CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM. SPRAWDZAMY GRAMAT. - ORT.doc

(123 KB) Pobierz

SZKOŁA  PODSTAWOWA

W  DRUGNI

 

 

 

 

 

Scenariusz   zajęć  zintegrowanych

w klasie II

 

 

 

 

 

 

Prowadząca:

mgr Adela Pałyga

 


 

 

 

 

 

 

Drugnia  31 maja  2007r.

 

 

 

 

Konspekt zajęć edukacji polonistycznej

– hospitacja diagnozująca

 

Prowadząca zajęcia: ADELA PAŁYGA

Data: 31 maja 2007r.

Klasa: II

Czas trwania: 45 minut

Temat zajęć:  Czytamy tekst ze zrozumieniem. Sprawdzamy wiadomości

                        i umiejętności  gramatyczno – ortograficzne.

 

Cel główny:  Zdiagnozowanie gramatyczno – ortograficznych  wiadomości i 

                     umiejętności uczniów

Cele szczegółowe:
U c z e ń:

- czyta cicho ze zrozumieniem nowy tekst;

- wybiera poprawną odpowiedź korzystając z tekstu „Wkrótce wakacje”;

- układa pytanie do podanego zdania;

- porządkuje wyrazy w kolejności alfabetyczne;

- posiada wiadomości o sylabach i samogłoskach;

- wyróżnia  części  mowy i prawidłowo je wpisuje do tabeli;

- tworzy liczbę pojedynczą do podanej liczby mnogiej rzeczowników z  

  przymiotnikami;
- zna pisownię wyrazów z  rz  po spółgłoskach;

- zna rodzaje rzeczowników i przymiotników;
- umie tworzyć wyrazy zdrobniałe;

 

Metody pracy: słowne, kreatywne pisemne, praca z tekstem, burza pytań
Formy pracy : zbiorowa, indywidualna jednolita

Środki dydaktyczne: karta pracy  dla każdego ucznia

 

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczniów i gości.
2. Praca z tekstem „Wkrótce wakacje”.

·         rozdanie uczniom Kart Pracy  i wykonanie - ćw.1

·         wykonanie-  ćw.2 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli)

3. Układanie i zapis  pytania do  wyróżnionego zdania w tekście „Wkrótce wakacje” ćw.3

- sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli).

4. Układanie wyrazów w kolejności alfabetycznej – ćw.4 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów

    do tabeli).

5.     Dzielenie wyrazów na sylaby i podkreślenie samogłosek na czerwono ćw.5 - sprawdzenie

(wpisanie liczby punktów do tabeli).

6.     Zapis do tabeli poznanych części mowy – ćw.6 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do

      tabeli).

7.     Tworzenie liczby pojedynczej do podanych rzeczowników z przymiotnikiem w liczbie mnogiej

ćw.7 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli).

8.     Wpisywanie w miejsce kropek odpowiednie spółgłoski – ćw.8 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli).

9.     Określanie rodzaju rzeczownika i przymiotnika – ćw.9 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli).

10. Tworzenie i zapis wyrazów zdrobniałych do podanych rzeczowników – ćw.10- sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli).

12. Końcowa ocena pracy uczniów – zliczenie wszystkich punktów.

13. Ewaluacja zajęć
 

 

 

 

 

 

KARTA  PRACY 1dla obserwatorów

 

1. Przeczytaj uważnie tekst „ Wkrótce wakacje”.

   Zbliżają się wakacje. Harcerze wyjadą na obóz w Góry Świętokrzyskie. Kamil, Marcelina, Justyna i Martyna spędzą dwa tygodnie wakacji na koloniach w Tatrach. Milena, Kamila i Mateusz pojadą z rodzicami nad morze. Dominika,  Arek i  Wiktoria wyjadą do cioci i wujka na wieś. Wujek i ciocia prowadzą gospodarstwo agroturystyczne.

 

 

2. Wybierz poprawną odpowiedź i podkreśl ją.                     /2p./

 

A. Zbliżają się

·       ferie

·       wakacje

 

B. Harcerze pojadą na obóz

·       w Góry Świętokrzyskie

·       w Tatry

 

C. Do cioci i wujka na wieś wyjadą

·       Dominika, Arek i Wiktoria

·       Milena, Kamila i Mateusz

·       Kamil, Marcelina, Justyna i Martyna

 

D. Wujek i ciocia prowadzą gospodarstwo

·       hodowlane

·       agroturystyczne

 

 

 

3. Ułóż pytanie do wyróżnionego zdania w tekście i  zapisz je.    /1p./

    - Jakie gospodarstwo prowadzą wujek i ciocia?

    - Kto prowadzi gospodarstwo agroturystyczne?

 

4. Ułóż wyrazy w kolejności alfabetycznej:                                /5p./
    jaskółka, słońce, rzodkiewka, herbata, burza
   burza, herbata, jaskółka, rzodkiewka, słońce
 

 

5. Podziel na sylaby za pomocą pionowych kresek i podkreśl      /6p./

    samogłoski na czerwono.

    

   sa-la,  wa-ka-cje,  cze-ko-la-da,  jeż, pta-ki,  lo-dy,   

 

6. Z podanego zbioru wyrazów wybierz i wpisz do tabeli:           /9p./
samolot, idzie,  małe, komputer, ładna,  rysuje, wesoły sprząta, wiewiórka

 

rzeczowniki

czasowniki

przymiotniki

samolot

rysuje

ładna

wiewiórka

idzie

wesoły

komputer

sprząta

małe

 

 

7. Do podanych rzeczowników z przymiotnikami w liczbie           /4p./  mnogiej dopisz liczbę pojedynczą.
 

   waniliowe lody waniliowy lód
piękne ogrody piękny ogród
duże słoje duży słój
jadalne grzyby jadalny grzyb

 

8. Wstaw w miejsce kropek odpowiednie spółgłoski.                  /8p./
O czym brzęczysz, pszczoło, gdy się kręcisz wkoło? Ujrzał chrząszcz na wrzosowisku grzeczne dzieci przy ognisku. Drzewa także się dziwiły, że dzieciaki nie śmieciły.

 

 

 

9. Określ  rodzaj  rzeczownika:                                                /6p./
     pole r. nijaki

     łąka r. żeński

     las - r. męski

     czerwona r. żeński
uśmiechnięte r. nijaki

     zadowolony r. męski

 

 

10. W miejsce kropek wpisz po dwa wyrazy zdrobniałe.             /4p./
trawa – trawka, traweczka 
głowa główka, główeczka
ryba rybka, rybeczka
ława ławka, ławeczka

 

 

 

Razem: 45 pkt

 

 

Punktacja:

    45      6p

44 -  40 5p /5/

39 – 34  - ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin