Nazewnictwo związków organicznych.doc

(253 KB) Pobierz
• Alkeny i Alkiny

·   Alkeny i Alkiny

 

Przed zapoznaniem się z regułami nazewnictwa alkenów warto wprowadzić pojęcie tzw. wodorku macierzystego. Z pojęciem tym będziemy się spotykać wielokrotnie przy tworzeniu nazw innych związków.

1.       Wodorkiem macierzystym nazywamy węglowodór nasycony utworzony ze związku w ten sposób, że wszystkie wiązania wielokrotne w związku zostały zamienione na wiązania pojedyncze, heteroatomy (atomy inne niż węgiel) zastąpione atomami wodoru, wolne wartościowości wysycone atomami wodoru.

2.       Obecność jednego lub większej liczny wiązań podwójnych lub potrójnych w nasyconym macierzystym wodorku (z wyjątkiem układów heterocyklicznych) wskazuje się zamieniając końcówkę -an w nazwie macierzystego wodorku na jedną z poniższych:

 

jedno

dwa

trzy

 

wiązanie podwójne

-en

adien

-atrien

...itd.

wiązanie potrójne

-yn (-in)

-adiyn

atriyn

...itd.

3.        

Rozmiar: 1281 bajtów

Rozmiar: 1325 bajtów

pent-2-en

heks-3-yn

4.       Obecność zarówno podwójnego wiązania, jak i potrójnego wiązania wskazuje się końcówkami takimi jak -enyn, -adienyn, -enodiyn itd. Podwójnym, a następnie potrójnym wiązaniom przypisuje się możliwie najniższe lokanty, chociaż czasami może się zdarzyć, że -yn otrzyma niższy lokant niż -en.
Wymienia się tylko niższy lokant wielokrot-nego wiązania, chyba że różnica między obydwoma lokantami jest większa od jedności - wtedy wyższy lokant podaje się w nawiasie.

Rozmiar: 1264 bajtów

Rozmiar: 1320 bajtów

Rozmiar: 1678 bajtów

hept-2-en-5-yn

okt-5-en-2-yn

bicyklo[6.5.1]tetra-
dek-1(14)-en

Rozmiar: 1523 bajtów

Rozmiar: 1661 bajtów

 

5-metylookt-3-en

4-butylookta-3,5-dien

 

Stereochemia

·         Termin struktura może być użyty do opisu organizacji każdej materii (struktura związku, struktura elektronowa). Jest to pojęcie bardzo szerokie i w wielu przypadkach powinno być zastępowane pojęciami bardziej precyzyjnymi.

·         Izomery - związki mające identyczne wzory sumaryczne (cząsteczkowe) a różniące się sposobem powiązania atomów, kolejnością lub sposobem rozmieszczenia ich w przestrzeni.

·         Konstytucja - określa sposób i kolejność powiązania atomów. Izomery różniące się konstytucją są izomerami konstytucyjnymi. Termin wzór konstytucyjny powinien zastąpić nadużywany termin wzór strukturalny.

·         Pod pojęciem konfiguracji cząsteczki o określonej konstytucji rozumiemy rozmieszczenie atomów w przestrzeni bez uwzględnienia różnych położeń atomów wynikających z rotacji wewnętrznej wokół jednego lub kilku wiązań pojedynczych (wiązań sigma).

·         Konformacja cząsteczki o określonej konfiguracji to różne rozmieszczenie jej atomów w przestrzeni wynikające z rotacji wewnętrznej wokół wiązań pojedynczych (wiązań sigma).

·         Stereoizomery są to izomery o identycznej konstytucji, a różniące się rozmieszczeniem atomów w przestrzeni. Związki o różnej konfiguracji lub różnej konformacji są stereoizomerami.

przykłady stereoizomerów

Rozmiar: 337 bajtów

Rozmiar: 351 bajtów

Rozmiar: 443 bajtów

Rozmiar: 413 bajtów

 

związki o różnej konfiguracji

związki o różnej konformacji

Do określenia konfiguracji cząsteczki (określenia wzajemnego położenia podstawników lub opisania ich położenia) używa się przedrostków cis- i trans-; Z i E; R- i S-, lub nie zalecanej przez komisję IUPAC notacji syn- i anti-.

Izomeria cis- trans

Przedrostki cis i trans od dawna stosuje się do określenia względnego położenia podstawników połączonych z atomami z wiązaniem podwójnym lub połączonych z pierścieniem traktowanym jako płaski.

·         Atomy lub grupy są względem siebie cis- gdy leżą po tej samej stronie, zaś trans- gdy leżą po przeciwnej stronie płaszczyzny odniesienia analogicznej dla obydwu stereoizomerów. W związkach z podwójnym wiązaniem płaszczyzna odniesienia przechodzi przez atomy związane wiązaniem podwójnym i jest prostopadła do płaszczyzny w której te atomy leżą. W związkach cyklicznych płaszczyzną odniesienia jest ta płaszczyzna w której leży (niekiedy w przybliżeniu) szkielet pierścienia. Przedrostki cis- i trans- umieszcza się przed nazwą (lokantem w przypadku gdy określenie odnosi się do podstawnika).

