UKŁADANIE RYTMÓWKONSPEKT Z ZAJĘĆ
1. Data: 2.06.2008
2. Prowadzący:
3. Grupa wiekowa: 6 - latki
4. Zagadnienia:- wspomaganie rozwoju w zakresie dostrzegania regularności - wyszukiwanie rytmu w szeregach powtarzających się przedmiotów i kontynuowanie go- przekładanie dostrzeżonych regularności z jednej sytuacji na drugą np. ruch – gest- stwarzanie sytuacji do dostrzegania rytmicznej organizacji czasu
5. Temat: Zabawa dydaktyczna – wiosna, lato, jesień, zima – to się nigdy nie zatrzyma. Układamy rytm.
6. Cele zajęć:- dziecko dostrzega rytmiczny układ grup elementów, potrafi je kontynuować- przekłada rytm na różne formy ekspresji- nazywa rytm
7. Metody pracy:- słowne: rebusy, instrukcje- oglądowe: pokaz-praktycznego działania: metoda ćwiczeń
8. Forma pracy: indywidualna, zbiorowa
9. Środki dydaktyczne: hula – hop, figury geometryczne w różnych kolorach, muzyka, obręcze, obrazki, figury pór roku
10. Literatura:- C. Cyrański, M. Kwaśniewska, Moje Przedszkole program wychowania przedszkolnego, DKW – 4013 – 3/01, Kielce 2003- A. Kilm – Klimaszewska, Pedagogika przedszkolna, Warszawa 2002
TOK
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI UCZNIA
UWAGI
1. Czynności organizacyjno -porządkowe
Nauczyciel wita się z dziećmi
Dzieci witają się z nauczycielem
2. Wprowadzenie do tematyki zajęć
- odczytanie wiersza przez nauczyciela- o czym opowiada wiersz?- jakie mamy pory roku?- ile mamy pór roku?- co się z nimi dzieje?- z wam się kojarzy lato?
- o porach roku- wiosna, lato, jesień, zima- 4- powtarzają się- z wakacjami
3. Uświadomienie celu zajęć
- dziś będziemy układać rytm
4. Realizacja tematu:a) Ćwiczenia sprzyjające dostrzeganiu regularnościb) Ćwiczenie w przekładaniu zauważonych prawidłowości z jednej sytuacji na drugąc) Ćwiczenia związane z rytmiczną organizacją czasu
- na tablicy są cztery kolory kół brązowy, żółty, zielony i biały- do jakiego koloru można przypisać lato?- do jakiego koloru można przypisać zimę?- do jakiego koloru można przypisać wiosnę?- do jakiego koloru można przypisać jesień?- nauczycielka układa koła w koło w następujący sposób zielone, żółte, brązowe, białe- jak ułożone są koła?- jak inaczej można odczytać koła? - dzieci układają taki sam wzór jak nauczycielka ze swoich kółek- odczytaj kolorami- odczytaj porami roku- nauczycielka prezentuje czerwone trójkąty i zielone koła - trójkąt to kwiat a zielone koło to liść- nauczycielka układa rytm- odczytaj kolorami- odczytaj z użyciem wyrazów kwiat i liść jak można to dokończyć?- ułóż ze swoich figur taki sam rytm- jak możemy ten rytm przedstawić gestami?- kto wymyśli inny sposób?- nauczyciel dzieli dzieci na trzy zespoły (żaby, pszczoły, bociany), gdy gra muzyka dzieci poruszają się naśladując zwierzęta, do których zostały przydzielone gdy muzyka cichnie dzieci ustawiają się w hula - hopach swoich drużyn- nauczyciel wskazuje po kolei jaki zespół ma naśladować dźwięki zwierząt im przypisanych- nauczyciel dzieli dzieci na cztery zespoły- każda drużyna otrzymuje obręcz- waszym zadaniem jest dopasowanie obrazków do pór roku do której zostaliście przypisani- Omawianie wybranych obrazków.
- żółty- biały- zielony - brązowy- zielony, żółty, brązowy, biały- wiosna, lato, jesień, zima- czerwony, czerwony, zielony, czerwony, czerwony, zielony,- kwiat, kwiat, liść, kwiat, kwiat, liść
5. Podsumowanie pracy
- co wam się podobało?- karta pracy: ogrodnik posadził kwiaty ( mały duży…) dorysuj dalej- co dziś robiliśmy na zajęciach?
- koncert zwierząt- mówiliśmy o porach roku- układaliśmy rytmy- układaliśmy obrazki do pór roku
renata.misia