prahistroia.rtf

(5 KB) Pobierz

Pradziejówka

 

 

Mezolit  15-10 tys. lat p.n.e.

 

Zmiena klimatu - wyłonienie sie nowych obszarów, zmiena sposobu życia, gospodarowania, itp. Społeczności późnoneolityczne próbowały przystosować swoja gospodarkę do nowych warunków, co było bardzo trudne. Badacze nazywają mezolitycznymi właśnie te cywilizacje, które próbowały sie przystosować. te grupy ludzi, które nie poddawały się zmianom warunków musieli wędrowac na północ.

 

Sposób gospodarowania społeczności mezolitycznychy to tzw. leśny, Mogli pozwolić sobie też na połów ryb. Zwierzęta lubiące chłód ( np. Mamuty) odeszły na północ, pozostały zwierzęta drobne, na które polowano grupami lub pojedynczo. Próbowano też udomowić zwierzęta lecz wiązało sie to z tym, że próbowano je zatrzymać jak najlbiżej domostw [ nie bylło to udomawianie które znamy obecnie]. Pojawiały sie nowe narzędzia. stał się popularnu łuk. Jeśli chodzi o zróżnicowanie kultur to podzielono je na 3 kręgi:

-zachodni

-północny

-północno-wschodni

 

Jeżeli chodzi o zmiany w sztuce to zmniejszyła się ilość malarstwa naskalnego. Staję się malarstwem scenicznym ( sceny polowań z użyciem łuków)  w bardzo zróżnicowanych pozach, pokazane w uchu. Zanika realizm  w przedstawianiu zwierząt na rzecz realizmu scenicznego. Może się pojawiać natłok postaci które ulegają uproszczeniu. Tego typu przedstawień byłow iele.

 

*castella, hiszpania

Wyst. one tez na obszarze azjatyckim

*addanra, włochy - scena rytualna

*malowane otoczaki z Mas d'Azil - kultura azylska, liczne krągłe otoczaki pokryte geometrycznymi wzorami

*wyroby z bursztynu - kultura meglemoska, kilku cm figurki pokryte płytkimi rytami

*uproszczone sylwetki ludzkie w fragmencie kosci

*Lepenski Vir, Serbia - zespół rzeźb piaskowych, człekokształtne fotmy ok.50 cm., bardzo specyficzna stylizacja głów[twarzy], tak proste,zgeometryzowane kształty można było uzyskać w dużo prostszy sposób. Niektórzy badacze sugerują, że formy te mają kształty podobne do rybich pysków. stwierdzono, że kultura ta miało gospodarkę nastawioną na ryboustwo więc rzeźbili formy antropo-rybo-podobne. Świadczyło to o pewnym kulcie jakim darzyli ryby.

 

*Mezin, Ukraina, Bransoleta z kości mamuta zdobiona geometrycznymi wzorami

*sierp z krzemieniem

 

Epoka mezolityczna

Kojaży się z upowszechnieniem uprawy roli. Twierdzi się, że neolit jest znacznym postępoem kulturowym w przeciwienstwie do paleolitu, natomiat od niedawna sugeruję si, że to pragnienie postępu, duży skok, uległ weryfikacji. Badania wykazały, że to przejście na osiadły tryb życia nie nastąpiło przed momentem rozpoczęcia uprawy roli a odwrotnie. Człowiek uprawiał ziemię i oczekując na plony musiał osiąść gdzieś na stałe. Nie przeżył by inaczej przez zmianę klimatu. Został więc skazany na uprawę roli i hodowanie zwierząt. Człowiek nigdy wcześniej nie pracował tak ciężko. Plony początkowo były opłakane więc musiał wspomagać się lowiectwem, zbieractwem. Co do polowania-niekiedy [jak u Indian] budowano na tym była religia (odejście po śmierci do krainy wiecznych łowów). Jednak nikt nie wyobrażął sobie odejścia do krainy wiecznego uprawiania roli - nie była to przyjemnośc, gospodarowanie było trudne.

Życie osiadłe nie było wcale aż tak 'osiadłe'. Nie mogły wciąż to nowe plemiona zamieszkiwać tych samych ziem. poszukiwano żyźniejszych obaszrów. Można powiedzieć, że cała nasza kultura wyrosła z kultury społeczności rozniczych. Zmiena gospodarowania zmieniła światopogląd człowieka. Występują różnice między sposobem myślenia paleolitycznych łowców a neolityczncyh rolników. Takie zmiany uczyły myślenia bardziej abstrakcyjnego. Sztuka neoliyu uchodzi za sztukę bardziej abstrakcyjną.

*grób korytarzowy

*idol kobiecy: austria, iran, rumunia

*Cornawoda, rumunia, idole

*naczynia neolityczne, wypalane

 

 

Znano w peleolicie technikę lepienia z gliny i wypalania, nie stosowano jednak je do tworzenia naczyń, być może dlatego, że nie sposób było przenosić tka cięzkie naczynia z miejsca na miejscie podczas wędrownego trybu  zycia.

Występują też naczynia antropomorficzne i zoomorficzne (np. cos w rodzaju wielbłąda, zamiast garbów wgłębienie-mysy).

Niektóre formacje społeczne zaczęły hodować zwierzęta jako pasterzę, twierdzi się, że wracały one do starych nawyków łowieckich modyfikując je do postaci hodowli, pilnowania dzikich ziwrząt. Wracano do takich sposobów gospodarowania na skutek niepowodzeń związanych z rolnictwiem.

Niektóre społeczności pasterskie stosowały osiadły tryb życia, inne pędzieły swoje stada.

Wytworzyła się tu klasa wojowników. Ludy te grabiły siebie nawzajem. Zajmowały głównie tereny euro-azji.

Pojawiły się nowe metody, nowe konwencje artystyczne [np. zespoły naczyń] zanika np. paleolityczne malarstwo jaskkiniowe. Pozostaja raczje ryte obrazowania [tereny syryjskie].

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin