1.1. Lokalizacja ,funkcje - [ 29 ].doc

(35 KB) Pobierz
1

1.

WARUNKI  OCHRONY  PRZECIWPOŻAROWEJ  WYNIKAJĄCE  Z  PRZEZNACZENIA  OBIEKTU.

 

1.1.          LOKALZACJA,  FUNKCJE  STATUTOWE , ZAGROŻENIE POŻAROWE.

Podstawowe funkcje obiektu polegają na realizacji statutowych zadań administracyjnych  organów samorządowych tj. Urzędu Miasta i Gminy , Rady Miasta i Gminy oraz obsługi administracyjnej mieszkańców.

Obiekt zlokalizowany jest w centrum miasta na Rynku, dojazd do budynku dla jednostek ratowniczo-gaśniczych zabezpieczony jest w stopniu pozwalającym na skuteczna realizację ewentualnych działań ratowniczych i gaśniczych.  Najbliższe otoczenie charakteryzuje się niską zwartą zabudową oraz średnią wielorodzinną mieszkalną i usługową. Przeznaczenie terenu określa się jako mieszkalnictwo z usługami towarzyszącymi, handel i funkcje nie mieszkaniowe o ograniczonej uciążliwości. Dostępność komunikacyjna do obiektu jest dobra przy czym  charakteryzuje się średnim natężeniem ruchu drogowego, gdyż stanowi centralną część miasta z wyznaczonymi miejscami parkowania i postoju.

Obiekt ratusza to budynek wolnostojący trzykondygnacyjny w układzie dwu i pół traktowym z podpiwniczeniem i poddaszem nieużytkowym o charakterystycznej typowej konstrukcji reprezentacyjnej posadowiony centralnie na Rynku.

 

Lokalizację obiektów , charakterystyczne  elementy zabudowy w sąsiedztwie oraz urządzeń technicznych i infrastruktury przedstawiono na szkicu lokalizacyjnym.

 

Szczegółową lokalizację, funkcje pomieszczeń i komunikację na poszczególnych kondygnacjach przedstawiono na szkicach ewakuacyjnych.

 

Potencjalnymi przyczynami powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia mogą być między innymi:

-          awaryjna praca,  niesprawność lub niewłaściwe wykorzystywanie będących w obiekcie urządzeń i instalacji elektrycznej lub wentylacyjnej,

-          przyczyny subiektywne wynikające z zaprószenia ognia lub niewłaściwego zabezpieczenia i prowadzenia prac z użyciem wysokotemperaturowych bodźców termicznych / spawanie, podgrzewanie itp./ czy też nieprzestrzegania ogólnych wskazań przeciwpożarowych przez  personel lub uczniów do podpaleń włącznie,

-   zagrożenia o charakterze terrorystycznym .

 

Analizowany obiekt znajduje się na obszarze operacyjnego i prewencyjnego działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w……………………..  a  nadzorowaną przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w ……………………….. przy ul. A……………o.

Najbliższa Jednostka Ratowniczo- Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej zlokalizowana jest przy KPPSP w ………………….w odległość ok.18 km, operacyjny czas wejścia do działań określa się na ok. 19 min. od chwili  przyjęcia meldunku o pożarze w stanowisku kierowania Komendy Powiatowej PSP. [1]   - Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

 

Inne najbliższe jednostki straży pożarnej to:

 

OSP  …………………….. – odległość ok. 1 km – czas wejścia do działań ratowniczo – gaśniczych ok. 6 min.

Orientacyjny czas wejścia jednostek ratowniczych do działań to czas liczony od chwili ogłoszenia alarmu w danej jednostce, tzn. nie uwzględnia czasu od zauważenia pożaru czy innego miejscowego zagrożenia do zaalarmowania danej jednostki.

 

W pierwszej fazie działań gaśniczo – ratowniczych w celu ograniczania swobodnego rozwoju pożaru lub innego miejscowego zagrożenia właściwym i koniecznym będzie wykorzystanie przez pracowników podręcznego sprzętu gaśniczego  /np. gaśnice, / oraz prowadzenie ewakuacji do pomieszczeń niezagrożonych lub na zewnątrz obiektu zgodnie z poleceniami Burmistrza lub osoby go zastępującej.

Po przybyciu straży pożarnej kierownictwo działaniami ratowniczo gaśniczymi przejmuje dowódca pierwszej przybyłej jednostki straży pożarnej i w zależności od sytuacji przekazuje je zgodnie z obowiązującymi przepisami dowódcy wyższej rangi.

W przypadku zagrożenia o charakterze terrorystycznym kierowanie działaniami przejmuje policja. Strukturę  kierowania i współdziałania w trakcie działań ratowniczych przedstawiono w formie algorytmów w rozdziale dotyczącym zasad alarmowania i postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia.


[1]Państwowa Straż Pożarna

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin