K.Chodnikiewicz - Dodatek 2010_2011.doc

(363 KB) Pobierz
Twoje pytanie:

dr inż. Krzysztof Chodnikiewicz                               Rok akademicki: 2010 – 2011

 

Materiały uzupełniające

 

D1. Definicje wybranych wielkości fizycznych

 

Położenie - wektorowa wielkość fizyczna określająca kierunek i odległość danego obiektu od wybranego punktu odniesienia, będącego zazwyczaj początkiem układu współrzędnych. Wektor, który jest utożsamiany z położeniem, nosi nazwę wektora wodzącego. Należy rozróżniać położenie w ruchu prostoliniowym i obrotowym.

Przemieszczenie – różnica pomiędzy dwoma położeniami.

Masa wielkość fizyczna określająca bezwładność ciał (masa bezwładna) i oddziaływania grawitacyjne między nimi (masa grawitacyjna).

Czas - w fizyce klasycznej samodzielna wielkość, niezależna od innych wielkości, biegnąca w takim samym rytmie w całym Wszechświecie. W mechanice relatywistycznej czas stanowi czwartą współrzędną czasoprzestrzeni, jego upływ zaś zależy od obserwatora i jest różny dla różnych obserwatorów.

Prędkość - wektorowa wielkość fizyczna wyrażająca zmianę wektora położenia w jednostce czasu. Prędkość liniowa dotyczy zmiany położenia w ruchu prostoliniowym. Prędkość kątowa dotyczy zmiany położenia w ruchu obrotowym.

Przyspieszenie wektorowa wielkość fizyczna, której wartość jest równa wartości pochodnej prędkości względem czasu w danej chwili. Jeśli przyspieszenie jest skierowane przeciwnie do kierunku prędkości ruchu, to jest czasem nazywane opóźnieniem. Tak jak w przypadku prędkości wyróżnia się przyspieszenie liniowe i przyspieszenie kątowe.

Moment bezwładności - miara bezwładności ciała w ruchu obrotowym.

Pęd punktu materialnego - iloczyn masy i prędkości punktu. Pęd jest wielkością wektorową; kierunek i zwrot pędu jest zgodny z kierunkiem i zwrotem prędkości. Pęd układu punktów materialnych jest równy sumie wektorowej pędów, wszystkich punktów układu.

Siła - wielkość wektorowa, miara oddziaływań fizycznych między ciałami. Szczególnym przypadkiem siły jest ciężar.

Moment siły  (moment obrotowy) – iloczyn wektorowy siły i promienia wodzącego, którego początek znajduje się w określonym punkcie a koniec w punkcie przyłożenia siły.

Praca - iloczyn skalarny wektora siły działającej na ciało i wektora przesunięcia. 

Moc – ilość pracy wykonana w jednostce czasu

Sprawność - miara jakości przekształcania energii, najczęściej wyrażana w procentach. Jeżeli – przykładowo - sprawność wynosi 80%, to znaczy, ze 80% energii wejściowej zostało przekształcone w energię wyjściową, a 20% zostało w procesie przekształcania stracone. 

Wielkość fizyczna

 

Jednostka

Uwagi:

Najczęściej stosowany symbol:

Odległość, długość, położenie, przemieszczenie liniowe

metr [m]

 

Jednostki podstawowe układu SI

x

Kąt płaski

radian [rad]

α

Masa

kilogram [kg]

m

Czas

sekunda [s]

t

Prędkość liniowa

m/s

 

v

Prędkość kątowa

rad/s

 

ω

Przyspieszenie liniowe

m/s2

 

a

Przyspieszenie kątowe

rad/s2

 

ε

Moment bezwładności

kgm2

 

J

Pęd

kg m/s

 

p

Siła

(Newton) N=kgm/s2

Patrz 1)

F

Moment obrotowy

Nm

 

M

Praca

(dżul)  J = Nm  

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin