25.09 grzybobranie.doc

(36 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 25.09.2009r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Nadeszła jesień.

Temat dnia: Wielkie grzybobranie.

 

Cele operacyjne: dziecko:

- wzbogaca swój słownik o nazwy grzybów: borowik i muchomor,

- zna budowę grzyba,

- potrafi odróżnić grzyba trującego od jadalnego,

- poprawnie rozwiązuje zagadkę słowną,

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,

- wciela się w rolę,

- odpowiednio reaguje na określone sygnały dźwiękowe i słowne,

- uważnie słucha wiersza, potrafi dokończyć jego tekst,

- rozwija swoją sprawność manualną – wykleja grzybka z plasteliny.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: aktywność ruchowa, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, drama, aktywność plastyczna (wyklejanie grzybka).

- oparte na aktywności nauczyciela: czytanie zagadki oraz wiersza, pogadanka, pokaz, instruktaż, zadawanie pytań, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne: ilustracje: muchomora, borowika, lasu oraz koszyka, muzyka relaksacyjna (odgłosy lasu), piosenka do zabawy ruchowej „Zbieramy grzyby”, wiersz „Grzybobranie” H. Buczkówny, karty pracy – kontury grzyba, plastelina.

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie w tematykę zajęć – wielka wyprawa na grzyby

Przywitanie zagadką:

W lesie go spotkasz i dziwisz się srodze, bo ma kapelusz, ale gdzie? Na nodze! (grzyb)

 

2. Opowieść ruchowa „Idziemy na grzyby” (w tle muzyka relaksacyjna „Odgłosy lasu”)

Dzieci idą do lasu z koszykami. Muszą pokonać przeszkody zanim odnajdą grzyby (uświadomienie, iż zbieranie grzybów wymaga cierpliwości). Idą w podskokach, na czworakach, skradają się, wspinają pod wzniesienie, a następnie pojawia się:

- szukanie grzybów,

- wyrażanie radości ze znalezienia,

- wykręcanie grzyba z podłoża, by go nie uszkodzić,

- czyszczenie korzeni i włożenie do koszyka.

 

3. Pogadanka nt: „Zobaczcie co znajduje się w moim koszyczku”

Nauczyciel prezentuje dzieciom zebrane przez siebie w czasie wyprawy grzyby – muchomora i borowika. Następnie zadaje pytania:

- gdzie rosną grzybki?

- jak są zbudowane?

- jakie mają kolory?

Podaje dzieciom nazwy omawianych dwóch grzybów i ponownie pyta:

- jak myślicie, czy ludzie mogą zjadać muchomory?

Po uzyskanych odpowiedziach tłumaczy dzieciom, iż istnieją grzyby jadalne i trujące.

Dzieci przyczepiają borowika do ilustracji koszyczka, a muchomora na tle lasu.

 

4. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Jesteśmy grzybkami”

Dzieci naśladują wzrost grzyba. Nauczycielka liczy do 10. Grzybek jest malutki, schowany
w mchu, pomalutku rośnie. Kiedy nauczycielka powie 10 grzyb jest wielki, okazały.

 

5. Zabawa bieżna „Uwaga, muchomor goni!”

Jedno dziecko jest muchomorem, ma założoną czerwoną szarfę. Pozostałe dzieci to „grzyby jadalne”, które biegają sobie do melodii spokojnej muzyki po sali. Na hasło muchomor goni! muszą stanąć na jednej nodze. Muchomor łapie to dziecko, któremu się ta czynność nie powiedzie – ta też osoba zostaje nowym muchomorem.

 

6. Słuchanie wiersza „Grzybobranie” i odpowiadanie na pytania kończące każdą zwrotkę.


Kiedy ptaki już wstaną,
Kwiaty zbudzą się rano,
Z koszem idę do lasu,
Dlaczego?

Zbieram tylko koźlaki,
Prawdziwki i maślaki
Muchomory omijam.
Dlaczego?

Każdy grzybek wykręcę,
Żeby było ich więcej-
Wyjmę z ziemi ostrożnie.
Dlaczego?

 

7. Zabawa ruchowa „Zbieramy grzyby”

1. Z wielkim koszem idzie jesień po lesie.              dzieci łapią swoje ręce i trzymają je na

Co w tym koszu Pani Jesień nam niesie?              wysokości pasa, tworząc kosz – chodzą po sali

 

Ref: Kurki, rydze i maślaki,                                         

borowiki i kozaki                                          schylają się imitując zbieranie grzybów

pozbieramy dziś (bis)
 

2. Muchomora ominiemy z daleka.                            zatrzymują się, obchodzą w koło muchomora,

Niech muchomor na złe muchy tu czeka.                            grożą mu palcem

 

3. Poszukamy żółtych kurek pod sosną.              rozkrok, obrót w prawo i lewo, ręką tworzą daszek

Nad potokiem smaczne rydze nam rosną.              głaszczą się po brzuchu

 

8. Ćwiczenia plastyczne

Dzieci otrzymują kartki z konturami grzybów: 3-latki borowika, a 4-latki muchomora. Szablony wyklejają plasteliną stosując odpowiedni dobór barw.              

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin