Obowiazek podatkowy.doc

(25 KB) Pobierz
Obowiązek podatkowy – wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność poniesienia przymusowego świadczenia pienięż

Obowiązek podatkowy – wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność poniesienia przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.

 

Podatek – publicznoprawne, nieodpłatne , przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz skarbu państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej. W przypadku powstania zobowiązania podatkowego bez dokonania wymiaru podatku na podatnika nałożony jest obowiązek obliczenia podatku i wpłacenia go w terminie na konto organu podatkowego oraz złożenia odpowiedniej deklaracji podatkowej, podatek wykazany w deklaracji jest podatkiem do zapłacenia.  Jeżeli w postępowaniu podatkowym organ podatkowy stwierdzi , że podatnik, mimo ciążącego na nim obowiązku nie zapłacił w całości lub części podatku, nie złożył deklaracji albo, że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji podatkowej  organ podatkowy  wydaje decyzję, w której określa wysokość zobowiązania podatkowego.

 

Podatnik – osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych  obowiązkowi podatkowemu.

 

Podatki – są to przymusowe świadczenia pieniężne pobrane przez państwo na podstawie  prawa, w celu uzyskania dochodów na pokrycie wydatków państwowych.

 

Podatek od towarów i usług – nazywany jest powszechnie podatkiem Vat (Value Added Tax). Jest to forma podatku obrotowego stosowana w większości krajów świata. W Polsce podatek ten stosuje się od 1993 roku.

 

Obowiązek płacenia podatku Vat spoczywa na:

  1. osobach fizycznych
  2. osobach prawnych
  3. jednostkach organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, sprzedających w ciągu roku towary i usługi o wartości przekraczającej określoną przepisami kwotę (zmieniającą się co roku).
  4. osobach, które mają obowiązek zapłaty cła

Jakie podatki musisz płacić –

  1. prawa i obowiązki podatkowe każdego z nas
  2. rozliczenia dochodów osobistych podatnika
  3. podatek po podpisaniu umowy
  4. podatek rolny i leśny
  5. opłaty i podatki lokalne (za auto, grunt, budynek, miejsce targu).

Podatki, które ściąga dla siebie fiskus samorządowy –

  1. od nieruchomości
  2. od środków transportowych (drogowy) od 2008 roku
  3. rolny
  4. leśny

Oraz opłaty:

  1. targowa
  2. miejscowa (klimatyczna)
  3. administracyjna
  4. skarbowa
  5. od posiadania psów

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin