OSOBA PRAWNA to jeden z pomiotów prawa cywilnego.doc

(26 KB) Pobierz
OSOBA PRAWNA to jeden z pomiotów prawa cywilnego, osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy

OSOBA PRAWNA to jeden z pomiotów prawa cywilnego, osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy prawa przyznają osobowość prawną, posiadanie osobowości prawnej oznacza, że może występować jako samodzielny podmiot w obrocie cywilnoprawnym.; posiada zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych.

UŁOMNA OSOBA PRAWNA to spółki, które nie mają przyznanej osobowości prawnej, a jedynie zdolność prawną, np. spółki osobowe prawa handlowego.

ORGAN OSOBY PRAWNEJ to osoba fizyczna lub grupa osób, które zgodnie z przepisami określającymi ustrój danej osoby prawnej są upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu osoby prawnej, którą reprezentują.

CZYNNOŚĆ PRAWNA jest to działanie osoby fizycznej lub prawnej zmierzacie bezpośrednio do wywołania zamierzonego skutku prawnego pod postacią powstania zmiany lub wygaśnięcia stosunku prawnego./ podział na liczbę oświadczeń: jednostronne, dwustronne; ekwiwalentność: odpłatne, nieodpłatne; skutek czynności: rozporządzające (powodują rozporządzanie prawem), zobowiązujące (rozporządzanie w przyszłości, np. umowa przedwstępna); wymagalność działań innych niż oświadczenie woli: konsensualne (samo oświadczenie woli), realne (dodatkowe działania faktyczne, np. przekazanie sprzedanego przedmiotu).

NIEWAŻNOŚĆ BEZWZGLĘDNA CZYNNOŚCI PRAWNEJ powoduje ona z mocy ustawy nieważność całej czynności prawnej i może się na ten fakt powoływać każdy, nie tylko strony umowy (np. X kupił coś od Y, ale to narusza interesy Z i Z może się powołać na ten fakt)

NIEWAŻNOŚĆ WZGLĘDNA nie powoduje z mocy ustaw nieważności czynności prawnej, polega na tym, że oznaczonej stronie czynności prawnej przysługuje prawo uchylenia się od skutków danej czynności (np. jeżeli umowa była zawarta pod przymusem, przez groźbę)

UBEZWŁASNOWOLNIENIE to częściowe lub całkowite pozbawianie osoby fizycznej do wykonywania czynności prawnych. Następuje na skutek orzeczenia sądowego. *osoba, która skończyła 13lat może być ubezwłasnowolniona całkowicie na skutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub zaburzeń psychicznych(alkoholizmu, narkomanii); ustala się jej opiekę lub pozostaje pod władzą rodzicielską rodziców. *osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo z powodu choroby lub zaburzeń psychicznych, jeżeli jej stan nie uzasadnia całkowitego, ale potrzebna jest jej pomoc w prowadzeniu jej spraw; ustanawia się jej kuratelę.

GROŹBA KARALNA – grożenie innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę jej najbliższych, traktowana jako występek, kara grzywny.

PRZYMUS – środki stosowane w celu zapewnienia przestrzegania prawa, przymuszająca do zastosowania się do przepisów prawa lub wyroku sądowego /// wywarcie nielegalnego nacisku na osobę fizyczną (może być okolicznością powodującą nieważność czynności prawnej)

ZDOLNOŚC PRAWNA to zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków prawnych, nabywa się ja z chwilą urodzenia, traci się z chwilą śmierci lub uznania za zmarłego (jednostki organizacyjne z chwilą likwidacji). Po śmierci jednostki jego zdolność prawna przechodzi na inne podmioty (prawa przenoszone) lub wygasać (prawa nieprzenoszone).

ZDOLNOŚC PRAWNA NASCITURUS (dziecka nienarodzonego) jest ograniczona )jest podmiotem prawa wyraźnie mu przyznanych prze przepisy prawa, np. spadkobiercą może być dziecko już poczęte w chwili otwarcia spadku) i warunkowe (dziecko nabywa przyznane mi prawa jeżeli urodzi się żywe).

ZDOLNOŚĆ DO CZYNNOŚCI PRAWNYCH to zdolność osoby fizycznej lub prawnej do dokonywania czynności wywołujących skutki prawne pod postacią powstania, zmiany lub wygaśnięcia stosunku cywilnoprawnego.

OŚWIADCZENIE WOLI to uzewnętrznienie woli zmierzające do wywołania określonego skutku cywilnoprawnego. Wg art. 60KC może to być każde zachowanie się osoby dokonującej czynności prawnej, o ile ujawnia się wolę w sposób dostateczny.

WADY OŚWIADCZENIA WOLI to brak świadomości lub swobody, pozorność czynności prawnej, groźba lub błąd.

UZNANIE ZA ZMARŁEGO dokonuje się po 10 latach naliczonych od końca roku kalendarzowego, w którym osoba jeszcze żyła. Osoby, które skończyły 70. lat uznane za zmarłe muszą mieć ukończone 70lat nie chwili zaginięcia, ale uznania za zmarłego – 5lat.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin