Konspekt lekcji związany z lekturą „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej.
Powiązany z prezentacją multimedialną.
Temat: Dzieci i rodzice w powieści „Ten obcy”.
Czas pracy: 2 jednostki lekcyjne.
Cele (uczeń):
- rozumie znaczenie słowa: rodzina, dom
- omawia relacje dzieci – rodzice w powieści
- omawia stosunki rodzinne w powieści i ich wpływ na postępowanie bohaterów
- potrafi powiedzieć, co decyduje o tym, że życie w rodzinie układa się dobrze
- umiejętnie wypowiada się na dany temat, popierając swoje zdanie odpowiednimi fragmentami z lektury
- umiejętnie korzysta z lektury – wyszukuje właściwe cytaty
- potrafi posługiwać się Słownikiem języka polskiego
- potrafi pracować w grupie
- potrafi zaprezentować wyniki pracy na forum klasy
Metody:
- praca z tekstem
- praca ze słownikiem
- dyskusja
- metody aktywne (praca w grupach)
- prezentacja
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
-zbiorowa
Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie do tematu – rozwiązanie krzyżówki (pomoc nr 1).
Uczniowie samodzielnie rozwiązuję krzyżówkę, następnie nauczyciel sprawdza poprawność rozwiązania i ewentualnie wyjaśnia wątpliwości, które się pojawią.
1.
R
Ó
D
2.
O
G
3.
M
4.
Z
I
A
E
K
5.
C
6.
W
N
Y
7
1. inaczej: dynastia, rodzina
2. inaczej: park, miejsce spacerów
3. budynek mieszkalny
4. rodzic ojca lub matki
5. siostra mamy
6. związany pokrewieństwem
7. obchodzi swoje święto 26 maja
2. Wyjaśnienie znaczenia słowa „rodzina” – uczniowie najpierw samodzielnie mówią, czym jest dla nich rodzina, czym powinna być rodzina. Następnie korzystają ze Słownika języka polskiego i wyszukują definicję słowa „rodzina”.
3. Uczniowie podają, z czym kojarzy im się słowo „dom”. Ważne jest, aby zwrócili uwagę na to, że to nie tylko budynek mieszkalny, ale i atmosfera rodzinna. Następnie zapisują skojarzenia wg schematu
budynek
DOM
miłość
rodzina
prosze