Rozmiar: 1083 bajtów

Rozmiar: 1079 bajtów

Rozmiar: 484 bajtów

Rozmiar: 497 bajtów

Rozmiar: 1049 bajtów

cis-

trans-

cis-

trans-

trans-
(B w stosunku do B)

·          

Rozmiar: 432 bajtów

Rozmiar: 662 bajtów

Rozmiar: 321 bajtów

Rozmiar: 506 bajtów

cis-pent-2-en

2-cis-5-trans-5-chloro-6-
-metylookta-2,5-dien

trans-1-chloro-4-metylo-
cykloheksan

trans-azobenzen

·          

Rozmiar: 531 bajtów

2-cis-4-trans-3,4-dichloroheksa-2,4-dien

·         Przy alternatywnym wyborze kierunku numeracji, wybieramy ten by przedrostek cis- miał mniejszy lokant.

Ten sposób nazewnictwa niestety nie jest sposobem ogólnym. Zawodzi przy alkenach trój- i czteropodstawionych, a gdy wiązanie podwójne jest wiązaniem terminalnym, gdy łączy łańcuch z prierścieniem, lub dwa pierścienie w ogóle nie można go stosować. Z tego względu wprowadzono system oparty o reguły pierwszeństwa. Reguły te nazywane regułami Cahna-Ingolda-Preloga (w skrócie CIP) są następujące:

1.       atom o większej liczbie atomowej jest ważniejszy (preferowany) od atomu o mniejszej liczbie atomowej. W przypadku izotopów, nuklid o większej liczbie masowej jest ważniejszy od nuklidu o mniejszej liczbie masowej.

2.       Rozważając osobno każdy z atomów połączonych wiązaniem podwójnym, ustal który atom bezpośrednio z nim związany jest preferowany.

3.       Jeżeli atomy bezpośrednio przyłączone do wiązania podwójnego nie różnią się liczbą atomową należy rozważyć drugie, trzecie i dalsze atomy (licząc od wiązania podwójnego), aż do wystąpienia różnicy.

4.       Atomy połączone wiązaniem wielokrotnym są równoważne z odpowiednią liczbą atomów przyłączonych wiązaniami pojedynczymi. Np.:

Rozmiar: 1632 bajtów

Natomiast grupa acetylenowa równoważna jest następującej, hipotetycznej grupie:

Rozmiar: 1013 bajtów

·         Steryczne relacje grup wokół wiązania podwójnego określa się w nazwie przedrostkiem Z- lub E- , które ustala się następująco:

1.       dla każdego z dwóch atomów połączonych wiązaniem podwójnym wybieramy na podstawie reguł CIP podstawniki preferowane.

2.       Jeżeli wybrana para podstawników preferowanych znajduje się po tej samej stronie płaszczyzny odniesienia, stosuje się przedrostek Z-. Gdy grupy preferowane nie znajdują się po tej samej stronie płaszczyzny odniesienia, nazwę związku poprzedzamy przedrostkiem E-. Przedrostki Z- i E- zapisujemy w nawiasie, jeżeli zachodzi potrzeba, poprzedzamy je lokantem.

Rozmiar: 353 bajtów

Rozmiar: 425 bajtów

Rozmiar: 340 bajtów

Rozmiar: 411 bajtów

(Z)-but-2-en

(2E)-oksym butan-2-onu

(E)-3-bromo-3-chloroakrylonitryl

kwas krotonowy kwas (2E)-but-2-enowy

o        Jeżeli nazwa zwyczajowa jednoznacznie określa stereochemie związku, przedrostków Z- i E- nie podaje się.

o        Jeżeli przedrostek Z- lub E- odnosi się do podstawnika, wtedy tworzy on część nazwy podstawnika.

Rozmiar: 874 bajtów

Rozmiar: 468 bajtów

(2E,5Z)-4-[(1E)-prop-1-enylo]okta-2,5-dien

(2Z,4E)-heksa-2-4-dien

o        Przy alternatywnym sposobie numeracji, przedrostek Z- ma pierwszeństwo przed przedrostkiem E-.

Związki aromatyczne

Związki aromatyczne mimo, że odkryte znacznie później niż związki alifatyczne (benzen odkryty w 1825 roku przez Faradaya), ze względu na swą dużą użyteczność były intensywnie badane. Nazwy dla nich tworzono najczęściej od nazwy substancji z których były wyizolowane (toluen - z balsamu tolutańskiego). Nazwy te tak mocno zakorzeniły się w słownictwie chemicznym, że IUPAC dopuszcza ich stosowanie. Nazw tych nie jest wiele i warto nauczyć się ich by móc porozumieć się z innymi chemikami. Konstytucje związków aromatycznych przedstawia się w postaci wzorów szkieletowych. Należy pamiętać, że w przypadku wzorów szkieletowych każdy węzeł oznacza atom węgla związany z odpowiednią ilością atomów wodoru, taką by jego wartościowość wynosiła cztery.

benzen - wzór szkieletowy  

benzen - pełny wzór konstytucyjny  

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin