Soki i Dżemy.docx

(29 KB) Pobierz

Wiśnie kandyzowane

2 kg wiśni - usunąć pestki, zasypujemy 1,5 kg cukru. Zostawiamy na 12 godz. po tym czasie odlewamy sok który powstał (do jakiegoś naczynka) odstawiamy w chłodne miejsce.

Wiśnie zasypujemy ponownie 1 kg cukru- po 12 godz. dodajemy wcześniej odlany sok i podgrzewamy wszystko-ale nie doprowadzamy do wrzenia. Następnie wkładamy wszystko do słoików i zagotowujemy 5 minutek.                                          Wisienki są jędrne, i pięknie wyglądają na deserach , tortach....pychotka.

Czereśnie marynowane

1kg czereśni - 0,4 l wody - 0,4 kg cukru - 100 ml. octu - ziele angielskie, pieprz w ziarnkach, goździki, gorczyca.

Przygotowanie: Czereśnie umyć z ogonkami, ułożyć w słoikach, wkładając na dno przyprawy. Odmierzoną ilość wody zagotować z cukrem i octem. Gorącą zalewą zalać czereśnie w słoikach, zamknąć i wstawić do pasteryzacji. Słoiki poniżej 0,5l pasteryzować 20min. - większe 25min.                                                                                Czereśnie te doskonale dekorują ciasta oraz potrawy mięsne.

KONFITURY   z   w i ś n i ó w k ą

1 kg wiśni,    1 1/2 kg cukru,    50 ml wiśniówki.      Czas przygotowania : 3 dni

Wiśnie wydrylować. Włożyć do garnka, zasypać 2/3 cukru i odstawić na 3 godz. Potem całość doprowadzić do wrzenia i odstawić do następnego dnia. Dodać pozostały cukier, doprowadzić do wrzenia, zebrać pianę i odstawić. Trzeciego dnia dogotować konfitury i wlać wiśniówkę. Wymieszać i włożyć do słoików. Zamknąć i odwrócić do góry dnem do wystygnięcia

Śliwki na ciasto  -  w soku własnym

Śliwki węgierki,     cukier.                 Połówki śliwek gotowe do położenia na placek .

Śliwki umyć i usunąć pestki. Układać ściśle w słoikach . Do każdego pół litrowego słoika wsypać na wierzch   2 łyżki cukru. Zamknąć dobrze słoiki . Pasteryzować przez 20 minut.

Śliwki w occie bez pestek

1 kg śliwek bez pestek (węgierki) - 0,5 kg cukru

Zalewa: 1 szklanka octu 10%, 1 szklanka wody, goździki.

Składniki zalewy zagotować, gorącą zalać śliwki i pozostawić na pół dnia. Następnie odlać ocet, śliwki układać w słoikach, przesypując każdą warstwę cukrem, zamknąć /nie trzeba pasteryzować/.

Odlany ze śliwek ocet zlać do butelek - też do wykorzystania w przyszłości w kuchni zamiast octu zwykłego / np. do sałatek, zakwaszenia barszczu czerwonego/.

Uwagi dodatkowe: Ja zalewam śliwki octem przeważnie wieczorem i pozostawiam na noc. Ocet tylko odlać, czyli nie osuszać śliwek całkowicie. W trakcie przechowywania cukier się rozpuści i wytworzy się swego rodzaju zalewa. Śliwki są jędrne, dość twarde i smaczne.

Śliwki węgierki w occie

Na 1kg śliwek, 3 szkl wody, pół szkl octu, 25dkg cukru, goździki, cynamon.

Wykonanie: Śliwki ponakłuwać, ułożyć w słoikach. Zagotować wodę z octem, cukrem i przyprawami. Gorącym płynem zalać śliwki. Na drugi dzień zlać płyn ze śliwek, znowu zagotować i ponownie zalać. Powtórzyć całą operację 3-4 razy. Ostatni raz zalać gorącą zalewą i zakręcić słoiki.

Nektar z Moreli lub Brzoskwiń

Ilość owoców według własnej decyzji.

Dobrze umyte morele ze skórką, a brzoskwinie obrane, bez pestek zagotować z bardzo małym dodatkiem wody. Owoce zmiksować lub gorące przetrzeć przez sito, od razu zlać do słoików, dostosowanych wielkością do jednorazowego użycia, słoje zamknąć i wstawić do pasteryzacji. Pasteryzować około 15 minut opakowania o pojemności do 0,5 l, większe o 5 minut dłużej. Nektar jest dość gęsty, dlatego przygotowując napój do podania, należy go rozcieńczyć syropem z wody i cukru, mlekiem, wodą mineralną.

Marmolada, którą  kroi się w kostkę

5 kg jabłek (najlepsze jak zwykle antonówki) obrać i pokroić, 2 ½ kg cukru, 100 ml octu.

Jabłka zasypać cukrem, wymieszać z octem, pozostawić na noc w chłodnym miejscu. Smażyć na wolnym ogniu, mieszając. Gotowe, jeśli kropla wylana na talerz będzie odpowiednio twarda. Dodatek octu powoduje, że marmolada smaży się szybciutko. Nadziewam nią kruche ciastka i pączki.

Powidła śliwkowe z węgierek

Śliwki węgierki umyć i wydrylować, włożyć do naczynia żaroodpornego i bez przykrycia wstawić do nagrzanego piekarnika do 140 stopni przy uchylonych drzwiczkach na 2-3 godziny , od czasu do czasu mieszając. Pozostawić do ostygnięcia po czym czynność powtórzyć dwa razy, również 2-3 godziny. Słoiki wyparzyć i nakładać gorące powidła, zakręcone słoiki ustawiać dnem do góry. Powidła po otwarciu powinny stać w lodówce. Wspaniały dodatek do ciast, naleśników i dla tych którzy muszą ograniczać cukier.

Powidła śliwkowe

Składniki: 2 ½ kg śliwek, ½ kg cukru, 1 łyżka octu (dla koloru i konsystencji) - wszystko wymieszać i zostawić na 12 godzin.

Wykonanie: Po 12 godz. wstawić i nie mieszając gotować - 4 godziny. Gorące wkładać do słoików, zakręcić, pasteryzować kilka minut.

Powidła śliwkowe  II

4 kg śliwek + 1 kg cukru +  4 łyżki octu - wszystko wymieszać i zostawić na 12 godzin.

Wykonanie: Po 12 godz. wstawić na ogień i nie mieszając gotować 4 godziny. Gorące wkładać do słoików, zakręcić.

Dżem z Agrestu

Składniki: 1kg agrestu - nie dojrzałego, 1 kg cukru, ¾ szkl wody.

Z cukru i wody zagotować syrop i na gotujący syrop wrzucić owoce, gotować do zgęstnienia.

Porcje można dowolnie zwiększyć, jest to doskonały dżem do rogali, pączków i przekładania placków, nie wsiąka w ciasto, nie wycieka i jest bardzo gęsty.

 

Sok i konfitura - z wiśni

1 kg wiśni + 1 kg cukru - wydrylowane wiśnie zasypać połową cukru, pozostawić na 2-3 godziny, a następnie zagotować, zszumować. Po kilku minutach gotowania zlać sok, pozostawiając go tylko bardzo niewiele w owocach. Sok lepiej pasteryzować. Do wiśni dodać pozostały cukier, zagotować, aby cukier się rozpuścił i pozostawić konfiturę do następnego dnia. Wtedy podgotować 10-15 minut i gorące włożyć do słoików i od razu uszczelnić. Ja dla pewności wszystko pasteryzuję.

Sok porzeczkowy

Składniki: 400 liści wiśni, 1 kg czarnych porzeczek, 3 kg cukru, 3 łyżki kwasku cytrynowego.

Liście i porzeczki gotować w 3 litrach wody - od zagotowania 10 min. Następnie wszystko odcedzić przez sito. Do soku dodać cukier i zagotować. Dodać kwasek, wymieszać i wlewać w ciepłe słoiki. Zakręcić słoiki i odwracać do góry dnem.

Sok z aronii

1 kg aronii + 1 litr wody + 100 liści z wiśni - gotować 50 min. Na drugi dzień przecedzić dodać 1 kg cukru i łyżeczkę kwasku cytrynowego. Zagotować przelać do butelek. Jeśli chcesz zrobić nalewkę dodaj spirytus i gotowe.

Sok i konfitura z aronii

1 kg owoców aronii, 1 kg cukru, 2 szklanki wody, 1 szklanka soku z jabłek.

Sok: 50 dag cukru rozpuścić w 2 szklankach wody. Do wrzącego syropu włożyć umyte, oberwane z baldachów owoce aronii, zagotować, odstawić na 24 godziny. Następnie doprowadzić przetwór do wrzenia, odlać sok. Sok pasteryzuję.

Konfitura: Do owoców dodać sok z jabłek i pozostały cukier, podgotować 5 minut i znów zostawić na całą dobę. Po upływie doby podgotować jeszcze kilka minut przetwór, złożyć do małych, wymytych słoików, od razu szczelnie zamknąć. Ja je pasteryzuje.

Sok z aronii II

1 ½ kg aronii, 150 liści wiśniowych, 3 litry i 1szkl wody .

Aronię i liście wypłukać zalać wodą i gotować na małym ogniu 50 min, odcedzić dodać 1 ½ kg cukru i 1 łyżkę kwasku cytrynowego zagotować, gorące zlewać do butelek. Można dodawać do herbaty lub rozcieńczać z wodą.

Sok z aronii III

2 kg aronii, 40 liści z wiśni, 3 litry wody, 2 kg cukru, kwasek cytrynowy do smaku.

Aronię i liście wiśni zalać wodą. Gotować 15 minut. Przecedzić. Płyn wymieszać z cukrem i kwaskiem cytrynowym. Przelać do butelek. Pasteryzować 15 minut.

 

 

Dżem z aronii z dodatkiem owoców

Składniki: 1 kg aronii, ½ kg jabłek, ½ kg gruszek, 1 kg cukru, 1 szkl wody.  Ilość porcji: 11

Sposób przyrządzenia: Aronię umyć, zalać gorącą wodą, dodać cukier i gotować 15 min pod przykryciem. Obrane jabłka i gruszki zetrzeć na tarce o grubych oczkach, dodać do aronii i zagotować. Odstawić do następnego dnia. Na następny dzień gotować 15-20 min często mieszając. Włożyć do słoików i pasteryzować.

Konfitura z aronii

Składniki: 1 kg aronii, 1 kg cukru, ¾ szkl wody.

Sposób przyrządzenia: Z cukru i wody ugotować syrop. Przebraną i umytą aronię dodać do gotującego syropu i trzymać na małym ogniu ok. 15 minut nie doprowadzając do zagotowania. Odstawić. Na drugi dzień gotować na małym ogniu ok. 20 minut. Odstawić. Trzeciego dnia zagotować, gotującą konfiturę włożyć do słoików i obrócić do góry dnem lub pasteryzować.

Konfitura z aronii  II

Przetwory z aronii są lepsze po przemrożeniu tzn. wkładam na 1 dzień do zamrażalki. Umyte owoce zalewam słodkim syropem- na 1 litr wody 0,5 kg cukru można więcej. Zagotowuję i zostawiam na noc, aby owoce trochę zmiękły. Następnego dnia ponownie zagotowuję, dodaję do smaku sok z cytryny oraz mielonego imbiru. Wkładam do słoików i pasteryzuję.

Maliny w syropie

2 kg malin,   1 kg cukru,   woda.                    Ilość porcji : 6

Maliny przebrać i ponakładać do słoiczków 1/4 l,  zasypać cukrem. Zagotować wodę i wrzącą zalać maliny. Słoiczki pozakręcać i potrząsać aby cukier się rozpuścił, wekować 15 min .Przekręcić do góry denkami do całkowitego wystygnięcia. Ja używam późnej odmiany malin, są znakomite.

Sok malinowy

Maliny - tyle ile uda nam się uzbieraćCukier - w zależności od otrzymanego soku. 

Maliny przebierz i wrzuć do dużego słoja ( w oryginalnym przepisie jest kamionkowy garnek, ale ja używam słoja). Ważne - nie wyciskamy malin bo zrobi się galaretka.

Zagotuj wodę i wrzącą zalej maliny tak, aby były przykryte. Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce. Następnego dnia zlej sok do garnka i dodaj tyle cukru ile było soku, np. 2 szklanki soku i 2 szklanki cukru. Zagotuj, zbierz powstałą piankę i gotuj jeszcze ok.15 min.   

Brzoskwinie  w  Syropie

5 kg brzoskwiń + cukier + woda.             ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin