy.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: piosenka „Tak się zachmurzyło”, ilustracja pt. „Zabawy zimowe”, gazety, kosz na śmieci, nagranie do zabawy „Narciarz”, podkład instrumentalny walczyka, bębenek, medale.

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie piosenką „Tak się zachmurzyło”

Omówienie jej treści. Szukanie w sali rzeczy wysokich i niskich.

 

2. Zabawa ruchowa przy piosence „Tak się zachmurzyło” (wg „Rytmika dla smyka”)

I zwrotka – dzieci stoją w rozsypce i patrzą w niebo, przysłaniając dłońmi czoło (daszek nad oczami), od słów „pada, pada ...” naśladują palcami obu rąk padający z góry na dół śnieg.

 

II zwrotka – dzieci tworzą pary i idą do jednego końca sali – jedno dziecko za drugim, trzymając się za ręce, tworzą „sanki”.

 

III zwrotka – dzieci-sanki biegną na drugi koniec sali i na słowo „bęc” – kucają.

 

3. Oglądanie ilustracji pt. „Zimowe zabawy”

- Co dzieci robią na śniegu?

- Jakie znacie sporty i zabawy zimowe?

 

4. Zabawa w zimową olimpiadę sportową

Ø      Dyscyplina I – rzut kulą śniegową do celu

Dzieci zgniatają kartki gazety i rzucają uformowanymi kulami do kosza na śmieci

 

Ø      Dyscyplina II – skoki narciarskie

1)     rozgrzewka poprzez zabawę „Narciarz” (wg „Muzyczna Akademia Przedszkolaka, cz.3)

- wraz z pierwszymi dźwiękami utworu dzieci naśladują ubieranie butów narciarskich,
a następnie podskakują, aby zablokowały się w nartach;

- rozpoczynamy wspinaczkę pod górkę, gdy dotrą na szczyt wykonują obrót w rytmie słyszanych ćwierćnut;

- gdy tempo utworu będzie nieco szybsze, dzieci rozpoczynają zjeżdżanie z górki.

2)     właściwe skoki – dzieci ustawiają się na wyznaczonej linii i oddają, jak najdłuższy skok obunóż, następnie nauczyciel ustaloną miarą stopy wspólnie z dziećmi dokonuje pomiaru odległości, zapisując rezultat na kartce.

 

Ø      Dyscyplina III – slalom gigant, czyli bieg z omijaniem przeszkód

Nauczyciel rozstawia wzdłuż sali krzesełka, wyznaczając trasę zjazdu. Dzieci muszą przemierzyć ją według ustalonych zasad.

 

Ø      Dyscyplina IV – łyżwiarstwo figurowe

Przy melodii walczyka dzieci posuwistymi ruchami naśladują jazdę na łyżwach. Na sygnał bębenka podskakują do góry robiąc piruet. Gdy muzyka ucichnie – przewracają się (upadek na lodzie).

 

5. Wyłonienie zwycięzców, wręczenie medali, nagrodzenie brawami wszystkich dzieci za wspaniałą postawę sportową i ducha walki.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin