SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 07.09.2009r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Czym pojechaliśmy na wakacje?
Temat dnia: Poznajemy pojazdy.
Cele operacyjne: dziecko:
- wymienia różne środki transportu,
- naśladuje ruchem i dźwiękiem wskazane pojazdy,
- dzieli pojazdy na lądowe, wodne i powietrzne,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- wykonuje pracę plastyczną według określonego wzoru.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: taniec, aktywność ruchowa, wcielanie się w rolę, naśladownictwo ruchowo-dźwiękowe, odpowiedzi na pytania, swobodna wypowiedź, wykonywanie ćwiczeń plastycznych,
- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka, zadawanie pytań, śpiewanie piosenek, instruktaż, pokaz, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: ilustracje różnych środków lokomocji oraz plansze nieba, wody i drogi, piosenka Leśna muzyka oraz Jedzie pociąg pod górę, Przedszkole czterolatka: karty pracy B nr 2, ćw. plastyczne nr 1.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie zabawą ruchową do piosenki Leśna muzyka.
I. Słoneczko dziś świeci i pięknie pachnie las.
idą po obwodzie koła w prawo
Tak cieszą się dzieci, spójrz jak dużo nas
idą po obwodzie koła w lewo
Ref.: Wietrzyk śpiewnie gra
wysuwają prawą nogę do przodu
Tra la la la la
wysuwają lewą nogę do przodu
Z nim także zagram ja (bis)
wykonują obrót dookoła własnej osi
II. Ptaszęta ćwierkają
a dzięcioł puk, puk, puk
wykonują trzy przytupy w podłogę
Kasztany spadają
W trawę stuk, stuk, stuk
wykonują trzy klaśnięcia
Ref.: Wietrzyk śpiewnie gra …
jak wyżej
2. Pogadanka tematyczna
W tak piękny dzień warto wybrać się na wycieczkę – spójrzcie czym wyruszyły na wyprawę zabawki. ( Przedszkole czterolatka Karty pracy B nr 2)
- Co to za pojazd?
- Kto siedzi w pierwszym, a kto w drugim wagonie?
- Jaka zabawka mogłaby pojechać w trzecim wagoniku? Dorysujcie ją.
3. Zabawa dydaktyczna „Czym pojechaliśmy na wakacje?”
Dzieci losują kolejno ilustracje pojazdów (auto, pociąg, rower, motocykl, statek, samolot) i nazywają pojazdy. Próbują naśladować poruszanie się tych pojazdów (np. samolot – bieg po sali z rozłożonymi ramionami, rower – leżenie na plecach i poruszanie nogami itp.), równocześnie wydając odgłosy charakterystyczne dla wspomnianych środków lokomocji (np. samochód – brum brum brum; rower – dzyń dzyń dzyń; motocykl – wrr wrr wrr; pociąg – puff puff puff).
4. Zabawa „Zgadnij co to za pojazd?”
Wybrane dziecko losuje jedną z ilustracji pojazdu i musi ruchem bądź dźwiękiem zaprezentować go grupie, tak by pozostałe dzieci odgadły o jaki pojazd chodzi.
5. Zabawa ruchowo-naśladowcza Jedzie pociąg pod górę
6. Zabawa dydaktyczna „Gdzie ten pojazd pasuje?”
Na tablicy widnieją zawieszone plansze nieba, wody i drogi. Dzieci kolejno losują małe ilustracje różnego typu środków lokomocji (pojazdy powietrzne, wodne i lądowe) i przypinają je pod odpowiednią planszą.
7. Ćwiczenia plastyczne
Kolorowanie pastelami rysunku pociągu ułożonego z klocków. Klocki w kształcie kwadratu kolorujemy na czerwono, w kształcie koła na zielono, a trójkątne na niebiesko. Pod pociągiem dzieci przyklejają tory uformowane z plasteliny.(Przedszkole czterolatka Ćw. plastyczne nr 1)
magoroma